Bożena Bednarek-Michalska (1957-2021)

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że 5 maja 2021 r. przyszło nam rozstać się nagle z Bożenką – Koleżanką pełną serca, energii, optymizmu i wiedzy fachowej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 14 maja o godz. 14:00 na cmentarzu parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. Rodzina prosi żegnających, by zamiast kwiatów wesprzeć dowolnym datkiem FUNDACJĘ GDAŃSKIEJ HEMATOLOGII, KRS: 0000774915, nr konta: 66160014621820997680000001.

Bożenko, współtworzyłaś z nami EBIB i przez wiele lat kierowałaś Redakcją „Biuletynu EBIB”. Byłaś pionierką i orędowniczką ruchu otwartości w polskiej nauce, edukacji i kulturze. Masz zasłużone miejsce na podium wśród największych polskich bibliotekarzy ostatnich dekad – Twoje osiągnięcia znają, cenią i cytują specjaliści informacji, komputeryzacji, digitalizacji i wielu innych dziedzin nowoczesnego bibliotekarstwa.

Całe życie zawodowe poświęciłaś Bibliotece Uniwersyteckiej UMK w Toruniu – Twojej bibliotece – będąc z-cą Dyrektora przez wiele lat. Ale było Cię też pełno w życiu środowiskowym – na konferencjach, w projektach, w stowarzyszeniach i organizacjach – krajowych i zagranicznych. Twoje zawodowe inspiracje i społecznikowskie zacięcie były wzorem dla wielu z nas i tak już zostanie.

Bożenko, byłaś wyjątkowa i w naszej pamięci zawsze taka pozostaniesz. Jako Przyjaciółka, z którą czy to krótka chwila, czy przegadana noc była ogromną radością. Jako Koleżanka, na której mądrą radę można było liczyć, ale i pospierać się twórczo i z uśmiechem. Jako Mentorka, od której uczyliśmy się wszyscy. Zarażałaś nas temperamentem, entuzjazmem, pasjami, ale i kojącym spokojem. Taką zawsze dla nas zostaniesz, a my będziemy dalej ciągnąć naszą wspólną robotę i realizować stowarzyszeniową misję – dla Ciebie.

EBIBKI

Mężowi, Dzieciom, Wnukom, Bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia

Stowarzyszenie EBIB

XXXVIII Konferencja Problemowa Bibliotek Medycznych – zapraszamy

W imieniu organizatora – Biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zapraszamy do aktywnego udziału w XXVIII Konferencji Problemowej Bibliotek Medycznych, która odbędzie się online 13-14 września br. Do końca maja organizatorzy czekają na zgłoszenia wystąpień – podzielmy się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami. Na stronie konferencji dostępny jest formularz rejestracyjny.
Podczas konferencji spróbujmy wspólnie znaleźć odpowiedzi na pytania o nowe zadania, które tzw. Konstytucja dla nauki postawiła przed bibliotekami działającymi w obszarze medycyny oraz pochylmy się nad sposobem funkcjonowania bibliotek medycznych w czasie długotrwałego zagrożenia epidemiologicznego.

Kwietniowy „Biuletyn EBIB”, a w nim ciekawostki dydaktyczne

Kto, jak nie my – bibliotekarze, w zawrotnym tempie uzupełnialiśmy własne kompetencje informacyjne i cyfrowe, by sprostać dydaktyce bibliotecznej przeniesionej w ostatnim roku do świata wirtualnego, a także oczekiwaniom naszych użytkowników. Najnowszy numer „Biuletynu EBIB” jest zbiorem artykułów, które pomogą poszerzyć wiedzę (np. wizualizacja informacji) i otworzą nas na ciekawe doświadczenia autorów, z których możemy czerpać bez ograniczeń. „Biuletyn EBIB” otwiera artykuł poświęcony niespodziankom, jakie PWN zaplanował dla nas, a przede wszystkim dla naszych czytelników w serwisie IBUK Libra.

Dziękujemy Autorom za dobrą współpracę, a Czytelnikom życzymy inspirującej lektury – Iwona i Justyna

Wypalenie zawodowe bibliotekarzy

W imieniu organizatorów zapraszamy 12 maja br. na ogólnopolską konferencję naukową pn. Problem wypalenia zawodowego pracowników bibliotek w dobie pandemii, która odbędzie się online. Na stronie konferencji jest już dostępny program, a dodatkową atrakcją dla zarejestrowanych uczestników będą bezpłatne tygodniowe kody dostępu do czytelni Ebookpoint BIBLIO oraz 10% kod rabatowy na zakup publikacji (kody i rabaty uczestnicy otrzymają po konferencji).

13. Forum Młodych Bibliotekarzy w Krakowie #ChodźżeDoNas

Zapraszamy Was do uczestnictwa w wyjątkowej, trzynastej edycji Forum Młodych Bibliotekarzy. Odbędzie się ona online w dniach 15-17 września 2021 roku. Mimo, że spotkamy się zdalnie, to zadbamy abyście poczuli klimat Krakowa i Małopolski. Gorąco zachęcamy do czynnego uczestnictwa w Forum, czekamy na zgłoszenia propozycji prelekcji i warsztatów od 1 do 30 kwietnia 2021 r. – chcemy posłuchać Waszych historii. Podzielcie się z nami tym, co dla Was ważne, pasjonujące, a także tym jak przetrwaliście ostatni rok. Szczegółowe informacje dotyczące tematyki i zgłaszania uczestnictwa znajdziecie na naszej stronie https://13fmb.rajska.info/prelegenci/. Na Wasze zgłoszenia oraz wszelkie pytania czekamy pod adresem 13fmb@rajska.info.

Nadesłała: K. Zając