EBIB 
Nr 9/2005 (70), Fundusze UE w bibliotekach – przegląd projektów. Artykuł
 Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Janina Małgorzata Halec

Aleksandra Stachowiak
Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie

„Rośniemy z książką” projekt z Leszna


Projekt "Rośniemy z książką" opracowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie zimą 2005 r. zgłoszony został do konkursu w ramach programu operacyjnego "Promocja czytelnictwa". Otrzymał dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł z Ministerstwa Kultury jako wydarzenie literackie. Projekt obejmuje różnorodne działania, a jego celem jest rozwój intelektualny i emocjonalny najmłodszych - dzieci i młodzieży - mieszkańców Leszna i powiatu leszczyńskiego oraz ich edukacja kulturalna, szczególnie czytelnicza. W rezultacie powinien wpłynąć na wzrost zainteresowania książką w ogóle i wydarzeniami literackimi w najbliższym środowisku, a także w Polsce i na świecie.

Program "Rośniemy z książką" realizowany jest poprzez różne formy adresowane do dzieci, począwszy od wieku przedszkolnego do młodzieży ponadgimnazjalnej. Do form tych należą:

"Rodzinne wieczory", to popołudniowe imprezy w bibliotece, na które przybywają dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wraz z rodzicami, często także z nauczycielami. Oddzielnie realizowany jest godzinny program dla maluchów, oddzielnie - w pobliżu - dla dorosłych. Co pewien czas są to propozycje wspólne, mające wprowadzić dzieci w świat doznań kulturowych osób starszych. Celem tych spotkań jest też pomoc pedagogiczna dla rodziców, stworzenie możliwości wspólnego wyjścia z domu, co ma znaczenie dla rozbudowywania więzi rodzinnej. W tym roku np. dzieci gościły plastyczkę i animatorkę kultury Lidię Kurzawę i pisarza Andrzeja Grabowskiego, dorośli uczestniczyli w spotkaniu z literatem Eugeniuszem Kurzawą. Wspólnie zorganizowano spotkania z autorami książek dla dzieci: Grzegorzem Kasdepke, Wiolettą Piasecką i Krystyną Grys.

Udział w ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Działania w ramach tej akcji adresowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Od kwietnia br. w każdy czwartek w specjalnie zaaranżowanym wnętrzu Biblioteki odbywa się głośne czytanie, przez znane w środowisku osoby, baśni H.Ch. Andersena (w najnowszym tłumaczeniu), połączone ze swobodną rozmową o lekturze, a potem zwiedzaniem całej biblioteki. Dzieci oswajają się z placówką kultury, do której później przychodzą jako czytelnicy. W okresie od 29 maja do 5 czerwca 2005 r. organizowane były spotkania z książką w mieście i powiecie. Działo się to podczas IV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, w którym leszczyńska MBP uczestniczyła już po raz czwarty. Uroczyste obchody urodzin Kubusia Puchatka trwające dwa dni objęły: przyjęcie urodzinowe w przedszkolu w Lipnie w pow. leszczyńskim (dokąd pojechały dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 12 w Lesznie), następnie wielką wyprawę autokarową zorganizowaną do Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, w której wzięły udział: dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 9 i 20 oraz Szkół Podstawowych nr 9, 10 i 12 w Lesznie, Przedszkola w Lipnie i Szkoły Podstawowej w Dąbczu. Podczas podróży dzieci czekały liczne niespodzianki, np. w drodze z Leszna do Poznania czytano wiersze Jana Brzechwy. Szczególnego podkreślenia wymaga współpraca bibliotekarza - koordynatora z MBP z 21 liderami z miasta i powiatu.

Spotkania z literaturą i literatami odbywające się pod nazwą "Kawiarenka Literacka", to cykl upowszechniający literaturę poprzez bezpośredni kontakt z twórcami. Autorów zaprasza się z różnych środowisk w kraju, z Leszna i okolic; bywają też debiutanci. Często "kawiarenki" łączą się z promocją nowych tytułów lub wystawami ze zbiorów MBP i wydawnictw, ukazującymi dorobek twórczy gości. W br. byli nimi np. Ewa Grętkiewicz z Konina, Edward Dębicki z Gorzowa Wielkopolskiego, Tomasz Różycki z Opola, Grażyna Bąkiewicz z Łodzi.

Dyżury poetyckie - kilka razy w roku realizowane są indywidualne warsztaty literackie, na które przychodzą dzieci i młodzież ze swymi próbami zarówno poetyckimi, jak i prozatorskimi. Niekiedy wywiązuje się, w rezultacie tych spotkań, korespondencja. W br. dyżury poetyckie pełnili m.in. Anna Piwkowska z Warszawy i Czesław Sobkowiak z Zawady koło Zielonej Góry.

