EBIB 
Nr 11/2001 (29), Wykorzystanie bibliometrii w bibliotece. Felieton prowadzącego
 Poprzedni artykuł Następny artykuł  

 
Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów

Szanowni Państwo!

Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów
Rozmiar: 45 bajtów

Chcąc określić dziedzinę nauki, zajmującą się - najogólniej mówiąc - badaniem nauki i techniki z wykorzystaniem publikacji, używano i nadal używa się różnych terminów. Obecnie najczęściej stosowane pojęcie bibliometria (bibliometrics) zostało po raz pierwszy zaproponowane w 1969 roku przez A. Pritcharda. Zgodnie z podaną przez niego definicją "bibliometria" oznacza zastosowanie metod matematycznych i statystycznych do badania książek i innych mediów informacyjnych (publikacji). Termin "bibliometria" zastąpił używaną wcześniej nazwę "bibliografia statystyczna" (statistical bibliography), oznaczającą metodę wyjaśniania (opisu) historii nauki i techniki w oparciu o zliczanie dokumentów.

Bibliometria to dziś temat "gorący". Od dłuższego czasu na łamach czasopism środowiska akademickiego ("Forum Akademickiego", "Spraw Nauki", "Zagadnień Naukoznawstwa") toczy się dyskusja na temat zasadności stosowania ilościowych metod w badaniach dotyczących wkładu polskich uczonych i instytucji naukowych w rozwój nauki, na podstawie baz danych tworzonych przez Instytut Informacji Naukowej w Filadelfii (ISI). Analizy bibliometryczne są także wykorzystywane przez KBN do oceniania pracowników nauki i kształtowania polityki naukowej państwa. Problemy związane z bibliometrią, a przede wszystkim wyniki uzyskane na podstawie baz ISI, stały się płaszczyzną wymiany poglądów pomiędzy pracownikami nauki, ocenianymi na podstawie tych baz, a bibliotekarzami, którzy wykonują te analizy.

W ostatnim w tym roku numerze EBIBu poświęconym wykorzystaniu bibliometrii w bibliotece chciałam przedstawić Państwu różnorodność problemów związanych z tą tematyką. Zebrany materiał pokazuje wykorzystanie tej metody w publikacjach naukowych, poświęconych ocenie prenumeraty czasopism zagranicznych w wybranych bibliotekach polskich (A. Drabek, Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego) i potrzebie tworzenia lokalnych indeksów cytowań (B. Webster - były pracownik Biblioteki Głównej UMK w Toruniu). Inne artykuły prezentują wkład i dorobek bibliotekarzy w zakresie wykorzystania baz ISI, a zwłaszcza w przygotowaniu analiz cytowań i danych określających ranking czasopism naukowych na podstawie Journal Citation Reports, współpracy z macierzystymi uczelniami w zakresie przygotowania danych służących do oceny dorobku naukowego pracowników (A. Pacholska, A. Garbacz, H. Celoch). Bibliometria to także problem kształcenia studentów bibliotekoznawstwa w tej dziedzinie, który przedstawia M. Skalska-Zlat.

W Komunikatach natomiast znajdziecie Państwo informacje na temat kilku konferencji, a w tym właśnie zakończonej we Wrocławiu "Internet w bibliotekach - próba bilansu i perspektywy rozwoju" zorganizowanej przez naszą redakcję. Mam nadzieję, że wybaczycie Państwo opóźnienie w wydaniu numeru grudniowego spowodowane zaangażowaniem całego zespołu w przygotowania do konferencji. Kończąc niezwykle pracowity dla całej redakcji rok, życzę wszystkim czytelnikom i sympatykom EBIBu spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym Roku więcej życzliwości ludzkiej i radości życia.

 

Redaktor prowadzący numeru
Anna Komperda

Rozmiar: 45 bajtów
Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów



Felieton [Dokument elektroniczny] / Anna Komperda. - Wwa : KWE SBP. - EBIB ; 2001 nr 29. - Tryb dostepu : http://www.ebib.pl/2001/29/feliet29.html

 

Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów