EBIB 
Nr 7/2005 (68), Dwa kroki do przodu. Sprawozdanie
 Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Piotr Bierczyński
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
Łódź

Biblioteki w opowiadaniach i powieściach - konkurs na Forum EBIB


Inicjatywę konkursu Bibliotekarki, bibliotekarze, biblioteki w opowiadaniach i powieściach polskich lub tłumaczonych na język polski redakcja serwisu SBP ogłosiła 29 czerwca 2004 r. na Forum EBIB - Na Każdy Temat (nazwa skrócona konkursu: Biblioteki w opowiadaniach i powieściach). W edycji w 2004 roku przewidziano nagrody w dwóch kategoriach. W pierwszej kategorii - "teksty zgłaszane" - należało zgłosić opowiadania lub powieści, w których występują fragmenty o bibliotekarkach, bibliotekarzach lub bibliotekach. Wystarczyło podać jedno lub kilka zdań, ale ilość zgłoszonych fragmentów pochodzących z jednego tytułu nie była ograniczona. Udział w drugiej kategorii - "teksty odgadnięte" - polegał na odgadnięciu zgłaszanych fragmentów, czyli na podaniu autora, tytułu, wydawnictwa i roku wydania oraz strony, na której występował cytowany fragment. Nie były liczone zgłoszenia, w których pominięto jeden z elementów identyfikujących fragmenty lub podano błędne dane. Osoba zgłaszająca fragment potwierdzała, że udzielona odpowiedź była prawidłowa. Osoba, która pierwsza udzieliła prawidłowej odpowiedzi, zdobywała jeden punkt liczony do ogólnej punktacji. W regulaminie zapowiedziano, iż ktoś, kto odgadnie najwięcej tytułów, zdobędzie puchar z wygrawerowanym okolicznościowym napisem, imieniem i nazwiskiem zwycięzcy. Puchar taki miał przypaść również osobie, która zgłosi jak najwięcej fragmentów do odgadnięcia. W tej kategorii brano pod uwagę fragmenty, które uczestnicy odgadli, oraz fragmenty, które nie zostały odgadnięte. W tym ostatnim przypadku zgłaszający musieli po zakończeniu konkursu podać autorów i tytuły opowiadań lub powieści, z których pochodziły fragmenty nieodgadnięte, wraz z podaniem stron (wydania i wydawnictwa), na których występowały cytowane fragmenty. Przewidziano także nagrody za zajęcie 2 i 3 miejsca.

W 2004 roku konkurs trwał od lipca do końca września. W celu zwiększenia aktywności zainteresowanych zdobyciem głównej nagrody 4 sierpnia 2004 r. wprowadzono aneks do regulaminu konkursu o treści: W kategorii "teksty zgłoszone" I miejsce i okolicznościowy puchar zostanie przyznany osobie, która zgłosi najwięcej tekstów, jednak nie mniej niż 25 fragmentów z różnych 25 opowiadań lub powieści. W kategorii "teksty odgadnięte" I miejsce i okolicznościowy puchar zostanie przyznany osobie, która odgadnie najwięcej zgłoszonych tekstów, jednak nie mniej niż 25 fragmentów z różnych 25 opowiadań lub powieści. Osobom, które zajmą I miejsce w kategorii "Teksty zgłoszone" i I miejsce w kategorii "Teksty odgadnięte", ale nie zgromadzą wystarczającej ilości punktów, zostaną przyznane nagrody przewidziane za zajęcie II miejsca.

Druga edycja konkursu trwała na Forum EBIB od 6 lutego do 6 maja 2005 r. i była realizowana w kategorii "teksty zgłaszane". Do punktacji nie zaliczano fragmentów pochodzących z opowiadań, powieści zgłoszonych edycji 2004. Zaznaczono, iż zwycięzca konkursu musiał zgłosić fragmenty z nie mniej niż z 25 utworów. Dnia 27 marca 2005 r. aneksem do regulaminu rozszerzono możliwość zgłaszania fragmentów o cytaty z powieści i opowiadań zamieszczonych w Internecie. Cytując fragment, należało podać imię i nazwisko autora lub inną nazwę dla oznaczenia odpowiedzialności (pseudonim), tytuł opowiadania lub powieści i adres internetowy. Ponadto można było podać inne elementy opisu dostępne pod danym adresem, w tym np. rok napisania lub opublikowania utworu. Cytowany adres internetowy musiał być dostępny dla jury w okresie trwania konkursu.

W dniu ogłoszenia pierwszej edycji w 2004 r., uczestnik Forum prof. Jacek Wojciechowski napisał do Piotra Bierczyńskiego - inicjatora Konkursu: Panie Piotrze, strasznie mi Pan "wszedł w szkodę". Jedna ze studentek pisze rozprawę magisterską o zawodowych stereotypach bibliotekarskich m.in. w oparciu o "portreciki" bibliotekarek w literaturze. W piśmiennictwie amerykańskim te literackie i filmowe stereotypy bibliotekarzy są rozpracowane na dziesiątą stronę - u nas tak nie było, więc temat rozprawy wydawał się trafny. No, ale teraz to Pan tu preparuje ewidentną ściągę. No i co ja mam z tym zrobić? Muszę jakoś podkręcić współczynnik trudności i zwalę na Pana. Nie wykręci się Pan.

