EBIB 
Nr 5/2005 (66), Filtrowanie, kontrola i ochrona sieci. Polemika
 Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Sprostowanie


Szanowna Pani Redaktor,

Ośmielam się napisać do Pani z pewnym sprostowaniem dotyczącym opublikowanej w ostatnim numerze Biuletynu EBIB (nr 4, 2005) bibliotecznej terminologii angielskojęzycznej w "Basic dictionary" terminologii bibliotecznej: słownik absolutnie podstawowych terminów bibliotecznych. Moje uwagi dotyczą jedynie tłumaczenia określenia stare druki, dla którego wprowadzono dwa terminy: rare books i old prints.

Rare books dla określenia starych druków jest do pewnego stopnia prawidłowy, ale również mylący. Obecnie w piśmiennictwie amerykańskim od niego się odchodzi. W tłumaczeniu na język polski oznacza książkę cenną i rzadką. Są to więc stare druki, ale także limitowane edycje współczesne. Jest to zgodne z amerykańską tradycją tworzenia działów Rare Books and Manuscripts, które oprócz rękopisów i starych druków (zwykle tylko części) gromadzą cenne, piękne, limitowane (bibliofilskie) edycje współczesne czy XIX-XX wieczne. Old prints co prawda występuje w słownikach na oznaczenie starych druków, ale jest nieprawidłowy i nieużywany. W piśmiennictwie fachowym prints znaczy ryciny, np. Prints Room Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Może też być prints and drawings - ryciny i rysunki. Dla określenia starych druków w piśmiennictwie angielskojęzycznym używa się terminu early printed books, czasami w skrócie early books. Używa się także terminu early imprints, jednakże jest on znacznie rzadziej spotykany w fachowej literaturze. W Subject Headings Biblioteki Kongresu dla starych druków obowiązuje termin early printed books. Ten sam termin znajdujemy również w katalogu COPAC (Subject search).

Jedna z podstawowych pozycji zawierająca fachową, angielską terminologię z dziedziny starych druków jest w polskich bibliotekach rzadko spotykana - KARO wykazuje jedynie wydanie z 1992 r. w Bibliotece Jagiellońskiej i Collegium Medicum. Pozwolę sobie zatem załączyć opis bibliograficzny: ABC for Book Collectors by John Carter, revised by Nicolas Barker. Eight edition. New Castle, Del.: London: Oak Knoll Press, British Library, 2004, 232 s.

Z poważaniem

Marianna Czapnik
Gabinet Starych Druków
Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

 Początek stronySprostowanie / // W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 5/2005 (66) maj. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2005. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2005/66/czapnik.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187