Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza do udziału w projekcie „Muzyka. Kultura. Książka. Biblioteka.”, w ramach którego odbędzie się pięć spotkań autorskich z uznanymi twórcami i dziennikarzami muzycznymi, posiadającymi również znaczący dorobek publicystyczny, książkowy i artystyczny. Będą to: Rafał Księżyk, Bartek Chaciński, Filip Łobodziński, Jarek Szubrycht i Tomek Lipiński. Dodatkowo projekt zakłada organizację dwóch warsztatów (dziennikarza prasowego z Jarosławem Sawicem i dziennikarza radiowego z Pawłem Błędowskim) i jednej prelekcji na temat pracy dziennikarza radiowego.
Archiwum kategorii: Wiadomości lokalne
Spotkanie autorskie z Albertem Kwiatkowskim
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza na spotkanie autorskie z Albertem Kwiatkowskim autorem książki „Bah. Bah. Iran dla dociekliwych”.
17 sierpnia 2021, godz. 12.00, BIOTEKA, Al. Racławickie 22
Copernicana on-line w Książnicy Kopernikańskiej
„Copernicana on-line w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej” to projekt, który Książnica realizuje ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci
Celem głównym zadania „Copernicana on-line” jest jak najszersze udostępnienie najcenniejszych obiektów Książnicy Kopernikańskiej poza gmach instytucji, w sposób atrakcyjny, zachęcający do podjęcia wirtualnego kontaktu z obiektami kultury w wybranym przez siebie miejscu i czasie.
Przewodnikiem po wirtualnej przestrzeni będzie Mikołaj Kopernik, który wprowadzi użytkownika w tajemniczy świat wirtualnych magazynów książek. Uczestnik wirtualnego spaceru będzie mógł zbliżyć się do interesującego go regału i po kliknięciu otworzyć wybrane księgi. Będzie mógł zapoznać się z ich treścią, obejrzeć iluminację, ikonografikę oraz zyskać informacje o autorze czy tytule. Dodatkowo powstanie strona internetowa www.ksiaznica.torun.pl (zwana Copernicaną). Na niej umieszczane będą informacje o nadchodzących wydarzeniach kulturalnych, w formie wpisów w aktualnościach i/lub wydarzeniach.
Modern(izm) Talking – toruńska gra miejska
Znajdź 10 pereł toruńskiego modernizmu i wygraj atrakcyjne nagrody! W sobotę, 7 września, zapraszamy do udziału w grze miejskiej “Modern(izm) Talking”. Na architektonicznych łowców przygód czekamy o godz. 12 przed wejściem do Urzędu Marszałkowskiego (plac Teatralny 2). Koniecznie trzeba zabrać ze sobą smartfon – przyda się, bo “Modern(izm) Talking” to gra baaardzo mobilna.
Jest połowa XIV wieku. Joahann, młody architekt z Chełmna, stara się o pracę w Toruniu. W hanzeatyckim mieście sporo się buduje i chłopak wierzy, że tutaj docenią jego pracowitość. Jednak chęć do pracy to jedno, a umiejętności – drugie. Joahann nie jest ich pewien. Przed wyruszeniem do Torunia udaje się do wiedźmy Ciechosławy. Liczy, że czarownica znajdzie magiczny sposób na jego rozterki. Przede wszystkim chce się dowiedzieć, jak budować pięknie i praktycznie. Za sprawą Ciechosławy Joahann zapada w sen, a jego duch przenosi się w przyszłość – do XXI-wiecznego Torunia. Tutaj ma szukać odpowiedzi na swoje pytanie. Znajdzie je i wróci do domu, jeśli odwiedzi wszystkie miejsca oznaczone na mapie, którą dała mu wiedźma. Jednak współczesny Toruń oszałamia go i onieśmiela. Chłopak czuje się zagubiony. Chciałby się już obudzić, ale najwidoczniej nie wszystko jeszcze zobaczył. Bez Twojej pomocy raczej mu się to nie uda. Jest tylko jeden sposób: musisz zostać jego przewodnikiem!
W wyprawie pomoże Ci specjalna aplikacja, która pozwala “widzieć więcej”. Dzięki niej poznasz architektów, budowniczych i właścicieli budynków, które w swoim czasie wyznaczały standardy nowoczesności, a dziś uznawane są za perły modernistycznej architektury. Spotkasz się z postaciami z przeszłości, które sprawdzą Twoją znajomość historii, sztuki, architektury i geometrii. I jeśli uda Ci się wykonać wszystkie zadania, zostaniesz przyjęty do Stowarzyszenia Architektów. Lub do Gildii Budowniczych, o ile zdecydujesz się powrócić z Joahannem do jego epoki. Powodzenia!
Gra jest częścią zadania „Toruński modernizm. Mobilna gra miejska” dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Celem zadania jest promowanie zabytków Torunia, w szczególności architektury modernistycznej.
Spotkanie z Dorotą Zawadzką – Supernianią.
Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu 12 czerwca, o godz. 17:00 zaprasza na spotkanie z Dorotą Zawadzką – Supernianią.