Ostatecznie nie wiem jednak, czy konkurs pomógł, czy zaszkodził studentce w pisaniu pracy magisterskiej. Ogółem w edycji 2004 r. zgłoszono fragmenty ze 168 utworów, w tym ze 155 opowiadań i powieści. Nie brano pod uwagę przy punktacji fragmentów zakwalifikowanych do poezji, pamiętników, szkiców literackich. W kategorii "teksty zgłoszone" wzięło udział 16 uczestników. Zgodnie z zapowiedzią (26 lipca) udział Piotra Bierczyńskiego w konkursie, który również zgłaszał stosowne fragmenty (ogółem 47), miał na celu jedynie zwiększenie puli tekstów do odgadnięcia, a nie partycypowanie w zdobywaniu przewidzianych nagród.

Wyniki edycji 2004 r. były następujące (http://ebib.oss.wroc.pl/sbp/biblioteki_w_literaturze.html): w kategorii "teksty zgłoszone" - I miejsce uzyskała Katarzyna Pąpka z Zawiercia, używająca pseudonimu Kaniurka lub Kasiejka. Ogółem zgłosiła 38 fragmentów, jednak do punktacji ogólnej zakwalifikowano 28 fragmentów. II miejsce ex aequo uzyskała uczestniczka o pseudonimie Studentkaa (10 punktów) oraz uczestniczka o pseudonimie Marysia, która również chciała pozostać anonimowa (10 punktów). III miejsce zajął Grzegorz Święckowski z Warszawy używający pseudonimu Grzech (7 punktów). Kolejne, lecz już nienagradzane miejsce zajęła uczestniczka o pseudonimie Alicja (5 punktów). Dwa punkty przypadły Annie Nowak ze Szczytnej (pseudonimie Anastazja), która choć zgłosiła 18 fragmentów, to jednak podane opisy były niepełne, gdyż na przykład brakowało roku wydania, dwa teksty nie kwalifikowały się do opowiadań lub powieści. Spośród 155 zgłoszonych fragmentów z opowiadań lub powieści odgadnięto 55 tytułów, jednak odpowiedzi zgodnie z regulaminem udzielono tylko 34 (podanie autora, tytułu, wydawnictwa, roku wydania i właściwych stron z cytowanym fragmentem).

W kategorii "teksty odgadnięte" wzięło udział 10 uczestników. Niestety, nikt nie odgadł 25 lub więcej fragmentów i nie zdobył I nagrody. Drugie miejsce za 17 punktów uzyskała uczestniczka o pseudonimie Marysia. Trzecie miejsce zajęła Anna Nowak ze Szczytnej (pseudonim Anastazja) - 6 punktów. Pozostali uczestnicy odgadli jeden lub dwa zgłoszone fragmenty.

W komentarzu po zakończeniu konkursu Marysia - uczestniczka konkursu - 24 października 2004 r. napisała: Przyznam szczerze, że odgadnięcie, skąd pochodzi fragment tekstu, to praca upiorna! Nieprawdą jest, że pamiętamy szczególiki po przeczytaniu powieści. Tych związanych z biblioteką i bibliotekarzami w ogóle nie kojarzyłam, nawet w tak szczególnych przypadkach, jak "Prowincja" Kosmowskiej, "Smak świeżych malin" Sowy, czy "Weronika postanawia umrzeć" Coelho. Znacznie prościej było cytować. Fragmenty do cytowania znajdowały się same, na chybił trafił, w co trzeciej dowolnie wybranej książce. To świadczy niezbicie, że biblioteka w literaturze pięknej często pojawia się w tle akcji, nawet jeśli nie bywa jej głównym miejscem. Większość tytułów odgadłam na podstawie różnorodnych danych z... Internetu. Była to przede wszystkim praca z wyszukiwarką i nierzadko z obcymi językami. A potem, niestety, wieczory w EMPiK-u i czasem w naszej czytelni. Poszukując fragmentów, miałam okazję przetestować własną uważność i umiejętność tzw. szybkiego czytania. To było ciekawe doświadczenie, bardzo pouczający eksperyment. Kaniurka - Kasiejka napisała 29 października: Podobnie jak Marysia fragmentów szukałam w Internecie, a potem już namacalnie w bibliotece, gdzie miałam dostęp do wszystkiego (siostra też jest bibliotekarką - to u nas taka patologia). Dziękuję siostrze i mamie, która też dzielnie kartkowała książki. Też odkryłam w sobie szybkie wyszukiwanie fragmentu. Nawet nie sądziłam, że tak pójdzie. Tak jak już wspomniano pracuję w szkole w bibliotece 3 rok (zespół szkół). Przez 5 lat wcześniej wiele się nauczyłam w Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego i chyba jeszcze mi tego na dłuuuuugo wystarczy. Pracę zmieniłam, bo pojawienie się [córki] Julki wywróciło moje życie i dojazdy do Katowic stały się koszmarem. Jednak w szkole też czuję się wspaniale. Mogę powiedzieć, że jestem bibliotekarką z powołania, a od niedawna także szkolnym doradcą zawodowym.

