EBIB 
Nr 6/2002 (35), Biblioteki kościelne i teologiczne. Artykuł
 Poprzedni artykuł Następny artykuł  

 
Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów

Galeria Książki
Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wałbrzychu,
Rynek 9, 58-300 Wałbrzych
Wystawa

DE GEUS - wydawca z kraju tulipanów

Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów
Rozmiar: 45 bajtów

Ekspozycja prezentuje jedną z ciekawszych holenderskich oficyn wydawniczych, którą założono w 1983 r. w Bredzie. Realizuje ona oryginalny profil i wyróżnia się zainteresowaniem literaturą krajów Europy Środkowej i Wschodniej, także polskiej. Specjalizuje się w wydawaniu przekładów z literatury obcej. W kręgu zainteresowań tej oficyny znajduje się też literatura sensacyjna, dzieła pisarzy holenderskich, literatura faktu oraz - choć w mniejszym stopniu - poezja i książki o sztuce. Rocznie ukazuje się około 90 tytułów ze znakiem De Geusa (70 przekładów i 20 książek autorów holenderskich). De Geus to pierwsze wydawnictwo holenderskim, które zainteresowało się literackimi talentami współczesnego wielokulturowego społeczeństwa.

Wystawa fot. nr 1

Jedną z cech wyróżniających wydawnictwo jest koncentracja na zjawiskach, które powstają na styku różnych kultur. Od połowy lat 80. publikuje dzieła autorów, którzy mieszkają i pracują obecnie w Holandii, ale pochodzą z Iranu, Somalii, Rumunii, Liberii i Estonii.

Przenikanie się kultur we współczesnym świecie, a ogólniej - wielokulturowość świata, skłania De Geusa do penetrowania różnych jego obszarów, zarówno w kierunku północ - południe, jak i zachód - wschód. Oferuje czytelnikom w Holandii książki tłumaczone z ponad 20 języków. Ich autorzy pochodzą z ponad 50 krajów.

Wystawa, fot. nr 2

Bardzo istotnym elementem profilu wydawniczego De Geusa jest literatura pisana przez kobiety. Dużym sukcesem było wydanie książek takich autorek jak: Yasmine Allas, Ajgull Axelsson, Gioconda Belli, Marianne Fredriksson, Elizabeth Nobel, Annie Proulx, Barbara Voors, Herbjorg Wassmo. Warto w tym miejscu podkreślić, że lista autorów De Geusa obejmuje niemal w równej ilości autorów i autorki, co potwierdza pielęgnowaną przez wydawnictwo zasadę równości płci.

De Geus interesuje się również literaturą polską. Wydaje rocznie 2 przekłady z polskiej literatury współczesnej - stanowią one wdorobku edytorskim ważną pozycję. Wydawnictwo reprezentuje w Holandii prawa autorskie Olgi Tokarczuk, Tomka Tryzny i Anny Boleckiej. Na wystawie można obejrzeć publikacje charakterystyczne dla profilu wydawniczego De Geusa, a także interesujące materiały reklamowe.

Wystawę można zwiedzać do końca czerwca.

Galeria Książki jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 18.00, a w soboty od 10.00 do 15.00.

Komunikat opracował Jacek Czarnik

 
Rozmiar: 45 bajtów
Rozmiar: 45 bajtów Rozmiar: 45 bajtów
Rozmiar: 45 bajtów

Wystawa, fot. nr 3

  Na początek
Rozmiar: 45 bajtów
Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtówDE GEUS - wydawca z kraju tulipanów : Galeria Książki Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wałbrzychu, Rynek 9, 58-300 Wałbrzych : wystawa / Jacek Czarnik // W: EBIB Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Bibliotekarzy [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 6/2002 (35) czerwiec. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2002. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2002/35/degeus.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187

 

Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów