EBIB 
Nr 6/2001 (24).  Zabezpieczenie i ochrona zbiorów. Felieton
Poprzedni artykuł Następny artykuł     

 


 
Rozmiar: 45 bajtów

Szymon Matuszewski
Biblioteka Główna
Wojskowej Akademii Technicznej

Dwa słowa wstępu

Rozmiar: 45 bajtów

Oddajemy dziś w Państwa ręce wirtualny zeszyt Biuletynu, poświęcony zabezpieczeniu i ochronie zbiorów. Podczas zbierania artykułów przekonałem się, że terminy te ("zabezpieczenie" i "ochrona") bywąją różnie rozumiane. Ja przyjęłem najszersze ich znaczenie, obejmujące wszystkie działania służące zachowaniu zbiorów dla potomnych. Stąd różnorodność spojrzeń na zagadnienie. Nie wszystkie aspekty zostały tutaj omówione - nie ma nic na temat konserwacji zbiorów, postaram się o wypełnienie tej luki w którymś z następnych numerów.

Polecam Państwu również tekst dotyczący klasyfikacji opartej na UKD oraz artykuł polemiczny na temat polityki bibliotecznej - zagadnienia bardzo istotnego dla naszej przyszłości. Z tematem tym dobrze koresponduje komunikat dotyczący Wielkiej Brytanii. Czy powinniśmy poprzestać na zazdroszczeniu im ? Zdaniem Komisji Wydawnictw Elektronicznych (nie mylić z Komisją Automatyzacji) - stanowczo NIE ! Musimy wszelkimi siłami starać się wprowadzać podobne rozwiązania u nas. Walczmy o to, aby biblioteki były nadal centrami kultury, informacji i edukacji.

Jako że artykuły są obszerne, nie będę zabierał czasu. Tradycyjnie życzę Państwu ciekawej lektury i zapraszam do wypowiedzi na łamach EBIBu.

Rozmiar: 45 bajtów

EBIB 6/2001 (24), Zabezpieczenie i ochrona zbiorów.
    Szymon Matuszewski, Dwa słowa wstępu:   www.ebib.pl/2001/24/felieton.html