Dnia 3 stycznia 2005 r. Piotr Bierczyński, zapowiadając edycję konkursu 2005, ogłosił do odgadnięcia "na rozgrzewkę" kilka fragmentów z jednej powieści. Dnia 31 stycznia prawidłową odpowiedź podała Ewa Tyburek z Biblioteki Brytyjskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (pseudonim E.T.), która wygrała tym samym udział w ogólnopolskich warsztatach w Bibliotece Narodowej organizowanych w dniach 14-16 czerwca 2005 r. przez Komisję Opracowania Rzeczowego Zbiorów przy ZG SBP na temat "Język haseł przedmiotowych BN i Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna" bez konieczności uiszczania opłaty konferencyjnej.

Cytowane fragmenty pochodziły z powieści Agnieszki Stefańskiej Niedzielni poeci wydanej przez "Świat Książki" w 2004 r.

W edycji 2005 r. trwającej od 6 lutego do 6 maja zgłoszono 224 fragmenty, jednak do końcowej punktacji nie zakwalifikowano 8 fragmentów z pamiętników, publicystyki, dramatu oraz fragmentów z tytułów wymienionych już w edycji 2004 r. Nie uwzględniono również zgłoszenia, w którym nie podano strony, na której znajdował się cytowany fragment. Ogółem regulaminowi konkursu odpowiadały fragmenty z 216 opowiadań i powieści. Fragmenty zgłosiło 11 uczestników. Największą ilość punktów uzyskali (http://ebib.oss.wroc.pl/sbp/ biblioteki_w_literaturze_ 2005_wyniki.html):

Anastazja (Anna Nowak z miejscowości Szczytna) - 80, Edytka (z Krakowa) - 53, Alicja (z Jeleniej Góry) - 28, Studentkaa - 9, grzech (Grzegorz Święćkowski, z Warszawy) - 7, Bibliotekara - 5 i poza konkursem - Piotr Bierczyński - 28 punktów. Nagrodzono uczestników, którzy zajęli miejsca od I do VI.

Anna Nowak (I miejsce) z miejscowości Szczytna występująca pod pseudonimem Anastazja, zdobyła okolicznościowy puchar, Leksykon wątków miłosnych Władysława Kopalińskiego oraz udział w warsztatach w Bibliotece Narodowej nt. Języka Haseł Przedmiotowych BN i UKD w czerwcu 2005 r. bez konieczności wnoszenia przewidzianej opłaty wymaganej od uczestników.

Osoba występująca pod pseudonimem Edytka (z Krakowa) - za zajęcie II miejsca otrzymała książkę Dicta - zbiór łacińskich sentencji, przysłów, zwrotów, powiedzeń - które zebrał, opracował i zredagował Czesław Michalunio. Nagrodą był także udział we wspomnianych warsztatach w BN.

Osoba występująca pod pseudonimem Alicja (z Jeleniej Góry) - za zajęcie III miejsca otrzymała książkę Pierwszy łyk piwa i inne drobne przyjemności, której autorem jest Philippe Delerm, oraz możliwość udziału w warsztatach w dniach 14-16 czerwca.

Za uzyskanie kolejnych miejsc nagrodami były publikacje Wydawnictwa SBP. Osobie występującej pod pseudonimem Studentkaa za IV miejsce przypadła Bibliologia, biblioteki, bibliotekarze - praca zbiorowa pod redakcją Dariusza Grygrowskiego i Elżbiety B. Zybert), za V miejsce - Grzegorz Święćkowski z Warszawy (o pseudonimie Grzech) otrzymał UKD w środowisku komputerowym - pracę zbiorową pod redakcją Barbary Sosińskiej-Kalaty), za VI miejsce - osoba o pseudonimie Bibliotekara zdobyła Małgorzaty Pietrzak - Teatrzyk na cały rok - scenariusze spektakli teatralnych.

Ponadto przyznano dodatkowe nagrody książkowe. Anastazja za cytat przypominający czasy "czystek" w bibliotecznych księgozbiorach i przyjaźni polsko-radzieckiej pochodzący z powieści Krzyżówka Anity Janowskiej otrzymała powieść Anny Bojarskiej Bóg pali cygara. Alicja za cytat przybliżający obraz bibliotek z czasów "doktora Żywago", z powieści Doktor Żywago Borysa Pasternaka przypadł Kozzmoss Anny Bojarskiej.

Nagrody książkowe - inne niż Wydawnictwa SBP - ufundował łódzki Pub Biblioteka http://www.pubbiblioteka.lodz.pl/.

