EBIB 
Nr 11/2003 (51), Czytelnik czy klient?. Sprawozdanie
 Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Marzena Marcinek
Politechnika Krakowska

Nowa Biblioteka Aleksandryjska


Wystawa w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

W dniach od 6 listopada do 7 grudnia w Krakowie można było oglądać niecodzienną wystawę, przedstawiającą nową, otwartą w październiku 2002 roku, Bibliotekę Aleksandryjską.

Wystawa została pomyślana jako ekspozycja objazdowa, przygotowana w trzech językach przez Muzeum Architektury w Oslo, na zlecenie Norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co wspólnego może mieć Norwegia z Biblioteką w Egipcie? Otóż w 1989 roku norweski zespół architektów Snohetta zdobył I nagrodę w otwartym konkursie architektonicznym (uczestniczyły w nim 524 firmy architektoniczne z całego świata) na budowę nowej Biblioteki Aleksandryjskiej.

Wystawa obejmuje trzy grupy tematów: historię Biblioteki Aleksandryjskiej (Odniesienie do przeszłości - antyczna Biblioteka Aleksandryjska), ideę i przebieg realizacji projektu nowej biblioteki (Współczesna interpretacja mitu - prezentacja twórczego procesu projektowania architektury obiektu i prezentacja jego realizacji) oraz plany rozwoju i wykorzystania nowej biblioteki (Historia i przyszłość bibliotek, wizja nowej Biblioteki w Aleksandrii).

Na prezentację Biblioteki Aleksandryjskiej składają się teksty, fotografie, rysunki, pokazy wideo oraz modele budynku, a także materiały użyte do budowy.

Chociaż wystawa opuściła już granice Polski, warto zajrzeć na strony krakowskiego Muzeum Narodowego , by przeczytać o historii i dniu dzisiejszym Biblioteki Aleksandryjskiej, o symbolice gmachu, nawiązującej do liczącej kilka tysięcy lat tradycji, o największej na świecie czytelni (powierzchnia 20 tys. metrów kwadratowych to odpowiednik niemal dwóch boisk piłkarskich), zdolnej pomieścić 2 tysiące czytelników, o pięknie komponującym się z budynkiem biblioteki planetarium, które przypomina, że pierwszymi uczonymi Aleksandrii byli astronomowie i astrologowie, wreszcie o roli, jaką powinna pełnić w przyszłości, by ...zachować najwybitniejsze osiągnięcia ludzkiego intelektu, co w tak wspaniały sposób realizowała starożytna Biblioteka Aleksandryjska; dać światu ekumeniczny symbol otwartości na innych, dialogu kultur, sprzyjający zrozumieniu i wzajemnemu wzbogacaniu się, stworzyć przestrzeń wolności, w której ludzie będą mogli się spotykać i działać na rzecz wiedzy i pokoju...[1]

Warto także zajrzeć na strony Biblioteki Aleksandryjskiej i norweskiego studio Snohetta choćby po to, by pooglądać piękne zdjęcia tej doprawdy niezwykłej budowli.

Bibliotheca Alexandrina
http://www.bibalex.org/website/

Studio Snøhetta
http://www.snoarc.no/default.asp?V_DOC_ID=715

Organizatorzy wystawy:
Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie, Norweskie Muzeum Architektury w Oslo, Muzeum Narodowe w Krakowie.

 

Przypisy

[1] Ismail Serageldin, Główny Bibliotekarz Aleksandrii

 Początek strony



Nowa Biblioteka Aleksandryjska / Marzena Marcinek// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 11/2003 (51) grudzień. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2003. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2003/51/aleksandria.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187