W „Biuletynie EBIB” o sztucznej inteligencji w bibliotekach

Zapraszamy Czytelników do lektury najnowszego „Biuletynu EBIB”, w którym zadajemy pytanie „Sztuczna inteligencja w bibliotekach – rewolucja czy ewolucja?”. Próbują na nie odpowiedzieć bibliotekarze, naukowcy, analitycy danych, wydawcy. Szukajcie odpowiedzi i refleksji. Piszcie też do nas – z chęcią opublikujemy wszystkie opinie, uwagi i przemyślenia w kolejnych numerach.

„Bibliograficzne bazy danych: orientacja na przyszłość” – dostępny program konferencji i rejestracja

Organizatorzy konferencji Konsorcjum BazTech „Bibliograficzne bazy danych: orientacja na przyszłość” (26–27.09.2024 r.) opublikowali program spotkania, streszczenia wystąpień i biogramy prelegentów. Dostępna jest również rejestracja. Zapraszamy w imieniu CINT Politechniki Lubelskiej!

Wernisaż wystawy „Gdzie ten Hłasko?”, BUW, 14 marca br.

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na wernisaż wystawy „Gdzie ten Hłasko?”, który odbędzie się 14 marca o godz. 18 w sali wystawowej na parterze w gmachu BUW przy ul. Dobrej 56/66. Ekspozycję będzie można oglądać od 15 marca do 4 kwietnia 2024 r.  w godz. 14:00-18:00, od środy do niedzieli. Wystawa prezentuje kilkadziesiąt prac plastycznych inspirowanych postacią i twórczością Marka Hłaski. Została zorganizowana z okazji 90. rocznicy urodzin pisarza i ustanowienia przez Sejm RP roku 2024 Rokiem Marka Hłaski.

Analiza stanu otwartej nauki w Polsce – raport OPI PIB

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) opracował na zlecenie MNiSW raport „Analiza stanu otwartej nauki w Polsce”. Przedstawiono w nim diagnozę skali zaangażowania polskich instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki w działania związane z otwartą nauką w latach 2017–2021. Raport zawiera wyniki badań dotyczących m.in. takich obszarów otwartej nauki: polityki i procedury, dostępne publikacje i dane badawcze, wydawnictwa monografii i czasopism naukowych, infrastruktura, usługi i kadry otwartej nauki, współpraca międzynarodowa. Określono także główne bariery wprowadzania zasad otwartego dostępu oraz wyzwania związane z wprowadzeniem idei otwartej nauki w podmiotach naukowych.

W „Biuletynie EBIB” o tym, jak biblioteki zmieniają ludzi i otoczenie

Zapraszamy do lektury najnowszego „Biuletynu EBIB” pt. Jak biblioteki zmieniają ludzi i otoczenie? Znajdziecie w nim relacje z ciekawych badań wpływu bibliotek na użytkowników, jak również z badań nad feminatywami w bibliotece i archiwum czy ewaluacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) na lata 2021–2025. Spora garść inspiracji dla Czytelników – dobrej lektury!

Ruszyła rejestracja na BookForum – grudzień 2023

Wirtualna konferencja branży książki BookForum po raz kolejny stworzy możliwość udziału w pasjonujących dyskusjach i prezentacjach. Wydawcy, bibliotekarze i inni uczestnicy społecznego obiegu książki będą mogli poszerzyć kompetencje zawodowe lub „tylko” obejrzeć i posłuchać, jak to robią inni. Bez moralizowania i wygłaszanych ex catedra mądrości. Zimowa edycja BookForum odbędzie się w dniach 12-14 grudnia 2023 r. Właśnie ruszyły zapisy na wydarzenia!

Czytaj dalej