EBIB 
Nr 2/2006 (72), @your library. Felieton
  Nastpny artyku   

 


Barbara Szczepańska
Kancelaria Prawnicza Lovells

Felieton wstępny


Szanowni Państwo,

Bieżący numer Biuletynu EBIB zdecydowaliśmy się ponownie poświęcić promocji bibliotek. Tym razem skupiliśmy się na jednym tylko zagadnieniu, niegdyś sygnalizowanym w Biuletynie EBIB w artykule Lidii Derfert-Wolf Jak to robią w bibliotekach amerykańskich (i nie tylko).. http://ebib.oss.wroc.pl/2004/56/derfert.php. Mowa o projekcie @your library zainicjowanym przez American Library Association w 2001 roku, początkowo jako program aktywizacji bibliotek publicznych w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest to projekt międzynarodowy, który działa w 30 krajach i realizowany jest zarówno w bibliotekach publicznych, szkolnych, jak i akademickich.

Od 2001 roku, podczas każdej konferencji IFLA jedna z sesji poświęcona jest temu projektowi i jego realizacji w wybranych krajach. Przedstawiane są założenia kampanii, jej organizacja i wyniki, jakie przyniosła. Prelegenci zawsze są pełni entuzjazmu i zadowolenia z przeprowadzenia kampanii. I ten entuzjazm udziela się sali. Pierwszy raz członkowie redakcji dali się mu ponieść podczas konferencji w Berlinie w 2003 roku i od tego czasu narastała w nas potrzeba podzielenia się z polskimi bibliotekarzami ideą @your library.

Podobnie jak Piotr Marcinkowski, autor artykułu Jak zmienić wizerunek bibliotekarza? uważam, że najwyższy czas, aby projekt zaczął być realizowany w Polsce. Mógłby zostać zainicjowany w czasie Tygodnia Bibliotek i trwać dłużej niż ta ciekawa i pożyteczna, ale sezonowa inicjatywa. Jesienią 2005 roku starałam się przekonać o tym Zarząd Główny SBP, bez sukcesu.

W numerze zebrałam wiele wystąpień zagranicznych. Do projektu zachęca Dyrektor Biura Kontaktów Międzynarodowych ALA Michael Dowling, Czyni to zarówno w swoim artykule, jak i w liście adresowanym do polskich bibliotekarzy. Artykuł Patricii Wand jest pokłosiem jej znakomitego wystąpienia podczas konferencji w Oslo. Pokazuje ona, jak projekt, który pierwotnie powstał dla bibliotek publicznych, może z sukcesem zostać wykorzystany w bibliotekach akademickich. Elena Boretti ze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Włoskich zastanawia się, jak zmienić wizerunek włoskiego bibliotekarza. Myślę, że jej przemyślenia nie są dalekie od naszych realiów. Opis działań bibliotekarzy bułgarskich otrzymaliśmy od życzliwych nam kolegów z Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy a prezentację norweską od przyjaciół z Norwerskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy.

Publikujemy również sprawozdania z działalności KWE w 2005 roku oraz sprawozdanie z IV Forum Sekcji Bibliotek Szkół Wyższych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - warto dzielić się takimi podsumowaniami, zapraszamy inne komisje, sekcje i zespoły na gościnne łamy Biuletynu SBP. Ponadto Dagmara Smentek przedstawia obraz bibliotekarza systemowego oczami producenta oprogramowania, a Agnieszka Majewska i Mariola Szyda zastanawiają się, czy biblioteka? może być powodem stresu. Zachęcam również do lektury komunikatu z działalności Ryszarda Seroczyńskiego w Zakładzie Karnym we Włocławku, sekundujemy wiernie jego Więziennemu Klubowi Literackiemu.

Mam nadzieję, że lektura tego numeru będzie dla Państwa inspirująca. Wierzę też, że nadejdzie taki dzień, kiedy na konferencji IFLA, podczas sesji na temat projektu @your library wystąpi polski prelegent i zaczaruje słuchaczy energią, pomysłowością i entuzjazmem polskich bibliotekarzy.

Zapraszam do lektury

Barbara Szczepańska
Redaktor prowadzący numeru

 Początek strony



Felieton wstępny / Barbara Szczepańska// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 2/2006 (72) luty. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2006. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2006/72/felieton72.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187