EBIB 
Nr 10/2004 (61), Regionalna współpraca bibliotek. Komunikat
  Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Barbara Szczepańska
Biblioteka kancelarii prawniczej Lovells

Wybrane z IFLA Express 8: Ostatni rozdział Buenos Aires


    

Pierwszy Światowy Kongres w Ameryce Południowej okazał się wielkim sukcesem!

Na 70. Generalną Konferencję i Posiedzenie Rady IFLA oraz Światowy Kongres Bibliotek i Informacji, który odbył się w Buenos Aires w dniach 22-27 sierpnia 2004 r. przybyło prawie 4000 uczestników z 121 krajów.

Dla podkreślenia znaczenia bibliotek w krajach rozwijających się, tematem tegorocznej konferencji były:
Biblioteki: narzędzia edukacji i rozwoju.

Reprezentacja krajów

Z przyjemnością informujemy, że podczas konferencji najliczniej była reprezentowana Argentyna, 618 delegatów!
Inne liczne delegacje:
USA 355
Brazylia 117
Chiny 110
Chile 109
Rosja 102

   

    

Fakty i liczby

3835   wszystkich uczestników
253 delegatów
888 dziennych uczestników
37 krótko odwiedzających
209 osób towarzyszących
336 osób zarejestrowanych dla zwiedzania wystaw
91 wolontariuszy
1237 osób pierwszy raz na konferencji IFLA
121 reprezentowanych krajów
446 osób obecnych dzięki grantom
409 mówców
96 wystawców na
1392 metrach kwadratowych
222 sesji
40 sesji tłumaczonych symultanicznie
80 sesji posterowych
21 nowych członków IFLA
189 referatów
161 referatów w języku angielskim
121 referatów w języku hiszpańskim
75 referatów w języku francuskim
15 referatów w języku niemieckim
12 referatów w języku rosyjskim
195 tłumaczeń oryginalnych referatów

IFLA w BUENOS AIRES - Konferencja pod znakiem tango!

W tym roku zdecydowano, że zamiast raportu przewodniczącej Professional Committee, wygłaszanego na ceremonii zamknięcia konferencji, jej wnioski zostaną opublikowane w ostatnim numerze IFLA Express.

Konferencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania - odbyła się w niezapomnianym otoczeniu, dając możliwość wszystkim, którzy nie znali Ameryki Południowej, zapoznania się z głównymi atrakcjami Buenos Aires. Oficjalne ceremonie otwarcia i zamknięcia oraz liczne spotkania towarzyskie ukazały uczestnikom konferencji fascynujące i bogate kulturowo miasto. Była to również świetna okazja do poznania kolegów z Ameryki Południowej, reprezentowanych przez najliczniejszą w dotychczasowej historii konferencji IFLA grupę hiszpańskojęzyczną i największą delegację z Ameryki Południowej. IFLA jest naprawdę międzynarodową organizacją, jej prezydent pochodzi z Botswany, wiceprezydent z Australii, sekretarz generalny z Singapuru, a konferencja odbywała się w Argentynie!

Brak miejsca pozwala zaznaczyć i opisać tylko kilka wydarzeń zawodowych i spotkań towarzyskich, które miały miejsce podczas konferencji; dla wszystkich był to czas bardzo pracowity, ale również doskonała możliwość wymiany doświadczeń i poglądów z kolegami z tych części świata, które nie są zwykle reprezentowane podczas konferencji. Była to również pierwsza konferencja, podczas której tak wiele nowych sekcji powstałych z dawnych "okrągłych stołów" miało okazję przygotować i prowadzić własne sesje oraz spotkania komitetów. Miały też okazję przygotować własne programy na przyszły rok, w którym odbywać się będą wybory do władz IFLA. Będą bowiem miały, na równi z innymi sekcjami, prawo wyboru przewodniczących i sekretarzy, jak również członków komisji. Była to też okazja do przedstawienia siebie i swojego programu przez nowe podstawowe działanie IFLA, czyli zespół do spraw CDNL-IFLA Alliance (przymierze IFLA i bibliotek narodowych w sprawie standardów bibliograficznych), znanego wcześniej jako ICABS.

Sesje plenarne, podczas których wystąpienia mieli: Adolfo Perez Esquivel, argentyński laureat Nagrody Nobla, oraz Ismail Serageldin, dyrektor Biblioteki Aleksandryjskiej, zapełniły sale po brzegi, zmuszając wiele osób do słuchania na stojąco. Podobna sytuacja miała miejsce podczas spotkania osób, które po raz pierwszy brały udział w konferencji IFLA.

