EBIB 
Nr 5/2005 (66), Filtrowanie, kontrola i ochrona sieci. Komunikat
 Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Open Access Berlin 3

The University of Southampton


Konferencja Open Access w EuropieOd 28 lutego do 1 marca 2005 roku odbyła się kolejna ważna konferencja Open Access w Europie, tym razem w Anglii w Southampton University. Dokładny raport z tego spotkania przygotował Stevan Harnad - postać znamienita zajmująca się tym tematem od samego początku - http://www.dlib.org/dlib/march05/harnad/03harnad.html.

Warto w skrócie zaznaczyć, że na tej konferencji postanowiono zająć się w zasadzie praktyczną i pilną sprawą a mianowicie implementacją założeń Deklaracji Berlińskiej w instytucjach naukowych. Uczestnicy konferencji skupili się więc na prezentacjach poszczególnych instytucji, które rozpoczęły wdrażanie rekomendowanego przez Deklarację modelu publikowania. Deklarację podpisało 55 instytucji, wiele z nich ma już repozytoria i opracowało politykę udostępniania swoich badań w Internecie. Prezentacja tych polityk i wdrożeń miała na celu pokazanie innym sygnatariuszom, że założenia da się zrealizować. Na stronie portalu OA ePrints znajduje się lista instytucji, które podpisały Deklarację Berlińską i mają już opracowaną politykę postępowania w tej sprawie, warto się jej przyjrzeć: http://www.eprints.org/signup/fulllist.php.

Zaprezentowano także badania ankietowe Almy Swan na temat tego ile naukowcy na świecie wiedzą i co wiedzą na temat Open Access. Okazuje się, że tylko 25% z nich dostarcza swoje teksty do czasopism otwartych lub publikuje w repozytoriach, ale badania także pokazały, że aż 78% chętnie by to zrobiło, gdyby ich własna instytucja miała odpowiednią politykę w tym zakresie. Zatem niezwykle ważnym wydaje się, by taką politykę instytucjonalną wypracować. Rekomendacje konferencji zgodne zresztą z działaniami i zaleceniami Select Committee Parlamentu Wielkiej Brytanii będą teraz formułowane i opracowywane, by mogły stać się podstawą czy modelem do tworzenia własnej polityki wydawniczej.

Najważniejsze zadania, jakie dziś inicjatywa Open Access sobie wyznacza, to są:

  1. wdrożenie polityki pozyskiwania wszystkich tekstów naukowców (w depozyt) do otwartych repozytoriów instytucjonalnych;
  2. zachęcanie naukowców do publikowania swoich artykułów w czasopismach otwartych i wspierali je w rozwoju.

Podsumowując spotkanie w University of Southampton Prof. Harnad powiedział, że teraz wszyscy wiemy, co i kiedy mamy zrobić zarówno w wymiarze administracyjno-prawnym jak i praktycznym a to znaczy, że cel konferencji został osiągnięty.

Konferencja była sponsorowana przez europejski program DELOS, angielski The Joint Information Systems Committee (JISC), Max Planck Institute i the University of Southampton.

Następne spotkanie zapowiedziano na 5-7 listopada 2005, ma się odbyć w Niemczech, w Albert-Einstein Institute w Golm. Szkoda, że obok wielu krajów świata w przedsięwzięciu tym nie ma nadal ani jednej instytucji naukowej z Polski.

Komunikat opracowała Bożena Bednarek-Michalska
Toruń, Kwiecień 2005

 Początek stronyOpen Access Berlin 3 : The University of Southampton / // W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 5/2005 (66) maj. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2005. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2005/66/openacc.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187