EBIB 
nr 9/2001 (27), Biblioteki pedagogiczne i szkolne.
Artykuł
Poprzedni artykuł Następny artykuł     

 
Rozmiar: 45 bajtów

Jan Jackowicz-Korczyński
Koordynator ds. bibliotek Zespołu Zadaniowego
Programu INTERKL@SA

Wyposażenie bibliotek w sprzęt sieciowy i komputerowy
("komputery z drugiej ręki")

Rozmiar: 45 bajtów

Program INTERKL@SA w trosce o przyspieszenie procesu automatyzacji polskiej oświaty podjął realizację akcji pozyskiwania tanich komputerów ,,z drugiej ręki''. Jakie są założenia akcji? Wiele poważnych firm na całym świecie modernizuje sprzęt komputerowy poprzez wymienianie go na urządzenia nowszej generacji. Aktualny poziom rozwoju komputerów osobistych, to komputery multimedialne o bardzo silnej mocy przetwarzania. Dla wielu podstawowych czynności w osobistej czy zawodowej pracy z komputerem nie jest potrzebna tak wysoka poprzeczka jakości sprzętu. Do wykorzystania komputera dla zastosowań osobistych, biurowych, bibliotecznych, czy internetowych w zupełności wystarczające są komputery niższej generacji.

Częstokroć właśnie takie komputery są wymieniane na nowsze, szczególnie w krajach zachodnich. W krajach tych często obowiązują rygorystyczne przepisy ekologiczne dotyczące utylizacji wycofywanego sprzętu komputerowego, które to przepisy wymagają udokumentowania sposobu wycofania sprzętu. Gwałtowny postęp technologiczny oraz przepisy ekologiczne sprzyjają możliwości pozyskiwania tego sprzętu dla jego dalszego zastosowania.

Program INTERKL@SA nawiązał współpracę z podmiotami gospodarczymi, które na rynku polskim zajmują się sprowadzaniem tego typu sprzętu. Najpóźniej w pierwszych dniach listopada Polski Portal Edukacyjny INTERKL@SA ( www.interklasa.pl ) poinformuje o możliwości korzystnych zakupów używanych komputerów dla bibliotek w ramach współpracy z Programem INTERKL@SA. Obecnie więcej informacji można uzyskać na serwerze bibliotecznym Interkl@sy pod adresem www.biblioteka.edu.pl/kz2r/.

Dla bibliotek nie jest bez znaczenia, że projekt budowy Społecznej Edukacyjnej Sieci Bibliotek (www.biblioteka.edu.pl/index1.html) zainicjowany przez INTERKL@SĘ obejmuje nie tylko biblioteki szkolne i pedagogiczne, ale również biblioteki publiczne i wszystkie jakie zechcą z programem współpracować.

Zaopatrzyć się można w tego typu komputery już na wolnym rynku (np. www.compuless.com.pl). Dla podmiotów współpracujących z Projektami INTERKL@SY udało się wynegocjować ceny nabycia tego sprzętu po znacznie korzystniejszych cenach.

Rozmiar: 45 bajtów Na pocz±tek Rozmiar: 45 bajtów


EBIB 9/2001 (27), Biblioteki pedagogiczne i szkolne
J. Jackowicz-Korczyński,
Wyposażenie bibliotek w sprzęt sieciowy i komputerowy:  www.ebib.pl/2001/27/korczynskiski.html