EBIB 
Nr 5/2004 (56), Public relations w bibliotekach. Sprawozdanie
  Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Agata Fręś
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

Śmiechoterapia


31 marca 2004 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach w Filii nr 32 odbyła się impreza integracyjna Śmiechoterapia, realizowana w ramach projektu Europejskie Abecadło (dotowanego z funduszy Unii Europejskiej) w bloku tematycznym N - jak Niepełnosprawni.

Godz.10.30 - pół godziny do rozpoczęcia imprezy - na korytarzu biblioteki gwar i tłok. Co chwilę słychać szczere i radosne "Dzień dobry!". Szatnie szybko zapełniają się tłumem artystów, oczekujących niecierpliwie swojego wystąpienia na scenie. Pół godziny później wszystkie miejsca w bibliotecznej "Sali imprez" są już zajęte. Zebrani ze zniecierpliwieniem oczekują rozpoczęcia Śmiechoterapii.

Imprezę rozpoczyna występ bibliotekarek z Filii nr 32 Zielony kapturek, stanowiący parodię bajki Czerwony kapturek. Sala wybucha gromkim śmiechem, który nie ustaje również podczas występu młodzieży ze Stowarzyszenia Wspierania Twórczości i Rozwoju Osób Niepełnosprawnych "Unikat", która tym razem zaprezentowała program w zabawny sposób łączący karaoke i układy taneczne. Kolejny występ - w wykonaniu młodzieży z Warsztatu Terapii Zajęciowej "Promyk" w przedstawieniu Etiuda z klownami - również wywołał uśmiech na twarzach "śmiechoterapeutów".

Pamiętając o niezastąpionym, dobroczynnym wpływie śmiechu na nasze samopoczucie, organizatorzy imprezy zapowiedzieli występ kolejnych uczestników - czytelników Filii nr 25 z Osiedla Tysiąclecia w Katowicach, z parodystycznym przedstawieniem Lucek show, w którym tytułowy Lucek (Lucjan Olszówka) wraz z pozostałymi młodymi aktorami rozśmieszył publiczność do łez. Lirycznego nastroju imprezie dodał występ grupy teatralnej Trzy kropki z Pszczyny, prezentując przedstawienie Z Gałczyńskim do Europy. Część artystyczną zakończył dynamiczny układ taneczny w wykonaniu grupy młodzieży z Zespołu Szkolno - Społecznego dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących, po którym nastąpiły "konkursy na wesoło"- Europejskie rozmaitości - prowadzone przez bibliotekarki.

Dla wszystkich uczestników imprezy miłą niespodziankę przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomicznych, aranżując Europejski Bufet Sałatkowy. Wiele smacznych sałatek (m.in. sałatka włoska, holenderska, szwedzka, niemiecka i grecka), podanych na pięknie udekorowanych stołach przez niemalże zawodowych kelnerów i kelnerki, znikło w ustach uczestników, głodnych już nie tylko śmiechu.

Blisko trzygodzinna zabawa we wzajemne rozśmieszanie się - Śmiechoterapia - po raz drugi udowodniła, że radość i śmiech to nie tylko zdrowie, ale też uniwersalne spoiwo międzyludzkich relacji, o których należy pamiętać nie tylko pierwszego kwietnia.

 Początek strony



Śmiechoterapia / Agata Fręś// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 5/2004 (56) maj. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2004. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2004/56/fres.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187