„Jedz powoli, małe kęsy – jak kto woli” – „Świat według dziecka”. Spotkanie autorskie z Dorotą Zawadzką, pedagogiem i psychologiem rozwojowym. Jest ambasadorem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka. Zasiada i aktywnie uczestniczy w kapitułach akcji Firma Przyjazna Mamie i Hotel Przyjazny Rodzinie. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi. Prowadzi warsztaty i szkolenia w całej Polsce dla rodziców i nauczycieli. Jest autorką wielu książek dla dzieci i rodziców m.in.: „I ty możesz mieć super dziecko!”, „I ty możesz być super tatą!”, „Moje dziecko – Jak mądrze kochać i dobrze wychowywać”, „Jak mądrze kochać i dobrze wychowywać dziecko w wieku szkolnym”. Każda mama chciałaby, by jej dziecko podczas świątecznego obiadu czy rodzinnej imprezy olśniło wszystkich dobrymi manierami. Ale dziecko nie zacznie się nagle świetnie zachowywać samo z siebie. Dorota Zawadzka doradzi jak pokazać dziecku co mu wolno, a czego robić nie wypada.
5. Festiwal Filmu i Teatru już w czerwcu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza na 5. Festiwal Filmu i Teatru Kozzi Czyżewska Fijewski w dniach 12-16 czerwca 2019 r.
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu (jubileuszowy 5. program przygotował dyrektor Festiwalu Andrzej Buck) publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze, Żarach. Prezentacje odbywać się będą w przestrzeniach pozornie nietypowych i nie przewidzianych dla teatru, filmu, koncertu i spotkań. Miejsca te jednak doskonale komponują się z ofertą festiwalową. Będą to: namiot Café Film na zielonogórskim deptaku, Kino Cinema City, Sala Kolumnowa UM, Kino Norwid w sali im. J. Koniusza Biblioteki im. Norwida, Kino Rektorat w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Mediateka Góra Mediów.
Więcej o Festiwalu na stronie internetowej.
BIBLIOTEKA – PRZESTRZEŃ DODANA – warsztaty dla ambitnych bibliotekarzy…
Książnica Kopernikańska w Toruniu realizuje bogatą ofertę szkoleń pod nazwą „BIBLIOTEKA – PRZESTRZEŃ DODANA – warsztaty dla ambitnych bibliotekarzy podregionu toruńsko-włocławskiego”. Szkolenia odbędą się w okresie od maja do października 2019 r. Adresowane są do pracowników bibliotek podregionu toruńsko-włocławskiego. Mają one na celu wyposażenie bibliotekarzy w niezbędną wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie wprowadzania nowej oferty usług skierowanych w szczególności do grup, które do tej pory bywają w bibliotece rzadko: młodzieży, małych dzieci w wieku przedszkolnym (i ich rodziców), a także osób niedowidzących i seniorów.
Czytaj dalejGra na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego
Zaczęło się – i Ty chodź z nami do Powstania! Gra na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego. W stulecie powstania wielkopolskiego Książnica Kopernikańska we współpracy z Muzeum Historyczno-Wojskowym w Toruniu proponuje toruńskiej młodzieży (klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół średnich) grę miejską, która przeniesie ją do roku 1919, do miejsca walk powstańczych. Młodzież wcieli się w role powstańców, zgrupowanych w patrole, które będą miały do wykonania niebezpieczne zadania. Trzy najlepsze patrole odbiorą nagrody. Zwycięski patrol będzie mógł zawiesić polską flagę symbolizującą odzyskanie niepodległości.
Termin: 30 maja 2019 (czwartek), godz. 9.00-14.00. Miejsce: start patroli w Książnicy Kopernikańskiej, ul. Słowackiego 8, meta – I Liceum Ogólnokształcące przy ul. Zaułek Prosowy.
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Patronat merytoryczny: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Zadanie dofinansowane z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wystawa dyplomów inżynierskich w BIBLIO!
Filia nr 32 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (BIBLIO) ul. Szaserów 13-15 zaprasza 7 marca 2019 roku, godz. 12.00 na otwarcie WYSTAWY DYPLOMÓW INŻYNIERSKICH.
Wystawa prezentuje dyplomowe prace inżynierskie z zakresu architektury krajobrazu wykonane i obronione na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie w Katedrze Projektowania i Konserwacji Krajobrazu. Są to opracowania projektowe ogrodów i skwerów, jaki i bardziej złożone związane z przestrzenią publiczną, czyli krajobrazem miejskim.
Na wystawie możemy zobaczyć między innymi: projekt zadrzewień w przyulicznych pasach zieleni w Zamościu, projekt ogrodu ekologicznego, projekt koncepcyjny przestrzeni publicznej z czytelnią na wolnym powietrzu pod Zamkiem Lubelskim jak również projekt zagospodarowania terenu Placu Rybnego i Zaułka Hartwigów w Lublinie.
Język rzeczy. Biżuteryjne pamiątki z podróży po Polsce XIX wieku
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Instytut Historii Sztuki KUL, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Wydział Artystyczny UMCS zapraszają
6 marca, godz. 17.30 do Filii nr 2, ul. Peowiaków 12 na wykład z cyklu „Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności”, który wygłosi prof. Ewa Letkiewicz
JĘZYK RZECZY. BIŻUTERYJNE PAMIĄTKI Z PODRÓŻY PO POLSCE XIX WIEKU