EBIB 6/1999 (6) - B. Szczepańska : Informacje i refleksje na temat konferencji INFOBAZY '99
ebib 
Nr 6/1999 (6), Bazy biblioteczne. Sprawozdanie
 poprzedni artykuł następny artykuł   

 


Barbara Szczepańska

Informacje i refleksje na temat konferencji INFOBAZY '99




W dniach 30.08 - 1.09 na Politechnice Gdańskiej odbyła się II krajowa konferencja INFOBAZY`99 - bazy danych dla nauki, zorganizowana pod patronatem Komitetu Badań Naukowych. Zgromadziła ona około 180 osób, które wysłuchały 90 referatów. Referenci reprezentowali różne ośrodki i instytucje naukowe. Najliczniejszą grupę stanowili bibliotekarze, zarówno bibliotek szkół wyższych jak i pracownicy ośrodków dokumentacji i informacji jednostek badawczo-rozwojowych.

Trzydniowa konferencja podzielona była na 8 sesji tematycznych: bazy artystyczne, medyczne, biblioteczne, gospodarcze, techniczne, przyrodnicze, informacyjne o nauce oraz narzędziowe, na której omawiano narzędzia stosowane w budowie i udostępnianiu baz danych. Zaprezentowano wachlarz baz tworzonych w Polsce, a to co łączyło nieraz bardzo odległe od siebie produkty to finansowe wsparcie Komitetu Badań Naukowych. Konferencja ta bowiem, cytuję za przewodniczącym prof. Antonim Nowakowskim, miała na celu ?omówienie stanu realizacji prac finansowanych przez KBN".

Przez całą konferencję, począwszy od pierwszych wystąpień przewijał się problem finansowania przez Komitet Badań Naukowych nowych baz danych oraz wsparcia tych, które są już tworzone. Dyskusje toczyły się wokół następujących problemów: - czy należy nadal promować rozwój naukowych baz danych? - jakimi priorytetami w zakresie finansowania baz powinny kierować się instytucje wspierające polską naukę? - czy należy zmienić tryb wnioskowania i przyznawania środków? - jakie powinny być warunki licencji na zagraniczne bazy danych? - czy istnieją dziedziny, w których należy szczególnie wspomagać rozwój baz danych? - czy w V Programie Ramowym Unii Europejskiej znajdzie się miejsce na polskie bazy danych?

Wszyscy, prelegenci oraz uczestnicy konferencji byli zgodni, że decyzja KBN o wycofaniu się z finansowania tworzenia i utrzymania już istniejących polskich baz danych była przedwczesna i nie do końca przemyślana. Jest wiele baz, które choć nie są tworzone w celach komercyjnych, powinny być wspierane, z powodu swojej unikalności i wagi przedmiotu którym się zajmują. Mowa tu między innymi o Polskiej Bibliografii Literackiej tworzonej przez Instytut Badań Literackich PAN w Poznaniu, bazach teatrologicznych tworzonych przez Dział Dokumentacji Teatralnej ZASP oraz bazie Film Polski przygotowywanej przez Bibliotekę i Ośrodek Informacji Filmowej PWSFTiT w Łodzi. Bazy te, dość proste od strony narzędziowej, stanowią jednakże cenne źródło informacji o polskich pisarzach, artystach i twórcach. Dostępne w Internecie promują Polskę, jej niepowtarzalną i unikalną kulturę. Obecny na konferencji przedstawiciel KBN, dyrektor Departamentu Systemów Informatycznych Borys Czerniejewski zwracał natomiast uwagę, że zbyt wiele, zwłaszcza w kwestii finansów oczekuje się od Komitetu. Sugerował poszukiwanie grup, które zainteresowane jakąś dziedzinową bazą danych będą tworzenie takiej bazy wspierać i finansować, np. bazy artystyczne powinno wspierać Ministerstwo Kultury i Sztuki, bazy medyczne Ministerstwo Zdrowia. KBN stoi również na stanowisku, że należy zdjąć już "parasol ochronny" z twórców baz danych, tym bardziej że wielu z nich proponuje bazy o małej a czasem nawet wątpliwej wartości i przydatności. Zdarza się, że recenzenci kwestionują "naukowość" niektórych baz. Brakuje też dużych projektów, które proponowałyby duże konsolidujące środowisko oferty.

Wnioski z konferencji były następujące: Tworzone bazy są na najróżniejszym poziomie, zarówno od strony narzędziowej jak i zawartości. Duża ilość małych baz z dziedzin pokrewnych powinna z czasem zostać zastąpiona jedną dużą bazą danych, spójną z bazami zagranicznymi. Konieczność takiej konsolidacji postulował np. prof. Józef Kwiatkowski, prowadzący sesję przyrodniczą. Niezbędna jest również standaryzacja formatów, taki wniosek nasunął się po sesji o bazach narzędziowych, a za wręcz konieczne uważa się przejście od ilości w stronę jakości.

Organizatorom i sponsorom należą się słowa uznania za nienaganny przebieg konferencji oraz ciekawie zaplanowaną część nieoficjalną. Pierwszy wieczór uczestnicy konferencji spędzili w Dworze Artusa, na kameralnym koncercie pieśni i arii operowych i operetkowych. Następnie na zgromadzonych gości czekała kolacja w restauracji Palowa, zakończona tańcami, do których akompaniował znany gdański sekstet jazzowy.


Ukoronowaniem drugiego dnia była uroczysta kolacja na zamku w Gniewie. Wieczór obfitował w wydarzenia i atrakcje, które uczestnicy konferencji na długo zachowają w pamięci. Kolacji towarzyszyły pokazy sztuki rycerskiej w wykonaniu Bractwa Rycerskiego.



Po posiłku każdy mógł spróbować swych sił między innymi w strzelaniu z kuszy. Nie obyło się bez spotkania z duchem, który późną nocą przechadzał się po krużgankach zamku.


Pierwotny adres: http://www.oss.wroc.pl/biuletyn/ebib06/infobazy.html
Adres w archiwum: ebib.oss.wroc.pl/arc/e006-08.html

 Początek strony



Informacje i refleksje na temat konferencji INFOBAZY '99 / Barbara Szczepańska // W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. Bożena Bednarek-Michalska - Nr 6/1999 (6) październik. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. KWE, 2001. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2001/6/szczepanska.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187