Drodzy Czytelnicy, Szanowni Sponsorzy

do EBIB przekazana została lista bibliotek, które ucierpiały w powodzi. Są to:

– Gminny Ośrodek Kultury w Mysłakowicach Filia Biblioteki w Karpnikach z siedzibą w Łomnicy położona w gminie Mysłakowice
– Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze
– Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich
– Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej, Filia w Gorzanowie
– Biblioteka Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju
– Miejska Biblioteka CETiK Stronie Śląskie.

W załączonym pliku opisane zostały szkody oraz rodzaj wsparcia jakie jest w tej chwili najbardziej potrzebne. Liczmy na Wasze otwarte serca i dziękujemy.

Konferencja BazTech transmitowana online


Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej (CINT) serdecznie zaprasza na IV Konferencję Naukową Konsorcjum BazTech „Bibliograficzne bazy danych: orientacja na przyszłość”. Transmisja dostępna jest na kanale Politechniki Lubelskiej na YouTube: Dzień 1: https://youtube.com/live/2ICCfn5jdb4?feature=share, dzień 2: https://youtube.com/live/im3jrQFS3NM?feature=share.

Unite!Widening Open Science Policy Forum

W dniach 10-11 października 2024 r. na Politechnice Wrocławskiej odbędzie się Unite!Widening Open Science Policy Forum. Wydarzenie organizowane jest przez Politechnikę Wrocławską oraz Aalto University w ramach projektu Unite!Widening i będzie poświęcone dwóm kluczowym obszarom: reformie systemów nagradzania na uczelniach w obszarze nauki i innowacji oraz zwiększaniu interoperacyjności infrastruktury cyfrowej uczelni oraz dostępności infrastruktury fizycznej, by wspierać rozwój europejskiego obszaru otwartej nauki i innowacji. Uczestnicy będą mieli okazję współtworzyć białą księgę wspierającą rozwój europejskich uniwersytetów otwartej nauki i innowacji.

Zachęcam do zapoznania się z programem wydarzenia. Zapraszam do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się w Strefie Otwartej Nauki w godzinach 9:00-15:30 w Bibliotece Politechniki Wrocławskiej (sala 201) oraz online. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak wymagana jest rejestracja.

Manifest otwartej humanistyki

Zespół Otwartej Humanistyki CHC IBL PAN z radością i pełnią optymizmu przedstawia Manifest otwartej humanistyki – owoc refleksji nad kondycją i potrzebami naszej dziedziny wiedzy. Celem Manifestu jest zwrócenie uwagi polskiego środowiska humanistycznego oraz decydentów politycznych na problem niedopasowania kryteriów ewaluacji do aktualnych sposobów uprawiania humanistyki, a tym samym na jej rzeczywiste potrzeby organizacyjne i ekonomiczne. 

Postulujemy, by nowy system ewaluacji uwzględniał i wspierał praktyki otwartej nauki, a także efekty badań naukowych właściwe humanistyce. Ponadto dla rozwoju i umiędzynarodowienia humanistyki kluczowe jest systemowe wspieranie wydawnictw wprowadzających otwarte modele publikacyjne, a także inwestowanie w krajową infrastrukturę otwartej nauki”. Czytaj cały Manifest

Czytaj dalej

Powódź – dramat w każdym wymiarze

Redakcja EBIB łączy się ze społecznością dotkniętą powodzią. Koleżankom i kolegom z obszarów dotkniętych powodzią życzymy jak najszybszej stabilizacji, a przede wszystkim bezpieczeństwa. Prosimy o kontakt z redakcją (redakcja@ebib.pl), jeśli uznacie, że ebibową działalnością możemy pomóc Wam w tych trudnych dniach.

Źródło: Opoka (https://opoka.org.pl/News/Polska/2024/franciszkanie-klodzko)

Manifest Otwartej Humanistyki

Otwarta nauka to przyszłość humanistyki i podstawa jej wpływu społecznego. Otwarta wymiana wiedzy napotyka dziś na takie bariery jak uzależnienie oceny jakości publikacji od komercyjnych platform zarządzania wiedzą, nieobecność różnorodnych form otwartej komunikacji naukowej w systemie ewaluacji, a także brak takiej krajowej polityki otwartości, która zachęciłaby uczonych, redakcje czasopism i wydawnictwa do wdrażania praktyk otwartej nauki. Chcemy to zmienić!
Manifest Otwartej Humanistyki postuluje, by nowy system ewaluacji uwzględniał i wspierał praktyki otwartej nauki, a także efekty badań naukowych właściwe humanistyce. Ponadto dla rozwoju i umiędzynarodowienia humanistyki kluczowe jest systemowe wspieranie wydawnictw wprowadzających modele otwartego publikowania, a także inwestowanie w krajową infrastrukturę otwartej nauki.

Swoje poparcie możecie Państwo wyrazić, składając podpis pod Manifestem poprzez formularz.

16. Forum Młodych Bibliotekarzy

Już dziś rozpoczyna się 16. Forum Młodych Bibliotekarzy – ogólnopolskie wydarzenie adresowane do pracowników bibliotek. Tegoroczna, 16. już edycja odbędzie się dniach 12-13 września 2024 r. w Toruniu pod hasłem „Biblioteka – ewolucja – rewolucja”.  Organizatorami przedsięwzięcia są Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Czytaj dalej

Konferencja biblioterapeutyczna

W imieniu Opolskiego Centrum Edukacji, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu i Polskiego Towarzystwo Biblioterapeutyczne serdecznie zapraszamy bibliotekarzy, pedagogów, nauczycieli, psychologów, terapeutów do udziału w VIII Ogólnopolskiej Konferencji Biblioterapeutycznej, X edycji opolskiej pt. ,,Biblioterapia w szczególnej misji”, która odbędzie się w dniach 26-28.09.2024 r. Udział w konferencji zapowiedzieli goście zagraniczni m.in. z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Program konferencji jest bardzo merytoryczny i obejmuje wystąpienie i warsztaty prowadzone przez różnych specjalistów.