II Tydzień OA w Polsce 2011

Szanowni Państwo

W poniedziałek 24 października 2011 rozpoczyna się międzynarodowy tydzień otwartego dostępu do wiedzy. Polska już po raz trzeci bierze udział w tym przedsięwzięciu. Chcemy wspólnie z innymi krajami przypominać wszystkim, co dla społeczeństw świata, szczególnie tych rozwijających się, oznacza wolny dostęp do nauki, edukacji czy kultury. EBIB, który od samego początku – czyli od 1999 roku – był serwisem otwartym promuje i koordynuje tę akcję wspólnie z Koalicją Otwartej Edukacji.

Imprezy Tygodnia Open Access Week w Polsce 24-28.10.2011

EBIB i KOED informują o następujących imprezach przygotowanych na obchody OAW w Polsce:

  1. Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Biblioteka Uniwersytecka wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą, Centrum e-Learningu oraz międzynarodową organizacją EIFL otworzyło kurs e-learningowy zatytułowany Open access – otwarta nauka, który jest dostępny na wolnych licencjach. Redaktorki kursu Bożena Bednarek-Michalska oraz Karolina Grodecka.

  2. Centrum e-learningu AGH przygotowało na Open Access Week plakat/ulotkę, która została przełożona z wersji angielskiej opracowanej przez międzynarodową koalicję studentów The Right to Research Coalition.

  3. Uniwersytet Mikołaja Kopernika udostępni kurs e-learningowy dla bibliotekarzy z zakresu prawa autorskiego, który przetłumaczyli i dostosowali do polskiego prawodawstwa studenci prawa UMK. Kurs był stworzony przez EIFL oraz The Berkman Centre for Internet and Society. Jest on zatytułowany Prawo autorskie dla bibliotekarzy. Redaktorka Beata Marek, opiekunka merytoryczna dr Monika Wałachowska.

  4. Poznańska Fundacja Bibliotek Naukowych – organizuje seminarium open access dla pracowników Akademii Medycznej Poznania – organizator prof. Mirosław Górny

  5. Stowarzyszenie EBIB – publikuje specjalny numer Biuletynu EBIB zatytułowany Otwarta nauka i edukacja.Redaktorka – Bożena Bednarek-Michalska. (lada dzień się ukaże)

  6. Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie przygotowuje plakat informacyjny, ulotkę o OAW, warsztaty dla studentów PWSZ oraz warsztaty dla bibliotekarzy.

  7. Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego organizuje 28 października spotkanie Open Access. Organizator: Aleksandra Brzozowska.

  8. Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej zaprasza na Seminarium „Open Access kluczem do przejrzystości w nauce” w Częstochowie w dniach 25-26.10.2011.

  9. Biblioteka Politechniki Gdańskiej organizuje wykład otwarty dla społeczności akademickiej. Organizator – Magdalena Szuflita.
  10. Z okazji Open Access Week Centrum Otwartej Nauki ICM UW zaprasza na seminarium pt. „Open Access i cyfrowe kompetencje w warsztacie humanisty”. Spotkanie odbędzie się w piątek 28 października o godzinie 16.30 w sali nr 5 Instytutu Kultury Polskiej UW (Campus Główny UW przy Krakowskim Przedmieściu). Organizator: Klaudia Grabowska.
  11. Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej przygotowała z okazji tygodnia OA zakładkę promującą OAW: http://www.bg.pw.edu.pl/OAW.html. Ulotka zostanie zamieszczona na stronie internetowej PW, rozdana naukowcom na posiedzeniu senatu uczelni oraz bibliotekarzom Systemu Biblioteczno Informacyjnego PW. Organizator: Olga Giwer.
  12. Biblioteka oraz Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi zapraszają do udziały w panelu dyskusyjnym „Open Access – doświadczenia łodzkie”.
  13. Biblioteka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przygotowała wywiady (w formie podcastów) z pracownikami Uczelni, ulotki o wyszukiwaniu publikacji w otwartym Internecie oraz o korzyściach jakie niesie model open access dla autorów. Organizuje również szkolenie z zakresu Otwartych Zasobów Edukacyjnych. W budynkach Uczelni wyeksponowany został plakat KOED o otwartości w kulturze, nauce i edukacji.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do nas, za aktywność i upowszechnianie idei otwartego dostępu do wiedzy i organizację powyższych imprez. (English version of this news).

Bożena Bednarek-Michalska, EBIB

Karolina Grodecka, KOED

Dodaj komentarz