EBIB 
Nr 2/2002 (31), Jakość w bibliotekarstwie  cz. II. Konfrontacje praktyczne. Warto wiedzieć
  Poprzedni artykuł Następny artykuł  

 
Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów


Wystawa Galerii Książki "Biblioteki pod Atlantami"
MARIAN JACHIMOWICZ
Dokumenty. Rękopisy. Fotografie

Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów
Rozmiar: 45 bajtów

Ekspozycja prezentuje wybrane materiały z archiwum Mariana Jachimowicza przekazanego przez rodzinę po śmierci poety wałbrzyskiej Bibliotece pod Atlantami (Fot. 4 Sala wystaw). Z tego przebogatego zbioru dokumentów, rękopisów i fotografii wybrano takie, które przybliżają ciekawsze wątki z biografii poety, pokazują pracę nad wierszami (wśród licznych rękopisów także juwenilia i nie drukowane wiersze pisane przed śmiercią, maszynopisy z poprawkami, notatki poetyckie), dając wyobrażenie o tym, jak funkcjonował w polskim środowisku literackim. Wiele cennych pamiątek pochodzi z archiwum rodzinnego, są tu m.in. dokumenty i fotografie z międzywojennego Borysławia, gdzie Marian Jachimowicz mieszkał. Nie brakuje również materiałów związanych z zawodem preparatora zwierząt, którego wyuczył się we wczesnej młodości na Węgrzech i który uprawiał samodzielnie, założywszy własną preparatornię najpierw w Łomży, potem w Borysławiu. (Fot. 1 Poeta w preparatorni)

Jest kilka śladów ukazujących związki Jachimowicza z młodym środowiskiem artystycznym Borysławia (m.in. z malarzem-unistą Markiem Zwillichem) oraz kontakty z Brunonem Schulzem. (Fot. 2 Jachimowicz i Schulz) W archiwum zachowała się obfita korespondencja od przyjaciół pisarzy, krytyków, tłumaczy. Na wystawie można obejrzeć m.in. listy Juliana Przybosia (także mało znane fotografie wykonane Przybosiowi przez M. Jachimowicza w Szczawnie Zdroju), Kazimierza Wyki, Mieczysława Jastruna (Fot. 3 Kartka od Mieczysława Jastruna), Jana Brzękowskiego, Wojciecha Żukrowskiego, Artura Sandauera, Anny Świrszczyńskiej, Mariana Pankowskiego i innych.

Ważnym elementem wystawy są fotografie. Można na nich oglądać Poetę w różnych okresach życia i w różnych sytuacjach. Osobne miejsce zajmują zdjęcia, które dają świadectwo poszukiwań estetycznych Mariana Jachimowicza, także i w tej dziedzinie dowodzą one, że był obdarzony nie tylko niezwykłym zmysłem obserwacji, ale i wielką wrażliwością na - często trudne - piękno pejzażu wałbrzyskiego. Wyeksponowane zostało również biurko poety, a na nim - wśród innych drobiazgów - pamiątka niezwykła: wkręcony w maszynę do pisania niedokończony ostatni wiersz.

Wystawę można oglądać do końca lutego 2002 roku. Galeria Książki jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00, a w soboty od 10.00 do 15.00. Adres: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wałbrzychu, 58-300 Wałbrzych, Rynek 9, II piętro. Zapraszamy!

Fot. 1 Poeta w preparatorni Kliknij by powiększyć

Fot. 2 Jachimowicz i Schulz Kliknij by powiększyć

Fot. 3 Kartka od Mieczysława Jastruna Kliknij by powiększyć

Fot. 4 Sala wystaw Kliknij by powiększyć

  Na początek
Rozmiar: 45 bajtów
Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtówWystawa Galerii Książki "Biblioteki pod Atlantami" MARIAN JACHIMOWICZ : dokumenty, rękopisy, fotografie [Dokument elektroniczny] / . - Wwa : KWE SBP. - EBIB ;2002 nr 31. - Tryb dostepu : http://ebib.oss.wroc.pl/2002/31/wystawa.php

 

Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów