Otwarte zasoby edukacyjne w bibliotece – kurs online

W Fundacji Centrum Cyfrowe trwają zapisy na III edycję kursu online „Otwarte zasoby edukacyjne w bibliotece”, gdzie zdobędziesz kompetencje cyfrowe potrzebne do rozwoju oferty kulturalnej i edukacyjnej w Twojej bibliotece. Będziesz pracować pod okiem jednego z 25 świetnych mentorów i mentorek: bibliotekarzy(ek), nauczycieli(ek), trenerów(ek) kompetencji cyfrowych.

W czasie kursu:

📸 dowiesz się, gdzie szukać zdjęć, filmów i grafik, które są bezpłatne, a wyglądają jak spod ręki profesjonalisty;

👩‍🎨 poznasz narzędzia online, dzięki którym stworzysz własne materiały graficzne: ulotki, plakaty, filmiki, broszury;

©️ nauczysz się podstaw prawa autorskiego i zasad korzystania z wolnych licencji;

🤹‍♀️ pokażemy Ci, jak zaplanować i poprowadzić angażujące uczestników warsztaty online i gdzie znajdziesz gotowe scenariusze spotkań;

🦋 sprawdzisz też, czym jest tytułowa „otwartość” i czemu to jedna z najważniejszych wartości dla współczesnych bibliotek.

Kurs startuje 24 stycznia i potrwa do 6 marca 2022 r., będzie się odbywał online, więc kolejne moduły możesz przechodzić we własnym tempie. Na zgłoszenia czekamy do 16 stycznia 2022 r. (lub do wyczerpania miejsc). Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy. Kurs organizuje Fundacja Centrum Cyfrowe i Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO)

Wizualna gwiazdka w grudniowym „Biuletynie EBIB”

Drodzy Czytelnicy, Drodzy Autorzy,

Zapraszamy do grudniowej lektury „Kultury wizualnej w bibliotekach”. W najnowszym numerze znajdziecie wiele ciekawych doświadczeń, podpowiedzi w opracowaniu przekazu wizualnego, a także narzędzia wizualizacyjne wnikliwie poddane analizie czy też dobre praktyki stosowane w instytucjach GLAM w Polsce i na świecie. Zatem gdy Wasze brzuszki będą już pełne świątecznych smakowitości, a atmosfera rodzinnych spotkań będzie sprzyjała dyskusji, poczytajcie bieżący numer w gronie najbliższych i wykreujcie nowe pomysły dla siebie, dla swoich bibliotek czy instytucji, w których pracują Wasi bliscy.

Czytelnikom i Autorom dziękujemy za kolejny, już 22 rok z nami! Dołączamy redakcyjne życzenia.

Globalne porozumienie w sprawie otwartej nauki. Nowa rekomendacja UNESCO

Podczas 41. sesji Konferencji Generalnej UNESCO przyjęte zostały rekomendacje dotyczące otwartej nauki, które wyznaczają międzynarodowe standardy, wartości i cele w zakresie dostępności rezultatów badań.

Dokument wyznacza 193 państwom członkowskim UNESCO wspólne kierunki działań na rzecz rozwoju otwartej nauki, m.in. poprzez promowanie wspólnego rozumienia otwartej nauki, wprowadzanie sprzyjających jej rozwiązań prawnych czy inwestowanie w otwartą infrastrukturę i serwisy zapewniające bezpłatny dostęp do wyników badań (https://www.unesco.org/en/natural-sciences/open-science). Wytyczne UNESCO powstały z polskim udziałem dzięki zaangażowaniu Platformy Otwartej Nauki – centrum kompetencji Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW).

Czytaj dalej

Otwarte zasoby edukacyjne w bibliotece – kurs

Wystartował nabór do 3 edycji kursu SpołEd „Otwarte zasoby edukacyjne”. Kurs jest bezpłatny, a jego uczestnicy nabywają umiejętności z zakresu tworzenia otwartych zasobów, jednocześnie poznając narzędzia, metody, zasoby, otwarte licencje. Przede wszystkim społeczność SpołEdowa uczy się otwartości w relacjach i działaniu. To niesamowita przygoda dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych, pedagogicznych szkolnych, ale także bibliotekarze akademiccy wiele zyskują. Kurs wystartuje kurs startuje 24 stycznia i potrwa do 6 marca 2022 r. Zapisujcie się, jeśli chcecie wiedzieć więcej i dzielić się swoją wiedzą, jeśli otwartość jest Wam bliska.

IATUL Fall Seminar 2021 „Connecting in a disconnected world”

Biblioteka Politechniki Gdańskiej oraz międzynarodowa organizacja zrzeszającą biblioteki akademickie International Association of University Libraries (IATUL) serdecznie zapraszają na: IATUL Fall Seminar 2021 „Connecting in a disconnected world”. Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia 2021 r. godz. 12:00 – 15:45 (CET) online, w języku angielskim. Udział jest bezpłatny, zapraszamy do rejestracji.

Czytaj dalej

Pokaż się w Galerii Otwartej!

Tytułowe hasło nawiązuje do działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich. Galeria Otwarta  na dobre wpisała się w ramy kulturalne miasta. Jak sama nazwa sugeruje, jest to galeria otwarta dla czytelników, mieszkańców i amatorów sztuk różnych. Czynna jest od rana do wieczora, zatem zawsze można wstąpić, nie tylko by poczytać książki, ale także po to, by nacieszyć oko obrazami, fotografiami czy pracami dziecięcymi. Galeria Otwarta zaprasza wszystkich, którzy chcą zaprezentować swoją twórczość. Wśród bibliotekarzy nie brakuje artystów, więc jest to szansa także dla nas! Pokażcie się w naszej Galerii Otwartej!

Czytaj dalej