Nr 3/2006 (73), Open Access i inicjatywy pokrewne. Komunikat |
Bethesda Statement on Open Access Publishing | |||
Open access publishing conference April 11, 2003, Howard Hughes Medical Institute Conference Center, 11 kwietnia 2003 r. podczas spotkania na temat Open Access w The Howard Hughes Medical Institute in Chevy Chase, Maryland została opracowana deklaracja z Bethesda zatytułowana Bethesda Statement on Open Access Publishing. Głównym celem tego dokumentu jest określenie zasad szybkiego i darmowego dostępu do prymarnej wiedzy naukowej oraz tego, kto mógłby wesprzeć inicjatywę: organizacje naukowe, naukowcy, wydawcy, bibliotekarze, którzy są zainteresowani otwartym dostępem do wiedzy i mogą wpłynąć na przekształcenia w tym zakresie. Ustalono, że trzeba powołać grupę, która przygotuje podstawowy szkic zmian możliwy do zaakceptowania przez wszystkich. Definicja OAOkreślono definicję otwartego dostępu: publikacje otwartego dostępu[1] muszą spełniać następujące warunki: 1. Autorzy i właściciele praw autorskich dają wszystkim użytkownikom darmowe, nieodwołalne, szerokie, trwałe prawo dostępu do dzieła i licencję na kopiowanie, użycie, rozpowszechnianie, przenoszenie i pokazywanie pracy publicznie oraz do tworzenia i rozpowszechniania prac pochodnych na wszelkich nośnikach cyfrowych, dla wszelkiego rodzaju odpowiedzialnego użycia, z zachowaniem atrybucji autorskich[2]. Użytkownicy mają prawo do robienia niewielkiej liczby kopii w wersji drukowanej dla własnego użytku. 2. Kompletna wersja pracy i wszystkie dodatkowe materiały wraz z kopią pozwolenia na druk (o której mowa wyżej) są w odpowiednim standardowym formacie elektronicznym deponowane natychmiast po pierwszej publikacji, przynajmniej w jednym z repozytoriów dostępnych on-line, wspieranych przez instytucję akademicką, towarzystwo naukowe, agencję rządową lub inną wiarygodną organizację, która stara się umożliwić wolny dostęp do wiedzy, nieograniczoną jej dystrybucję oraz długoterminowe archiwizowanie. Deklaracja grupy roboczej instytucji naukowych i donatorów:Nasze instytucje finansują badania naukowe i czuwają nad ich przebiegiem, aby promować powstawanie i rozpowszechnianie nowych idei dla społecznego dobra. Uznajemy, że publikowanie rezultatów prac naukowych jest zasadniczym elementem badań, a koszty publikacji są częścią ogólnych kosztów prowadzenia badań. Oczekujemy, że nasza kadra naukowa, naukowcy i grantobiorcy będą za pośrednictwem publikacji dzielić się swoimi pomysłami i odkryciami. Misja ta powiedzie się tylko w połowie, jeśli prace nie będę społeczeństwu tak powszechnie dostępne i użyteczne, jak tylko jest to możliwe. Internet fundamentalnie zmienił praktyczne i ekonomiczne realia związane z upowszechnianiem opublikowanej wiedzy naukowej i dał możliwość znacznie większego dostępu do wiedzy. Ażeby czerpać korzyści płynące ze zmian, musimy zmienić fundamentalnie politykę dotyczącą zasad publikowania przez naszą kadrę naukową i grantobiorców:
Będziemy popierać tę ideę z oczekiwaniem, że wydawcy dzieł naukowych będą podzielać nasze pragnienie maksymalizacji korzyści, jakie może mieć społeczeństwo z dostępu do wiedzy i będą widzieli, że może to być pole współpracy dla dobra publicznego. Deklaracja grupy roboczej bibliotekarzy i wydawców:Wierzymy, że Open Acces będzie ważnym elementem naukowego publikowania w przyszłości i będzie tak działał, by oddawać, pokazywać rezultaty bieżących prac badawczych - dlatego repozytoria powinny być szeroko otwarte, darmowe i łatwe w użyciu, jak tylko to jest możliwe. Biblioteki i wydawcy powinni zrobić wszystko, by to przechodzenie do nowego modelu nie załamało dotychczasowego udostępniania informacji naukowej. Biblioteki proponują:
Wydawcy czasopism proponują:
Deklaracja grupy roboczej naukowców i towarzystw naukowychBadanie naukowe jest współzależnym procesem, w którym każdy eksperyment jest zależny od innych eksperymentów. Naukowcy i towarzystwa, które ich reprezentują, mają ogromny interes w tym, by rezultaty badań naukowych były rozpowszechniane jak najszerzej, jak najszybciej i tak efektywnie, jak to tylko jest możliwe. Elektroniczne drukowanie badań naukowych daje ogromne możliwości i pewność szerokiego i swobodnego dzielenia się pracą naukową, pomysłami, ideami i odkryciami z naukowcami i społeczeństwem. Dlatego popieramy zasady OA. Wiemy, że publikowanie jest fundamentalną częścią procesu badawczego i że jego koszty są częścią kosztów ponoszonych na badania. Społeczność naukowa zgadza się popierać Open Access, by dojść do takiego stanu, że wszystkie prace naukowe będą dostępne w nowym modelu. Będziemy informować wszystkich, którym służymy, i tych, którzy mogą czerpać korzyści z naszego doświadczenia, o krokach, jakie podejmujemy, aby stosować model Open Access.
Lista uczestników spotkania:
Peter Suber Sprawozdanie ze spotkania grup roboczych na: Meeting on Open Access Publishing w Bethesda, USA, dnia 11 kwietnia 2003 roku. Przypisy od redakcji:[1] W rozumieniu Open Access własność dotyczy pojedynczych prac, a niekoniecznie wydawców czy czasopism. [2] To raczej społeczne standardy, a nie prawo autorskie, będą wyznaczać mechanizmy egzekwowania poprawnych atrybucji autorskich opublikowanego dzieła i jego odpowiedzialnego użycia. Przekład za zgodą autora: Bożena Bednarek-Michalska, Toruń, styczeń 2006 r. |
| |||