|
Drodzy czytelnicy Biuletynu EBIB,
witam Was ponownie na łamach naszego czasopisma, które rozrasta się z roku na rok do rozmiarów coraz to potężniejszych, czasem się zastanawiam, czy dajecie radę to wszystko, co zresztą sami do nas wysyłacie, czytać? Wiemy, z szerokiej korespondencji do nas i nieustannych dowodów uznania dla ekipy EBIB, że lubicie ten Biuletyn i lubicie serwis, który dla Was robimy. Dziękujemy Wam za to i prosimy o jeszcze więcej pochwał, bo takie wsparcie środowiska pozwala nam przetrwać ciężkie chwile.
W zamian za to przekazujemy Wam dziś nowy numer 70, w którym macie opisane projekty realizowane przez biblioteki różnego typu w całym kraju, od bibliotek szkolnych po akademickie. Macie przegląd realizacji małych i dużych, bardzo specyficznych, czasem zaskakujących świeżością, czasem tradycyjnie związanych z naszą pracą. Zrobiliśmy ten numer po to, żeby zachęcić bibliotekarzy do podejmowania się trudu wnioskowania o pieniądze i trudu realizacji czasem dość skomplikowanych zadań, ale przynoszących wymierne efekty. Każdy z tych projektów tworzy pewną wartość dodaną w kulturze i edukacji społecznej i nie dajcie sobie wmówić, że biblioteki generują tylko wydatki. Pamiętajmy o tym, że biblioteki generują wymierny dochód, gdyby zacząć go przeliczać na wiedzę zdobytą w bibliotekach i dzięki bibliotekom.
Poza tematem tytułowym mamy bardzo WAŻNE teksty związane z digitalizacją - tematem numer 1 w Europie w tej chwili. Publikujemy opinie i analizy związane z budową bibliotek cyfrowych, obiecujemy w tym roku w Materiałach Konferencyjnych EBIB (grudzień) i na drugi rok ten temat poruszyć szerzej, gdyż pojawiają się ogromne możliwości finansowe rozwijania tych zasobów, warto więc przygotować się merytorycznie do tematu.
Życzę miłej lektury w nastroju ciepło-jesiennym,
Bożena Bednarek-Michalska
Redaktor nie tylko naczelny, ale i czasem prowadzący numer
| |