EBIB 1/2000 (9) - M. Marcinek: Biblioteki u progu XXI wieku
ebib 
Nr 1/2000 (9), Biblioteki u progu XXI wieku. Felieton
  następny artykuł   

 


Marzena Marcinek
Biblioteka Główna Politechniki Krakowskiej
Oddział Informacji Naukowej

Biblioteki u progu XXI wieku




Szanowni Państwo!

Przebrzmiały dźwięki sylwestrowej muzyki, zgasły fajerwerki. Od dwóch tygodni żyjemy w 2000 roku. W od dawna oczekiwanej przyszłości, która jednak jakby niespodziewanie wemknęła się w naszą teraźniejszość. Powoli przyzwyczajamy się do nowego zapisu daty i jak należało się spodziewać, niewiele poza tym zmieniło się w naszym życiu. Abstrahując od wszelkich dywagacji na temat daty faktycznego początku nowego Tysiąclecia, chcemy czy nie chcemy, stoimy u progu nowej epoki. Świadomość tego wpływa na nasze widzenie świata, skłania do refleksji, do krytycznego spojrzenia na rzeczywistość, na osiągnięcia mijającego wieku, ale przede wszystkim, układamy plany i snujemy marzenia o przyszłości. Brakuje nam jeszcze dystansu do tego, co było, przeto i na rzetelną ocenę osiągnięć wydaje się jeszcze za wcześnie. Tymczasem XXI wiek, mimo wszystko jawi nam się wciąż jako mniej lub bardziej odległa przyszłość. Jesteśmy jakby zawieszeni na moment pomiędzy wczoraj a jutrem - i trudno nam dostrzec dzień dzisiejszy i chwilę, która właśnie mija.

Pierwszy w 2000 roku numer EBIB-u otwiera wspomnienie o Profesorze Bieńkowskim. Odszedłszy pod koniec stulecia, kształtuje wciąż naszą rzeczywistość za pośrednictwem ludzi, którym przekazał swoją wiedzę, doświadczenie, życiową mądrość i sposób widzenia świata. Sprawdza się na nim dobitnie przewidywanie Horacego: "Nie wszystek umrę".

Prof. Wanda Pindlowa wychyla się ku przyszłości, rozważając, czy zawód bibliotekarza - pracownika informacji ma szansę przetrwać (sic!) w "erze informacji". Wydaje się, że w bliższej perspektywie 2005 roku przynajmniej bibliotekarze akademiccy będą jednak nadal funkcjonować, o czym przekonują nas autorzy prognozy dotyczącej bibliotek wyższych uczelni.

Najtrudniej mówić o teraźniejszości. Podejmuje się tego Teresa Szymorowska w artykule o stanie bibliotek publicznych i ich perspektywach na przełomie wieków. Natomiast o bibliotekach pedagogicznych, które wkraczają w XXI wiek z bagażem trudnych doświadczeń, ale także z bogatymi planami, wytyczanymi między innymi przez Zespół ds. Systemu Edukacji Informatycznej przy MEN i Sejmową Komisję Edukacji i Młodzieży pisze konsultant ds. informatyzacji CEN Jan Jackowicz-Korczyński.

Na początku nowego roku ponawiamy zaproszenie do współredagowania naszego czasopisma. Jego łamy są otwarte dla Wszystkich, którym bliskie są sprawy bibliotek.

Zapraszając Państwa do lektury dziewiątego numeru EBIB-u, życzę serdecznie, by rzeczywistość biblioteczna każdego dnia coraz bardziej dorastała do Państwa wyobrażeń i marzeń, sięgających trzeciego Milenium.


Pierwotny adres: http://www.oss.wroc.pl/biuletyn/ebib09/felieton09.html
Adres w archiwum: ebib.oss.wroc.pl/arc/e009-01.html

 Początek strony



Biblioteki u progu XXI wieku / Marzena Marcinek// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. Bożena Bednarek-Michalska - Nr 1/2000 (9) styczeń. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. KWE, 2001. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2001/9/felieton9.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187