Spotkania z podróżnikami i literaturą podróżniczą w cyklu zatytułowanym "Wokół globusa" zapoznają z obyczajami, krajobrazami, literaturą czy historią innych miast i regionów oraz państw, np. Norwegii, Maroka, Chin. Relacje podróżników ilustrują fotografie, przezrocza, filmy, przedmioty i ubiory przywożone z wyjazdów. Spotkania wzbogaca literatura podróżnicza ze zbiorów gości lub biblioteki.

Konkursy - konkurs literacki "Moja pierwsza książka", adresowany do dzieci w wieku 10 lat, polegał na napisaniu opowiadania o pierwszej, ulubionej książeczce przeczytanej samodzielnie lub przez rodziców.

Cykl wydarzeń "Leszczyńskie Dni Literatury" - w tym cyklu obejmującym różne wydarzenia, na szczególną uwagę w świetle założeń programu zasługuje konkurs na esej, który nosi tytuł Leszczyńskie ślady w literaturze. Ma on zachęcić starsze dzieci do poszukiwań bibliotecznych, własnych badań, prowadzenia wywiadów, w rezultacie których powstaje praca samodzielna lub też pod kierunkiem nauczyciela. Nagrodzony esej odczytują laureaci podczas konferencji odbywającej się również pod hasłem "Leszczyńskie ślady w literaturze" i prowadzonej przez znanego twórcę - literata. Następnie ten esej umieszczany jest na stronach WWW MBP. Nauczyciele nagradzani są cennymi książkami.

Plebiscyt na najlepszą dziecięcą książkę roku - został ogłoszony 1 sierpnia 2005 r. i będzie trwać do 30 listopada. Celem plebiscytu jest wyłonienie najlepszych/ najpopularniejszych, a tym samym stworzenie listy najbardziej poczytnych na terenie miasta Leszna i powiatu leszczyńskiego ponadczasowych książek dla dzieci. Do wzięcia udziału zaproszono dzieci w wieku do 10 lat.

Stały kącik plastyczny - jest zorganizowany w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży. Korzystają z niego chętnie czytelnicy i często ich rodzeństwo, rysując bohaterów książek. W tym roku jest to cykl pt. "Sceny z życia smoków", na podstawie książek: Święty Jerzy pogromca smoka, O smoku wawelskim, Bazyliszek, Smokologia... Prace są eksponowane na stałej wystawie w wypożyczalni dziecięcej.

Spotkania na wystawie - rodzaj wydarzenia podtrzymującego zainteresowanie dłużej trwającą ekspozycją. W ramach projektu odbyło się np. spotkanie na wystawie "Śląsk w zabytkach sztuki" z Przemysławem Maćkowiakiem z Lubonia oraz na wystawie "Raymond Chandler" z Jackiem Jaroszykiem z Poznania.

Różne imprezy czasowe i okolicznościowe - w programie znalazły się rozmaite propozycje spędzania wolnego czasu, m.in. podczas wakacji zimowych i letnich - "Gdy zima za oknami, baw się razem z nami" oraz "Słoneczna Akademia Słowa". Latem odbywały się konkursy literackie, plastyczne, czytelnicze, zgaduj-zgadule, głośne czytania, a na zakończenie dzieci uczestniczyły w pikniku na dziedzińcu Biblioteki. W planie zimowym na grudzień jest przygotowanie przez liderów Akcji "Cała Polska czyta Dzieciom", pod kierunkiem bibliotekarzy, inscenizacji świątecznej dla dzieci i ich rodziców. Zaprezentowane ono zostanie podczas świątecznego spotkania z gwiazdorem.

Lekcje biblioteczne i wycieczki dydaktyczne - nauczyciele otrzymują opracowane na rok szkolny propozycje tematów lekcji bibliotecznych i wycieczek do biblioteki klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tematy lekcji z różnych przedmiotów, z wykorzystaniem multimediów, realizuje się przez cały rok szkolny.

Program "Rośniemy z książką" jest w trakcie realizacji, ale już teraz jego autorzy i realizatorzy są przekonani, że cele zostaną osiągnięte i uczestnicy całości (lub większej części) przyzwyczają się do twórczego udziału w kulturze. Dodać trzeba, że dla osób pracujących z dziećmi MBP organizuje warsztaty z biblioterapii oraz pedagogiki zabawy. Współpracuje w tym zakresie z Polskim Towarzystwem Biblioterapeutycznym i Polskim Stowarzyszeniem Pedagogów i Animatorów KLANZA. Warsztaty pozwalają uczestnikom na wzbogacenie form i uatrakcyjnienie propozycji dla dzieci.

 Początek strony„Rośniemy z książką” projekt z Leszna / Janina Małgorzata Halec, Aleksandra Stachowiak// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 9/2005 (70) listopad. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2005. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2005/70/halec_stachowiak.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187