W wypowiedzi z dnia 22 maja 2005 r. komentującej konkurs uczestnik forum o pseudonimie filantrop zgłosił pomysł, aby cytowane fragmenty wydać w formie broszury sponsorowanej przez SBP.

Dnia 3 czerwca 2005 r. piszący te słowa ogłosił na Forum EBIB trzecią edycję konkursu: Biblioteki w opowiadaniach i powieściach 2005, w którym: 1) należy zgłaszać fragmenty opowiadań i powieści dotyczące bibliotek, bibliotekarek, bibliotekarzy, 2) zgłaszane opowiadania i powieści muszą być wydane w Polsce w 2005 roku i muszą to być pierwsze wydania danego tytułu (pierwsze wydania danego tytułu w Polsce, a nie tylko w danym wydawnictwie), 3) przy zgłaszaniu fragmentu należy podać następujące dane: tytuł, autora, miejsce wydania, wydawnictwa, potwierdzić rok wydania 2005, stronę, na których umieszczony jest cytowany fragment; można cytować fragmenty pochodzące z opowiadań i powieści zamieszczanych w czasopismach - wówczas należy podać w opisie bibliograficznym tytuł czasopisma, rok i numer, 4) nie należy zgłaszać fragmentów pochodzących z opowiadań i powieści zamieszczanych w Internecie.

Zapowiedziano, iż co miesiąc, spośród osób, które zgłoszą fragmenty zgodne z regulaminem konkursu, będzie losowana jedna nagroda - niespodzianka.

W ciągu dotychczasowych dwóch miesięcy tej edycji konkursu do 5 sierpnia 2005 r. zgłoszono fragmenty z 17 opowiadań lub powieści. Wylosowane nagrody przypadły dotychczas osobie o pseudominie Teal'c (książka Domofon Zygmunta Miłoszewskiego, Wydawnictwo W.A.B) oraz osobie o pseudonimie Tadeusz (Rewolucja Gutenberga autorstwa Elizabeth L. Einstein, Wydawnictwo Prószyński i S-ka ze szkicem Czy świat czeka przyszłość średniowiecza? autorstwa Henryka Hollendra. Zgodnie z prośbą Tadeusza, książka została przekazana do zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi zmagającej się ze skutkami awarii instalacji wodnej. Informacje na ten temat ukazały się w aktualnościach EBIB i na Forum EBIB (http://ebib.oss.wroc.pl/news/wim.php; http://ebib.oss.wroc.pl/phpBB/ viewtopic.php? t=1130 ).

Konkurs Biblioteki w opowiadaniach i powieściach 2005 jest realizowany w ramach projektu Inicjatywy POKOLENIA EBIB.

Przy okazji konkursu warto wspomnieć o bogatej bibliografii związanej z tematami, motywami bibliotecznymi w literaturze pięknej. W marcu 1997 r. w Koninkach odbyła się konferencja naukowa na temat Opisy bibliotek w polskich utworach literackich zorganizowana przez Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pokłosie konferencji opublikowano w 1998 r. w Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego w tomie pod redakcją Krystyny Bednarskiej-Ruszajowej Biblioteki i książki w literaturze. Do tekstu referatu Krystyny Bednarskiej-Ruszajowej Światowe badania nad opisami bibliotek w utworach literackich dołączono bibliografię liczącą 123 pozycje, w tym także polskie, oraz drugie zestawienie bibliograficzne (556 poz.) Biblioteki w zagranicznych utworach literackich XIX i XX wieku. Spośród wymienionych tam 58 tytułów powieści i opowiadań tłumaczonych na język polski w konkursie znalazło się dziewięć tytułów. Zainteresowanych omawianą problematyką odsyłam również do dostępnych w Internecie tekstów Krystyny Bednarskiej-Ruszajowej[1] i Andrzeja Dróżdża[2].

Poniżej zamieszczono wykaz autorów i tytułów, z których pochodziły fragmenty zgłoszone i odgadnięte podczas konkursu Biblioteki w opowiadaniach i powieściach w okresie od 2004 r. do 5 sierpnia 2005 r., ogółem 379 tytułów, 273 autorów, w tym 131 autorów polskich i 142 autorów reprezentujących inne literatury. Wykaz zawiera adresy 37 tekstów zamieszczonych w Internecie, z których pochodziły konkursowe odpowiedzi.

