EBIB 
Nr 2/2005 (63), Dostęp do informacji. Komunikat
 Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Aleksander Radwański
Zakład Narodowy im. Ossolińskich

E-Wydawnictwo BUWr


Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu uruchomiła Elektroniczne Wydawnictwo (E-Wydawnictwo BUWr), w ramach którego realizowane będą dwie serie: e-Biblioteka Historyczna i e-Biblioteka Dydaktyczna.

Do redakcji EBIB-u dotarła pierwsza publikacja z serii historycznej Eyn gesang Buchlein Geystlicher gese-ge Psalme - Najstarszy śląski śpiewnik kościelny - Wrocław 1525, pod redakcją: Anny Mańko-Matysiak. Autorka opracowania stwierdza, że Prezentowana edycja ma na celu nie tylko ukazanie rangi i znaczenia najstarszego śląskiego śpiewnika w procesie reformacji, ale przede wszystkim wdrożenie traktowanych do tej pory marginalnie badań hymnologicznych do kanonu badań śląskoznawszych. Wybór tego obiektu, zawierającego 38 luterańskich pieśni kościelnych, inspirowany był zapewne zainteresowaniem niemieckich badaczy, co znalazło wyraz we współfinansowaniu digitalizacji przez Fundację Luise Eylmann, jak też w samym niemiecko-języcznym przygotowaniu publikacji. Czy streszczenie w języku polskim uznano za wystarczające, czy też w ogóle nie pomyślano o polskim odbiorcy - tego wydawca nie zaznaczył. Być może zakładano, że osoby zainteresowane luterańskim pieśniami w języku niemieckim będą ten język doskonale znały.

Publikacja została zapisana w prawie 24-megabajtowym pliku PDF, dzięki czemu nie wymaga uruchamiania dodatkowego oprogramowania, poza standardową i darmową przeglądarką Adobe Reader. Możliwości formatu PDF zostały wykorzystane z sensem i umiarem. Dla ułatwienia nawigacji mamy do dyspozycji zakładki, w odpowiednich miejscach wykorzystano hipertekst (spis alfabetyczny). W wersji elektronicznej ułatwiają one poruszanie się po dokumencie, jednak ich brak na wydruku nie spowoduje dezorganizacji. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej ilości "światła" na stronie i dobrze wkomponowanym ilustracjom, część opisowa robi czytelne i estetyczne wrażenie.

Jakość skanów poszczególnych stron śpiewnika jest bardzo dobra. Obraz jest wyraźny, zaś 200% powiększenie pozwala przyjrzeć się poszczególnym stronom ze wszystkimi szczegółami. Choć pojawiają się już wtedy zniekształcenia pochodzące z kompresji obrazu, nie wpływają one na czytelność tekstu.

Podsumowując, należy uznać wydawnictwo Eyn gesang Buchlein Geystlicher gese-ge Psalme za udane pod względem edytorskim i technicznym. Co prawda Adobe Reader może nas powitać komunikatem Brak wymaganej czcionki do podstawienia, jeśli nasz system nie dysponuje krojem BookAntiqua, ale pomimo tego komunikatu tekst jest czytelny i estetyczny.

Wydawcą śpiewnika jest firma Centrix Krzysztof Cebula & Tomasz Kalota, która przyjęła na siebie wydawanie e-serii do czasu ukonstytuowania się właściwego elektronicznego wydawnictwa BUWr.

Więcej informacji na stronie:
http://www.bu.uni.wroc.pl/ebiblioteka/ebooki/najstarszy.html

 Początek strony



E-Wydawnictwo BUWr / Aleksander Radwański// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 2/2005 (63) luty. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2005. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2005/63/ebook.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187