Spotkania biblioterapeutyczne pt. „O zaburzeniach odżywiania”

Zapraszamy na ósme spotkanie w ramach cyklu „Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne” pt. „O zaburzeniach odżywiania”, które odbędzie się w poniedziałek 22 maja 2023 r. o godz. 18.00 w BUW (sala widowiskowa na poziomie -1). Będzie to rozmowa wokół książki Klaudii Stabach, pt. „Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu” (Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2023) z udziałem autorki i Martyny Figurskiej – psychoterapeutki uzależnień. Spotkanie poprowadzi Karolina Kaja Gołuchowska.

Głodne to książka o walce na śmierć i życie z największym wrogiem, czyli z własnym ciałem. O co? O ciało. O to, aby je doprowadzić do granicy niebytu, nieistnienia, unicestwienia. To w ekstremalnych wypadkach. W mniej ekstremalnych to książka o nas wszystkich. Mniej lub bardziej wyniszczają̨ce głodówki, wymyślne diety, morderczy aerobik, siódme poty w siłowni albo w ostateczności dwa palce w gardle – oto główne filary tej filozofii, w której jednego brak najbardziej: głębokiego sensu życia. Wstrząsająca lektura! Horror matek, całych rodzin, pediatrów, psychiatrów, terapeutek, pielęgniarek i tych dzieci, których życiowa bateria wyczerpała się do dwóch procent. (Prof. Ewa Woydyłło-Osiatyńska)

Bardzo ważna książka. Ukazuje codzienność osób cierpiących na zaburzenia odżywiania. To rzadka perspektywa, która zwraca uwagę na ich świat, bez pomijania przyczyn rozwoju choroby. (Fundacja Kobiety bez Diety)

O uczestniczkach spotkania:

Klaudia Stabach – dziennikarka specjalizująca się w tematach społecznych i lifestylowych, poruszająca tematy związane z losem kobiet. W Wirtualnej Polsce prowadziła program „Siłaczki”. Absolwentka dziennikarstwa na Collegium Civitas i politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała m.in. w Dzienniku Polskim i Wirtualnej Polsce. Obecnie związana z portalem Noizz. 

Martyna Figurska – psycholog, psychoterapeutka uzależnień. Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje m.in. w Poradni Leczenia Uzależnień w Szpitalu Wolskim w Warszawie.

Karolina Kaja Gołuchowska  – absolwentka Prawa oraz Stosunków Międzynarodowych ze specjalizacją amerykanistyczną na Uniwersytecie Warszawskim, oraz studiów podyplomowych Digital Media na SWPS. Przez 2,5 roku była redaktorką naczelną ofeminin.pl, obecnie jest szefową kreatywną segmentu Lifestyle w Ringier Axel Springer Polska, zajmuje się m.in. serwisami Onet Kobieta, Onet Kultura i Ofeminin Współtworzyła wielokrotnie nagradzaną akcję #Nieczekam107lat i Bazę Ekspertek. Jest współzałożycielką grupy oraz programu mentoringowego „Dziewczyny-maszyny” wspierającej młode kobiety, które rozpoczynają swoją karierę w mediach. Wcześniej zdobywała doświadczenie pracując m.in. w Faktach TVN. Jest twórczynią podcastu i inicjatywy „Rok dla ciała”. Komentuje i krytykuje media oraz popkulturę.