Wernisaż wystawy „Gdzie ten Hłasko?”, BUW, 14 marca br.

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na wernisaż wystawy „Gdzie ten Hłasko?”, który odbędzie się 14 marca o godz. 18 w sali wystawowej na parterze w gmachu BUW przy ul. Dobrej 56/66. Ekspozycję będzie można oglądać od 15 marca do 4 kwietnia 2024 r.  w godz. 14:00-18:00, od środy do niedzieli. Wystawa prezentuje kilkadziesiąt prac plastycznych inspirowanych postacią i twórczością Marka Hłaski. Została zorganizowana z okazji 90. rocznicy urodzin pisarza i ustanowienia przez Sejm RP roku 2024 Rokiem Marka Hłaski.

Analiza stanu otwartej nauki w Polsce – raport OPI PIB

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) opracował na zlecenie MNiSW raport „Analiza stanu otwartej nauki w Polsce”. Przedstawiono w nim diagnozę skali zaangażowania polskich instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki w działania związane z otwartą nauką w latach 2017–2021. Raport zawiera wyniki badań dotyczących m.in. takich obszarów otwartej nauki: polityki i procedury, dostępne publikacje i dane badawcze, wydawnictwa monografii i czasopism naukowych, infrastruktura, usługi i kadry otwartej nauki, współpraca międzynarodowa. Określono także główne bariery wprowadzania zasad otwartego dostępu oraz wyzwania związane z wprowadzeniem idei otwartej nauki w podmiotach naukowych.

W „Biuletynie EBIB” o tym, jak biblioteki zmieniają ludzi i otoczenie

Zapraszamy do lektury najnowszego „Biuletynu EBIB” pt. Jak biblioteki zmieniają ludzi i otoczenie? Znajdziecie w nim relacje z ciekawych badań wpływu bibliotek na użytkowników, jak również z badań nad feminatywami w bibliotece i archiwum czy ewaluacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) na lata 2021–2025. Spora garść inspiracji dla Czytelników – dobrej lektury!

Ruszyła rejestracja na BookForum – grudzień 2023

Wirtualna konferencja branży książki BookForum po raz kolejny stworzy możliwość udziału w pasjonujących dyskusjach i prezentacjach. Wydawcy, bibliotekarze i inni uczestnicy społecznego obiegu książki będą mogli poszerzyć kompetencje zawodowe lub „tylko” obejrzeć i posłuchać, jak to robią inni. Bez moralizowania i wygłaszanych ex catedra mądrości. Zimowa edycja BookForum odbędzie się w dniach 12-14 grudnia 2023 r. Właśnie ruszyły zapisy na wydarzenia!

Czytaj dalej

Plan numerów „Biuletynu EBIB” na rok 2024

Szanowni Czytelnicy i Autorzy „Biuletynu EBIB” – mamy już tematyczny plan numerów na rok 2024. Zachęcamy do zapoznania się z nim i planowania tekstów do publikacji. Przypominamy, że tematy przewodnie numerów nie ograniczają publikowania artykułów dotyczących innych zagadnień, które zamieszczamy chętnie w dziale Opinie, badania. Tradycyjnie czekamy również na komunikaty, sprawozdania, wspomnienia, itp.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego „Przyszłość europejskiej branży księgarskiej”

14 września br. podczas plenarnej sesji Parlamentu Europejskiego przyjęto rezolucję „Przyszłość europejskiej branży księgarskiej”, dotyczącą nie tylko branży księgarskiej, ale również roli i przyszłości książki, a także rozwoju czytelnictwa w Unii Europejskiej. Polecamy omówienie w serwisie LubimyCzytać.