Adair Gilbert Miłość i śmierć na Long Island, Akunin Boris Pelagia i biały buldog, Alex Joe Gdzie przykazań brak dziesięciu, Jesteś tylko Diabłem, Allegretto Michael Dom cieni, Amis Kingsley Jim szczęściarz, Amolllyn Amrod Sen[tryb dostępu] http://szuflada.histeria.pl/sen_2.html, Andrzejewski Jerzy Miazga, Aragon Louis Dzwony Bazylei, Archer Jeffrey Co do grosza, Kane i Abel, Assouline Pierre Klientka, Aubrée Christine Czarna magia w szkole, Auderska Halina Miecz Syreny, Austin Jane i pewna dama [Telscombe Anne] Sanditon, Baczyński Krzysztof Kamil Matka, Balzac Honoriusz Dwaj poeci, Eugenia Grandet, BaRet Zwyczajny dzień [tryb dostępu] http://czytelnia.moorhold.net/artykul_opowiadanie.php?nr=32, Berg Przemek Czwarty fenomen chaosu [tryb dostępu] http://www.najmici.net/fenomen_chaosu.htm Bieńkowska Danuta Szczęście własne i cudze, Wielka gra, Borges Jorge Luis Biblioteka Babel, Kongres, Księga piasku, Borowa Maria Stopniowanie nieregularne, Bradbury Ray 451 stopni Farenheita, Kroniki marsjańskie, Bratny Roman Klapa, czyli Pan Bóg rozdaje karty, Brecht Bertold Powieść za 3 grosze, Brown Dan Anioły i demony, Kod Leonarda da Vinci, Bruyn Gűnter de Zmiana płci, Bułhakow Michał, Biała gwardia, Mistrz i Małgorzata, Burgess Anthony Nakręcana pomarańcza, wersja A, Burnett Frances Eliza Hodgson Mała księżniczka, Mały Lord, Campbell Brina Motyl (Butterfly) [tryb dostępu] http://www.kki.net.pl/~czytelnik44/motyl.rtf,Canetti Elias Auto da fé, Capote Trumann Śniadanie u Tiffany'ego, Carroll Jonathan Kraina Chichów, Chmielewska Joanna Ślepe szczęście, Szajka bez końca, Chonsu Oczy Ra [tryb dostępu] http://szuflada.histeria.pl/oczy_ra.html, Choromański Michał Schodami w górę, schodami w dół, Christie Agatha 4.50 z Paddington, Boże Narodzenie Herkulesa Poirot, Czarna kawa, Dom nad kanałem, Kurtyna, Morderstwo odbędzie się..., Morderstwo w Mezopotamii, Nemezis, Noc w bibliotece, Pięć małych świnek, Poirot prowadzi śledztwo, Tajemnicza historia w Styles, Tajemniczy przeciwnik, Zabójstwo Rogera Ackroyda, Zło, które żyje pod słońcem, Zwierciadło pęka w odłamków stos, Chwin Stefan Złoty Pelikan, Coben Harlan Jeden fałszywy ruch, Coe Jonatan Dom snu, Coelho Paulo Jedenaście minut, Weronika postanawia umrzeć, Zahir, Cook Robin Szkodliwe intencje, Toksyna, Coolidge Susan Po prostu Katy, Cortazar Julio Gra w klasy, Coupland Douglas Poddani Microsoftu, Cowie Vera Podwójne życie, Crichton Michael Kongo, Cummins Maria S. Tajemnica Gerty, Czarna27 Tajemnice Szumiący Dębów. Cz. 1 (1) [tryb dostępu] http://www.opowiadania.pl/sprint.php?item=14885, Czarnecki Henryk Daleko od szosy, Czerwiński Piotr Pokalanie, Ćosić Bora Rola mojej rodziny w światowej rewolucji, Demić Mirko List dwudziesty drugi czyli warszawskie biblioteki [tryb dostępu] http://www.rastko.org.yu /rastko-pl/umetnost/knjizevnost/umetnicka/schulz/mdemic-biblioteke_pl.php, Deveraux Jude Rycerz w lśniącej zbroi, Dick Philip K. Możemy cię zbudować, Dominguez Carlos Maria Dom z papieru, Domino Zbigniew Pszenicznowłosa, Donoso Jose Plugawy ptak nocy, Doyle Arthur Conan Dziedzice z Reigate, Doyle Roddy Furgonetka, Drotkiewicz Agnieszka Paris, London, Dachau, Dumas Aleksander Królowa Margot, Eco Umberto Imię róży, Eliade Mircea Młodość stulatka, Tajemnica doktora Honigbergera, Elżbieta Maniak dwudziestkowy: (oblicza chaosu) [tryb dostępu] http://szuflada.histeria.pl/maniak_dwudziestkowy.html, Eugenides Jeffrey Middlesex, Evans Nicholas Zaklinacz koni, Fijas Zygmunt Twarzą do tyłu, Filipowicz Kornel Romans prowincjonalny, Fitzgerald Scott Wielki Gatsby, Follet Ken Zabójcza pamięć, Fox Marta Do rana daleko, Kapelusz zawsze zdejmuję ostatni, France Anatol Zazulka [tryb dostępu] http://www.dziecionline.pl/Biblioteka/france_anatol/zazulka/ spis.htm, Zbrodnia Sylwestra Bonnard, Furst Alan Polski oficer, Fusilli Jim Dopóki milczysz, Garcia Marquez Gabriel Miłość w czasach zarazy, Rzecz o mych smutnych dziwkach, Gardecki Józef Było nas trzech, Gerrittsen Tess Chirurg, Gibson William Neuromancer, Głowacki Janusz Coraz trudniej kochać, Gojawiczyńska Pola Dziewczęta z Nowolipek, Górnoślązaczka, Powszedni dzień, Gordon Noah Rabin, Gorling Lars Przygoda w branży wydawniczej, Górska Halina Chłopcy z ulic miasta, Grabowska Kamila Wiatr ze Wschodu i Upragniony Zachód Słońca. Cz. 2, Królowa [tryb dostępu] http://www.posa.z-ne.pl/tworczosc/literatura/elf2003/Grabowska.htm, Greene Graham Sedno sprawy, Gretkowska Manuela Polka, Tarot paryski, Grisham John Bractwo, Firma, Komora, Raport Pelikana, Hallahan William H. Polowanie na lisa, Hein Christoph Dziki koń spod kaflowego pieca, Heinlein Robert Władcy marionetek, Gomulicki Wiktor Wspomnienia niebieskiego mundurka, Hen Józef Western, Hilton James Zaginiony horyzont, Horn Stephen W jej obronie, Huxley Aldous Nowy wspaniały świat, Ignaciuk Jerzy Dwie, Iredyński Ireneusz Człowiek epoki, Dzień oszusta, Janowska Anita Krzyżówka, Jasiński Dariusz S. Jeszcze tylko raz[tryb dostępu] http://szuflada.histeria.pl/jeszcze_tylko_raz.html, Jaworczakowa Mira Przyjaciel na zawsze, Jażdżyński Wiesław Koniec sezonu, Jeżewska Barbara Świadectwo dojrzałości, Joffrin Laurent Zapomniana księżniczka, Jones Edward P. Znany świat, Jones James Stąd do wieczności, Jotesx Przygoda pewnego krasnoluda [tryb dostępu] http://www.wielkaoddzialowa.pl/?art,157, Joyce James Stefan bohater, Jurgielelewiczowa Irena Wszystko inaczej, Jurkowska Maja Czarna maska, Kalicka Manula Szczęście za progiem, Karczewska Wanda Głębokie źródła, Kleberger Ilse Nasza babcia, Komuda Jacek L. Tak daleko do nieba [tryb dostępu] http://nowhere.natsuo.net/ words/takdaleko/takdaleko.shtml, Konwicki Tadeusz Nic albo nic, Koontz Dean R. Grom, Korczak Janusz Król Maciuś Pierwszy[tryb dostępu] http://www.dziecionline.pl/Biblioteka/ Korczak_Janusz/krol_macius/0.htm, Kosmowska Barbara Prowincja, Kotowski Krzysztof Marika, Kownacka Maria Plastusiowy pamiętnik, Kowszewicz Malwina Zakazane gry, Krajewski Marek Koniec świata w Breslau, Krasicki Jerzy Po prostu młodzi, Kraszewski Józef Ignacy Adama Polanowskiego, dworzanina króla jegomości Jana III notatki, Kawał literata, Klasztor, Król w Nieświeżu, Sieroce dole, Kraus Nicola, McLaughlin Emma Niania w Nowym Jorku, Krentz J. A. Dom luster, Kriwin Feliks Prawie bajka, La Mure Pierre Moulin Rouge, Ladyhawke Marzenie. Cz. 2 [tryb dostępu] http://szuflada.histeria.pl/ marzenie2.html, Lem Stanisław Katar, Solaris, Leśmian Bolesław Przygody Sindbada Żeglarza [tryb dostępu] http://www.dziecionline.pl/Biblioteka/Lesmian/sindbad/spis.htm, Letki Maria Ewa Od dziś za tydzień, Libera Antoni Madame, Liskowacki Ryszard My z Marymontu, Lois Lowry Dawca, London Jack Maleńka pani wielkiego domu, Martin Eden, Lost Sebastian Bastard, Łagan Anka Kathy na Zamku/ [tryb dostępu] http://members. chello.pl/j.lagan/Kathy.htm, Zauberkrieg. Cz. 1, Alice i Izeak [tryb dostępu] http://members.chello.pl/ j.lagan/zauberkrieg01.htm, MacDonald Hector Teoria gier, MacLachlan Patricia Wyspa milczenia, Maier Paul L. Rzym w płomieniach, Makowiecki Witold Przygody Meliklesa Greka, Makowski Tomasz Mysza: bajka nie dla dzieci, Makuszyński Kornel Słońce w herbie, Manasterska Ewa Życie z blondynką, Margolin Phillip Śpiąca królewna, Martin Steve Ekspedientka, Marton Klara Proszę mnie porwać, Maślanka Mariusz Bidul, Maurer Jadwiga Entuzjastki, McCullers Carson Serce to samotny myśliwy, Zegar bez wskazówek, McCullough Colleen Ptaki ciernistych krzewów, McNaught Judith