|
Utworzenie biblioteki multimedialnej (mediateki) jest jednym z celów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, związanych z projektem jej przeniesienia do nowego budynku. Projekt ten jest w trakcie realizacji (tzn. pozostała faza wykonawcza, po przejęciu nieruchomości od samorządu Kielc, zaprojektowaniu siedziby i uzyskaniu środków finansowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego). Zakładamy, że utworzona biblioteka multimedialna zostanie przeniesiona do nowego budynku za 2-3 lata. Odległość między aktualną a przyszłą siedzibą jest niewielka (około 1 kilometra).
Inspiracją do przygotowania wniosku i podjęcia działań nakierowanych na utworzenie mediateki były obserwacje poczynione w bibliotekach duńskich oraz mediatekach zorganizowanych z udziałem Fundacji Bertelsmanna we Wrocławiu i Olsztynie. Doświadczenie uczy, że wniosek o dofinansowanie powinien dotyczyć konkretnego przedsięwzięcia osadzonego w realiach, a przede wszystkim w potrzebach współczesnego odbiorcy kultury. Stąd czym innym jest wnioskowanie o środki na zakup stanowisk komputerowych o bliżej nieokreślonym przeznaczeniu, czym innym zaś zaprojektowanie zakupów sprzętu w ramach przemyślanego projektu. Nie są to żadne odkrycia. Potrzebny jest pomysł, ocena możliwości jego zrealizowania, zaplanowanie finansów i źródeł ich pochodzenia (w tym również udziału własnego) oraz opisanie problemu w taki sposób, by trafiał do przekonania adresatów wniosku. Istotna jest także strona formalna, a więc precyzyjne wypełnienie druków, na których przedkłada się wniosek.
W założeniach, które zawarliśmy we wniosku, biblioteka multimedialna ma być miejscem udostępniania zbiorów, ale także miejscem do czytania czy doskonalenia umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, kreatywnego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym. Zadania podjęte przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną wynikają z konieczności zaspokojenia potrzeb współczesnych czytelników, także z potrzeby nadążania za zmianami zachodzącymi w formach przekazu informacji, za ekspansją zapisu cyfrowego, rosnącą liczbą wydawnictw elektronicznych. Rosną także zasoby naszej Biblioteki, co jest efektem prowadzonej digitalizacji zbiorów. Ich udostępnianie wymaga dobrego przygotowania organizacyjnego i sprzętowego, a tworzenie biblioteki multimedialnej jest właśnie działaniem w tym kierunku.
Zakres zadania zawartego we wniosku obejmuje:
- rozbudowę sieci informatycznej,
- zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego,
- zakup zbiorów muzycznych, filmów, gier edukacyjnych, programu dla czytelników niepełnosprawnych (niewidomych i niedowidzących) i przygotowanie stanowisk o specjalnym przeznaczeniu.
Organizację całości planujemy wykonać sami lub finansować w ramach naszego udziału w przedsięwzięciu.
| |