EBIB 

Nr 4/2001 (22)    Architektura bibliotek. Wstęp

Poprzedni artykuł Następny artykuł     

 


 
Rozmiar: 45 bajtów

Marzena Marcinek
Politechnika Krakowska

Felieton

Rozmiar: 45 bajtów

Szanowni Państwo,

Święta Wielkanocne i wiosna niosą ze sobą nowe życie. Nowe budynki dla bibliotek oznaczają także nowe życie.

Być może taka refleksja zrodzi się pod wpływem lektury bieżącego numeru EBIBu, którego tematem wiodącym jest architektura bibliotek. Znajdziecie w nim Państwo informacje o nowo powstałych budynkach bibliotecznych w Polsce i na świecie (Współczesne budynki biblioteczne w pracach LIBER Architecture Group) oraz o szczegółach organizacji pracy bibliotek w nowych warunkach (BUW). Jeszcze bardziej ku przyszłości wychylimy się na moment, zapoznając się z użytkową i funkcjonalną koncepcją nowego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Białymstoku oraz planami nowych budynków bibliotek i wizualizacją koncepcji architektonicznych projektantów (biblioteka PAT w Krakowie i nowy budynek biblioteki Politechniki Krakowskiej). Łagodne przejście od marzeń do rzeczywistości ułatwia prawidłowa jej ocena w świetle obowiązujących lub zalecanych standardów i przy uwzględnieniu bogatych doświadczeń tych, którzy drogę realizacji marzeń o nowej przestrzeni bibliotecznej właśnie przebyli. Warto zatem odwiedzić "architektoniczne" miejsca w Internecie, dotyczące norm i standardów związanych z budową bibliotek oraz teoretycznych i praktycznych aspektów kreowania nowej przestrzeni bibliotecznej.

Sam EBIB również się odnawia, o czym szerzej pisaliśmy w poprzednim numerze. Dziś zamieszczamy sprawozdanie z wydarzenia znanego pod nazwą "Internet Librarian International", w tracie którego informacje o naszym serwisie poszły w świat.

Prezentujemy również recenzję nowej książki i informacje o innej - francuskojęzycznej - traktującej o nowopowstających bibliotekach. W komunikatach też o nowościach - tym razem dotyczących indeksowania w bazie "Polska literatura humanistyczna" artykułów z polskich czasopism i ich cytowań. Na koniec proponujemy odwiedzenie Miejskiei i Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnicy, której nieobce są nowe i niekonwencjonalne działania (Warto wiedzieć).

Życząc zupełnie nowego, wiosennego spojrzenia na naszą zmieniającą się rzeczywistość, serdecznie zapraszam do lektury.

Łączę pozdrowienia
Marzena Marcinek
Redaktor prowadzący

Rozmiar: 45 bajtów Rozmiar: 45 bajtów

  EBIB 4/2001 (22), Architektura bibliotek.
  M. Marcinek, Felieton:   www.ebib.pl/2001/22/wstepniak.html