Raj, Merlin Brakujące ogniwo [tryb dostępu] http://www.fantasyworld.pl/ogniwo.php, Midazz UFO: (i jak tu wierzyć w zielone ludziki...?) [tryb dostępu] http://www.fabrica.civ.pl/modules.php? name=News&file=article&sid=1754, Millas Juan Jose Porządek alfabetyczny, Miłoszewski Zygmunt Domofon, Minkowski Aleksander Gruby, Mniszek Helena Dziedzictwo, Gehenna, Panicz, Smak miłości, Trędowata, Montgomery Lucy Maud Błękitny zamek, Morris Mary McGarry Fiona, Mostowicz Tadeusz Dołęga Kariera Nikodema Dyzmy, Musierowicz Małgorzata Brulion Bebe B., Dziecko piątku, Kalamburka, Kwiat kalafiora, Małomówny i rodzina, Nutria i Nerwus, Szósta klepka, Myszewska Agnieszka Biblia [tryb dostępu] http://www.ministranci.jaroslaw. dominikanie.pl/g_rupert.php, Nabokov Vladimir Lolita, Nałkowska Zofia Węzły życia, Nepomucka Krystyna Mydło z łabędziem, Nienacki Zbigniew Niesamowity dwór, Nix Garth Lirael, Niziurski Edmund Awantury kosmiczne, Gwiazda Barnarda, Sposób na Alcybiadesa, Nowak Ewa Wszystko tylko nie mięta, Nowicki Krzysztof Wagon z miejscami do leżenia, Nurowska Maria Gry małżeńskie, Ondaatje Michael Angielski pacjent, Orbitowski Łukasz Bibliotekarki, bibliotekarki [tryb dostępu] http://www.gildia.pl/ horror/beletrystyka/bibliotekarki, Orwell George Córka Proboszcza, Orzeszkowa Eliza Dwa bieguny, Oz Amos Pantera w piwnicy, Ożogowska Hanna Za minutę pierwsza miłość, Palmer Michael Ostry dyżur, Palmer Michael Szczepionka, Papciak Justyna Luzon - klejnot zła, cz.1. Euranos [tryb dostępu] http://szuflada.histeria.pl/luzon1.html, Papuzińska Joanna Darowane kreski, Parker Barbara Krąg podejrzanych, Pasternak Borys Doktor Żywago, Paterson Katherine Wielka Gilly, Patterson James Całuj dziewczęta, Numer Thomasa Berrymana, Pająk nadchodzi, Pawlak Beata Aniołek, Pilch Jerzy Bezpowrotnie utracona leworęczność, Szpetna czarnulka, Pit Eryk [tryb dostępu] http://fabrica.civ.pl/modules.php? name=News&file=article&sid=16087, Plath Sylwia Szklany klosz, Plebanek Grażyna Dziewczyny z Portofino, Poe Edgar Allan Skradziony list, Popławska Halina Cień dłuższego ramienia, Hiszpańska romanca, Na wersalskim trakcie, Renesansowa przygoda, Szpada na wachlarzu, Poświatowska Halina Opowieść dla przyjaciela, Pratchett Terry Dysk, Panowie i damy, Proust Marcel W stronę Swanna, Prus Bolesław Lalka, Przyborowski Walery Szwedzi w Warszawie, Puzo Mario Ojciec chrzestny, Rafwonicki Sny Atomowe: opowiadanie stylizowane na klasykę gatunku (ale bez przesady) oparte na teorii wielu wymiarów [tryb dostępu] http://fabrica.civ.pl/modules.php?name= News&file=article&sid=2014, Regeńczuk Wojciech Gdyby istniała religia obiecująca obie nagrody - doczesną i wieczną - któż mógłby się jej oprzeć? [tryb dostępu] http://www.oho.com.pl/prezentacje/ wregen/powiesc.html, Reymont Władysław Stanisław Fermenty, Ziemia obiecana, Rodziewiczówna Maria Błękitni, Kwiat lotosu, Między ustami a brzegiem pucharu, Rolland Romain Jan Krzysztof, Rolleczek Natalia Świetna i najświetniejsza, Roth Philip Kompleks Portnoya, Rowling J. K. Harry Potter i czara ognia, Harry Potter i kamień filozoficzny, Harry Potter i komnata tajemnic, Harry Potter i Zakon Feniksa, Rudnicka Halina Zielona rakieta, Russo Richard Po złej stronie drogi, Sala Sharon Pożegnalny list, Salinger J. D. Buszujący w zbożu, Sapkowski Andrzej Narrenturm, Pani jeziora, Saramago Jose Miasto ślepców, Sartre Jean Paul Mdłości[tryb dostępu] http://www.republika.pl/jean_paul_sartre/mdlosci.htm, Schlink Bernard Lektor, Schmitt Eric-Emmanuel Pan Ibrahim i kwiaty Koranu, Segal Erich Absolwenci, Segal Erich Love story, Sharpe Tom Zemsta Skuliona, Shaw Irwin Młode lwy, Sheckley Robert Planeta zła, Sheldon Sidney Niezawodny plan, Shields Carol Zagadka wiecznego