EBIB 
Nr 6/2001 (24).  Zabezpieczenie i ochrona zbiorów. Komunikat
Poprzedni artykuł Następny artykuł     

 


 
Rozmiar: 45 bajtów

Galeria Książki
Powiatowej Biblioteki Publicznej
W Wałbrzychu

Zachęca do odwiedzenia wystawy

Maciej Szłapka - typograf wrocławski

Rozmiar: 45 bajtów

Galeria zaprasza na nią wszystkich - nie tylko koneserów książki. Ekspozycja została potraktowana w sposób specjalny - nie ogranicza się tylko do zaprezentowania prac typograficznych jednego z bardziej znanych i aktywnych typografów wrocławskich, ale ma również charakter edukacyjny. Osoby nie obeznane ze sztuką kształtowania poszczególnych elementów książki (czwórka tytułowa, kolumna tekstowa, układ ilustracji, szmuctytuły, winiety, paginacja, okładka, obwoluta, wyklejki) będą mogły - dzięki specjalnie w tym celu przygotowanym objaśnieniom - zrozumieć na czym polega praca typografa i sprawdzić - na konkretnych przykładach - jakie przynosi rezultaty.

Z pracami Macieja Szłapki stykają się często czytelnicy książek wydawanych przez znane oficyny wrocławskie. W latach 1977-1991 był on redaktorem technicznym Wydawnictwa "Ossolineum", a pod koniec tego okresu kierownikiem jego redakcji technicznej. W roku akademickim 1984/1985 Ossolineum wydelegowało go na staż do Wyższej Szkoły Grafiki i Sztuki Książki w Lipsku (Hochschule für Graphik und Buchkunst) - na wystawie są prezentowane m.in. etiudy typograficzne wykonane przez Macieja Szłapkę w tej szkole. Obecnie prowadzi - wraz z bratem Leonardem - Pracownię Składu Komputerowego Typo-Graf, która zajmuje się przygotowaniem do druku (wraz z całościowym opracowaniem typograficznym) publikacji, zwłaszcza naukowych, na zlecenie wielu wrocławskich oficyn. Książki przez niego opracowane otrzymały nagrody i wyróżnienia za opracowanie graficzne i typograficzne, m.in. w Konkursie Najpiękniejsze Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, w Konkursie na Najtrafniejszą Szatę Edytorską Wrocławskich Targów Książki Naukowej, w Konkursie o Pióro Fredry Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

Wystawa jest czynna od 23 maja, będzie ją można oglądać również w czerwcu i - po wakacjach - do 20 września.

Galeria Książki jest czynna w maju i czerwcu w dni powszednie od 10.00 do 18.00, a w soboty od 10.00 do 15.00. Ilustrowaną informację o wystawie można znaleźć na internetowej stronie Galerii Książki: www.atlanty.walbrzych.pl/gk/

Zapraszamy!

Rozmiar: 45 bajtów

EBIB 6/2001 (24), Zabezpieczenie i ochrona zbiorów.
    Maciej Szłapka - typograf wrocławski:   www.ebib.pl/2001/24/szlapka.html