Jednym z ciekawszych wydarzeń było zorganizowanie dnia specjalnego dla studentów, który został przez nich entuzjastycznie przyjęty. Podczas konferencji zebrała się grupa dyskusyjna młodych profesjonalistów, a w trakcie obrad podkreślone zostało znaczenie dla bibliotek młodszej i nowej generacji pracowników.

Rozmiar: 13424 bajtów

Wolontariusze ubrani w czerwone koszulki byli dobrze widoczni w tłumie delegatów. Zawsze gotowi do pomocy i zawsze uśmiechnięci mimo zmęczenia, jakie musiał przynieść tak pracowity tydzień. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wizyty w bibliotekach. Były bardzo dobrze zorganizowane, a autobusy kursujące wahadłowo między dwoma hotelami, w których odbywała się konferencja, a także bardzo tanie taksówki, pozwalały na łatwe przemieszczanie się. Wszyscy dobrze bawili się podczas spotkań towarzyskich, szczególnie podczas fantastycznego i pełnego energii wieczoru kulturalnego w operze.

Jedną z nowych inicjatyw tej konferencji była loteria fantowa, z której dochód przeznaczony był na wsparcie finansowe wyjazdów na konferencję IFLA bibliotekarzy z krajów rozwijających się. Fanty dostarczyli uczestnicy konferencji, którzy przywieźli najbardziej charakterystyczne dla swoich krajów przedmioty. Loteria przyniosła dochód 4000 dolarów. Specjalne podziękowania należą się Sissel Nilssen i Ellen Tise, które wymyśliły loterię, a także dla wszystkich pracowników IFLA, za sprawne i dyskretne wykonanie tego dodatkowego zadania.

Wszystkie dziewięć działów, a także zespoły do spraw podstawowych działań IFLA, pracowały bardzo ciężko zarówno podczas spotkań komitetów, w czasie których opracowywane były ich plany działania na następne lata, jak również podczas interesujących i licznie uczęszczanych sesji otwartych. Starano się również, i włożono w to wiele wysiłku, aby jak największa liczba referatów została przetłumaczona z języka angielskiego na hiszpański i na odwrót. Część tłumaczeń była opłacona z budżetu Professional Committee. Rekordowa liczba sesji była tłumaczona symultanicznie. Zgodnie z nową strategią Professional Committee wiele sekcji przygotowało łączone sesje i liczba takich sesji była szczególnie duża podczas tej konferencji.

Wykorzystane zostały możliwości, jakie wiązały się z organizacją konferencji w Ameryce Południowej, np. sekcja Zarządzania i Marketingu zorganizowała w Sao Paulo w Brazylii konferencję, w której udział wzięło 250 osób z 26 krajów, a referaty tłumaczone były na cztery języki: portugalski, angielski, hiszpański i francuski, czy też konferencja, która odbyła się na Uniwersytecie Św. Andrzeja w Buenos Aires. Zgromadziła ona 45 uczestników z 20 krajów i pozwoliła im się zapoznać z Międzynarodowymi Zasadami Katalogowania, które zastąpiły zasady z 1961 r.

Tematyka południowoamerykańska przeniknęła do głównego tematu konferencji. Biblioteki parlamentarne założyły Południowoamerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek Parlamentarnych. Różnica między rolą, jaką spełniają biblioteki narodowe, była szczególnie podkreślona podczas omawiania przypadku Trinidadu i Tobago, w którym biblioteka narodowa prowadzi biblioteki publiczne i szkolne, co zresztą w przeciwieństwie do Europy jest normalne zarówno na Karaibach, jak i w innych częściach świata. Sekcja Bibliotek Szkolnych i Edukacji Wielokulturowej i Wielojęzycznej też zorganizowała sesję czytania bajek. Natomiast tematem przewodnim Sekcji Usług Bibliotecznych dla Wielokulturowych Społeczności był rozwój bibliotek dla rdzennych mieszkańców w Ameryce Południowej.

Sekcja Klasyfikacji i Indeksowania włączyła do swojego programu raport na temat SACO (Program Wspólnego Katalogowania Biblioteki Kongresu) w Ameryce Południowej oraz referat na ten temat z Meksyku. Sekcja Zabezpieczania i Konserwacji wspólnie z Sekcją Multimediów i Środków Audiowizualnych przygotowała sesję, podczas której przedstawiono prezentacje wideo i audio z Brazylii, Chile i Urugwaju. Dział Edukacji i Badań odwiedził Instytut Bibliotekarstwa (INIBI) Uniwersytetu w Buenos Aires. Referaty na temat badań i edukacji wygłoszone w języku hiszpańskim i angielskim, podkreśliły wysoki poziom wymiany naukowej między bibliotekarzami oraz początki współpracy, która będzie kontynuowana poprzez różne rodzaje aktywności i publikacje działu.

Podczas wielu spotkań odnotowana została rekordowa liczba uczestników. Różne sekcje przedstawiły liczne publikacje, między innymi sekcja Bibliotek dla Dzieci i Młodzieży przedstawiła wytyczne dla usług w tych bibliotekach w języku hiszpańskim i angielskim.

Z ogromnym zainteresowaniem spotkały się warsztaty na temat telecentrów, które okazały się wielkim sukcesem, a podczas sesji otwartej dla wszystkich, poczynając od debiutantów, a na członkach Rady Naczelnej IFLA skończywszy, prezydent elekt przedstawił temat swojej prezydentury.

Sesja posterowa jak zwykle udowodniła swoją popularność i znaczenie, a także dała asumpt do wielu interesujących obserwacji, na temat sytuacji w Ameryce Łacińskiej. Pięć prezentacji zostało wyróżnionych przez ekspertów, a nagrodzony został poster "Młodzi wolontariusze: od pasywnych użytkowników do aktywnych projektantów", przedstawiony przez Verenę Tibljas z Chorwacji. Zwycięzcą nagrody na najlepszy newsletter została sekcja Serwisów Bibliotecznych i Naukowych dla Parlamentów. Zwycięski newsletter był prezentowany przez Kelly Moore z centrali IFLA.

Podsumowując, była to niezapomniana konferencja. Pozostanie we wspólnej pamięci IFLA jako pierwsza wizyta IFLA w Ameryce Południowej. Jak powiedziała prezydent IFLA podczas jej pierwszego wystąpienia w roli prezydenta: "Nigdy nie zapomina się pierwszego dziecka!"

C. Mcllwaine
Przewodnicząca IFLA Professional Committee




Raport IFLA/FAIFE 2004

Biblioteki dla ustawicznego kształcenia.

Nieograniczony dostęp do informacji jako podstawa uczenia się przez całe życie i gwarant poczucia własnej wartości został zaprezentowany na konferencji prasowej 24 sierpnia w Buenos Aires. Dokument jest czwartym tomem z serii IFLA/FAIFE World Report.

Profesor Paul Sturges, przewodniczący komitetu FAIFE powiedział: "Autorzy raportu badali relacje między nieograniczonym dostępem do informacji a ustawicznym kształceniem w szerokim kontekście. Wnioski autorów, mają jednakże wspólny mianownik. Każdy z nich stara się powiedzieć nam coś ważnego na temat sposobu, w jaki informacja ożywia umiejętności, których człowiek potrzebuje, aby funkcjonować w świecie jako niezależna jednostka. [...] Właśnie dlatego wolność dostępu do informacji jest tak ważną wartością dla społeczeństwa i dlatego też jest uważana za jedno z podstawowych praw człowieka".

Raport przedstawia wizję na temat sposobu, w jaki biblioteki mogą promować umiejętność uczenia się oraz kształcenie ustawiczne. Autorzy raportu uznali proces uczenia się za przynależny do każdego sposobu komunikacji, a także za mający miejsce na wszystkich poziomach i grupach wiekowych, niezależnie od tego, czy jest on realizowany w społeczeństwie w przeważającej mierze komunikującym się ustnie, czy też w społeczeństwie o wyrobionej kulturze czytania.

To nastawienie stworzy fundamentalną zmianę w dostępie do informacji dla milionów ludzi, którzy polegają na przekazie ustnym jako odpowiedniku kształcenia ustawicznego, a także zadośćuczyni za zaniechania, jakich w stosunku do tych ludzi dopuścili się bibliotekarze.

Zagadnienie to było przedmiotem dyskusji przewodniczącego oddziału 8 oraz Sekcji do Spraw Bibliotek Publicznych.

Protokół ze spotkania Rady oraz tekst rezolucji zostanie wkrótce umieszczony na stronach IFLANET http://www.ifla.org. Będzie również rozesłany na następne spotkanie Rady w 2005 r.

Więcej informacji na temat raportu oraz formularz zamówienia znajduje się na stronie http://www.ifla.org/faife.

Zapraszamy do Oslo!

IFLA 2005

 Początek strony



Wybrane z IFLA Express 8: Ostatni rozdział Buenos Aires / Barbara Szczepańska// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 10/2004 (61) grudzień. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2004. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2004/61/ifla_expres_8.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187