pióra, Sienkiewicz Henryk Quo vadis, Siesicka Krystyna Pamiętaj, że tam są schody!, Pejzaż sentymentalny, Zapałka na zakręcie, Sim Azyl [tryb dostępu] http://czytelnia.moorhold.net/ artykul_opowiadanie.php?nr=37, Simley Jane Muu, Simons Paulina Jeździec miedziany, Slaughter Karin Zaślepienie, Snicket Lemony Gabinet gadów, Przykry początek, Sobchak Walter Druga Ameryka, Sołżenicyn Aleksander Oddział chorych na raka, Sosnowski Jerzy Apokryf Agłaj, Wielościan, Sowa Izabela Cierpkość wiśni, Smak świeżych malin, Stachura Edward Siekierezada, Stadnicki Lukasz Dies irae czyli historia przeznaczenia [tryb dostępu] http://fabrica.civ.pl/modules.php?name= News&file=article&sid=292, Stawowy Adam Ekspercie do dzieła! [tryb dostępu] http://www.zarz.agh. edu.pl/astawowy/, Steel Danielle Chata, Stefańska Agnieszka Niedzielni poeci, Stendhal Czerwone i czarne, Streider Dolny poziom [tryb dostępu] http://www.valkiria.net/index.php?area=1&p=news&newsid= 8026&high=streider, Strugacki Arkadij, Strugacki Borys Miasto skazane, Poniedziałek zaczyna się w sobotę, Szmaglewska Seweryna Czarne Stopy, Nowy ślad Czarnych Stóp, Szolc Izabela Lęk wysokości, Szymańska - Warda Małgorzata Dłonie, Szypowska Maria Powrót Julii, Szklane tarcze, Terlecki Olgierd Lekcja miłości, Przeznaczenie, Thaurdor Losy pewnego dziennika [tryb dostępu] http://szuflada.histeria.pl/losy_ pewnego_dziennika.html, ThaurDor Złamana kolumna [tryb dostępu] http://szuflada.histeria.pl/ zlamana_kolumna.html, Tokarczuk Olga Dom dzienny, dom nocny, E.E., Ostatnie historie, Prawiek i inne czasy, Tolkien J. R. R. Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, Tołstoj Lew Anna Karenina, Trollope Joanna Cudze dzieci, Van Vogt A. E. Duplikaty z kryształu, Varga Krzysztof Chłopaki nie płaczą, Vargas Fred Ławka 102, Vargas Llosa Mario Gawędziarz, Pantaleon i wizytantki, Verne Juliusz Dwa lata wakacji, Vertigo Xavier To tylko jedna noc w ruinach... [tryb dostępu] http://fantasy.killer.radom.net/fantasy/to_tylko_jedna_noc_w_ruinach.html, Vonnegut Kurt., Jr. W moich stronach, Wańkowicz Melchior Ziele na kraterze, Wells Herbert George Wehikuł czasu, Węcławski Tomasz Sieć [tryb dostępu] http://www.mateusz.pl/ksiazki/siec/siec03.htm, Wharton William Ptasiek, Wiktorowicz Krzysztof Aniołkowe Biesy[tryb dostępu] http://www.bieszczady.info.pl/0,13,0,0, opowiadania.html, Wolfe Tom Facet z zasadami, Wolski Marcin Ekspiacja, Wolski Marcin Włóczędzy czasoprzestrzeni, Woods Stuart Palindrom, Woolf Virginia Fale, Worcell Henryk Wieczory pod lipą, Woźnicka Zofia Paryskie stypendium, Wroński Marcin, Muszyński Paweł Wielki bestiariusz praktyczny: Gobliny [tryb dostępu] http://www.esensja.pl/tworczosc/miniatury/ tekst.html?id=2077, Zapolska Gabriela Z pamiętników młodej mężatki, Zola Emil Lourdes, Rzym, Żeromski Stefan Dzieje grzechu, Ludzie bezdomni, Przedwiośnie, Syzyfowe prace, Z odczytem. 

Przypisy

[1] BEDNARSKA-RUSZAJOWA, K. Biblioteki w literaturze. Stan badań, perspektywy, metodologia. In Knygotyra [on-line]. 2000 nr 36 [dostęp 10 sierpnia 2005]. Dostępny w World Wide Web: http://www.leidykla.vu.lt/inetleid/knygot/36/ruszajowa.pdf. ISSN 0204-2061.

[2] DRÓŻDŻ, A. Literatura piękna jako źródło wiedzy o książce i bibliotece. In Biuletyn EBIB[on-line]. 2002 nr 4 (33). Dostępny w World Wide Web: http://ebib.oss.wroc.pl/2002/33/drozdz.php.

 Początek stronyBiblioteki w opowiadaniach i powieściach - konkurs na Forum EBIB / Piotr Bierczyński// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 7/2005 (68) sierpień/wrzesień. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2005. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2005/68/bierczynski2.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187