|
- IFLA, jako największe międzynarodowe stowarzyszenie zajmujące się problemami informacji i bibliotek, stoi na stanowisku, że zarządzanie Internetem powinno ułatwiać nieograniczony dostęp do informacji i wolności słowa, a także umożliwiać rozwój społeczny i ekonomiczny oraz uprawianie twórczości kulturalnej i artystycznej przez wszystkich i dla wszystkich ludzi na całym świecie.
- IFLA sprzeciwia się wszelkim środkom, które zmierzałyby do kontroli dostępu do informacji i ograniczenia wolności słowa przed interesy rynku, sfer rządzących czy jakichkolwiek innych. Wszystkie narzędzia, których zadaniem jest zagwarantowanie niezawodności Internetu, kontrola spamów, wspierania ochrony własności intelektualnej czy prywatności indywidualnych osób nie mogą być wykorzystywane do ograniczania praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, zwłaszcza tych zapisanych w artykule 19.
- IFLA wspiera rozwój Internetu jako niezawodnego, wielojęzycznego systemu, który będzie powszechnie dostępny i ułatwi wszystkim ludziom nieograniczony dostęp do informacji w dowolnie wybranym języku.
- W sprawie proponowanych rozwiązań zarządzania Internetem IFLA popiera zarządzanie wielostronne, w którym uczestniczą rządy, społeczeństwo obywatelskie, świat biznesu, i które pozwala na coraz pełniejsze uczestnictwo tych grup interesów; w miarę rozwoju możliwości. IFLA popiera zarówno zasady globalnej polityki publicznej, jak i sposób nadzoru zaproponowany w raporcie WGIG [Working Group on Internet Governance].
- W myśl zasad, o których mowa wyżej, IFLA opowiada się za modelem, który umożliwi wszystkim najważniejszym grupom interesów wpływanie na sposób zarządzania Internetem poprzez właściwe w nim uczestnictwo. Najlepiej cel ten można osiągnąć, bez ponoszenia nadmiernych kosztów administracyjnych, poprzez wprowadzenie zmodyfikowanej wersji modelu 1 (ze specjalną reprezentacją wszystkich grup interesów w zaproponowanej Global Internet Council [Rada ds. Internetu Globalnego]) lub modelu 2 (z faktycznymi przedstawicielami zaproponowanego forum uczestniczącymi w procesach decyzyjnych).
- Wypowiadając się w imieniu 2,5 miliona zarejestrowanych użytkowników bibliotek na całym świecie i będąc równocześnie uznaną przez ECOSOC [Economic and Social Council] międzynarodową organizacją zawodową, IFLA jest w stanie uczestniczyć w rozwijaniu skutecznych modeli zarządzania Internetem.
6 września 2005 r.
Tłumaczenie: Joanna Grześkowiak
Wersja oryginalna: http://www.ifla.org/III/wsis/InternetGovernance.html
| |