Kujawsko-pomorska prasa cyfrowa 1920

Równo 100 lat temu Kujawy i Pomorze wróciły do Wolnej Polski. Kierując się chęcią uczczenia  rocznicy, Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska  w Toruniu wystąpiła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  o dofinansowanie projektu w ramach programu Kultura Cyfrowa. Dzięki uzyskaniu dotacji z MKiDN oraz dofinansowaniu z Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego zdigitalizowała  w ramach zadania Kujawsko-pomorska prasa cyfrowa 1920 – czasopisma regionalne wydawane w latach 1920-1939. 

Projekt polegał na zdigitalizowaniu, opracowaniu i udostępnieniu starannie wyselekcjonowanych czasopism ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Prace jeszcze trwają, ale do końca roku będziemy mogli skorzystać z ich efektów  za pośrednictwem strony Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej (https://kpbc.umk.pl/dlibra), a dostęp do nich jest całkowicie bezpłatny. Wśród wybranych czasopism znalazły się takie tytuły, jak: „Express Pomorski”, „Dziennik Pomorza”, „Przegląd Pomorski”, „Gazeta Wąbrzeska”, „Głos Wąbrzeski” czy „Głos Pomorza”. 

Czasopisma te jako bezcenne źródła informacji najczęściej relacjonowały bieżące wydarzenia regionalne (zarówno społeczne, gospodarcze, kulturalne, jak i polityczne) oraz podawały informacje na temat kształtowania się na nowo państwowości. Ponadto znajduje się w nich dużo interesujących wiadomości dotyczących  życia codziennego mieszkańców regionu, jak chociażby ogłoszenia i reklamy. Zdigitalizowane gazety dokumentują ówczesny okres życia Polaków i mogą nie tylko służyć do celów naukowych, edukacyjnych, popularyzacyjnych, ale także zainteresować osoby pragnące poszerzać swoją wiedzę historyczną.   

W ramach realizacji programu prowadzone są działania edukacyjne i szkoleniowe z wykorzystaniem zdigitalizowanych materiałów. W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju działania odbywają się głównie online za pośrednictwem podstrony e-Książnica, gdzie znajdują się prezentacje dotyczące projektu.