EBIB 4/1999 (4) - U. Puszkiewicz : NETMEETING - nie tylko pogawędki w sieci
ebib 
Nr 4/1999 (4), Multimedia. Artykuł
 poprzedni artykuł następny artykuł   

 


Urszula Puszkiewicz
Biblioteka Główna Uniwersytetu w Białymstoku

NETMEETING - nie tylko pogawędki w sieci


Windows 95/98 - najczęściej wykorzystywany system operacyjny na komputerach osobistych klasy PC - dysponuje bogatym zestawem narzędzi komunikacyjnych, umożliwiających realizację usług sieciowych, takich jak: poczta elektroniczna (Microsoft Mail lub Outlook Express), zdalna praca na odległym komputerze (telnet), przesyłanie plików pomiędzy komputerami (ftp), monitorowanie połączeń sieciowych (program ping i tracert), czy przeglądanie stron w pajęczynie World Wide Web (przeglądarka Internet Explorer).

Interesującym pod względem wykorzystania do efektywnej komunikacji w sieci komputerowej i prowadzenia za jej pośrednictwem konferencji internetowych jest produkt Microsoftu - Netmeeting, który umożliwia w czasie rzeczywistym prowadzenie rozmowy i wymianę danych z innymi użytkownikami Internetu z wykorzystaniem różnorodnych form przekazu multimedialnego - tekstu, dźwięku (głos) i obrazu (kamera wideo).
O konferencyjnym przeznaczeniu programu decydują przede wszystkim - oparte na przemysłowych standardach T.120 i H.323 Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU) - zaawansowane funkcje audio- i wideokonferencji, wielokierunkowy transfer plików, w tym także wydajny system zdalnego udostępniania i współdzielenia aplikacji.

Na szczególną uwagę zasługuje moduł współdzielenia programów. Dzięki niemu kilku użytkowników w tym samym czasie - łącząc się przez Internet - może pracować nad dokumentem przy użyciu aplikacji uruchomionej lokalnie na dowolnym komputerze przyłączonym do spotkania. Za pomocą programu Netmeeting można grupowo redagować dokumenty, dokonywać obliczeń w arkuszach kalkulacyjnych, projektować grafikę, przeprowadzać pokazy szkoleniowe, pracować w programach zainstalowanych na innych komputerach.

Wykorzystanie narzędzi współpracy niesie ze sobą szerokie możliwości w zakresie wdrażania nowych technik i metod pracy zespołowej w środowiskach sieciowych, szczególnie w organizacjach i związkach kooperacyjnych rozproszonych geograficznie. System konferencyjny z powodzeniem można wykorzystać w sieciach bibliotecznych nie tylko do realizacji zbiorowych projektów, komunikacji z użytkownikami i dystrybucji informacji, ale także jako sprawne narzędzie do zarządzania podległymi sieciami LAN i ich zasobami. Jako przykład zastosowania programu Netmeeting w charakterze narzędzia wspomagającego zarządzanie rozproszonymi systemami komputerowymi może służyć problematyka zdalnego administrowania systemem MAK i siecią Novell.

Rozbudowane sieci biblioteczne obejmują zazwyczaj kilka lub kilkanaście podsieci bibliotek wydziałowych, filii i punktów bibliotecznych. Posiadają one wiele osobnych instalacji pakietu MAK, który dzięki rozpowszechnionej dystrybucji bibliograficznych baz danych Biblioteki Narodowej implementuje się jako oprogramowanie podstawowe lub uzupełniające. Wielokrotność instalacji spowodowana jest ograniczeniem programu, który działa wyłacznie w systemie operacyjnym DOS i w sieci Novell, charakterystycznej dla lokalnych sieci komputerowych. W sytuacji, gdy wszystko zarządzane jest centralnie, pojawiają się problemy z zapewnieniem stałej opieki informatycznej, której zadaniem byłoby czuwanie nad stabilnym funkcjonowaniem systemu w poszczególnych jednostkach.

Wykorzystując Netmeeting można zapewnić natychmiastową pomoc programową bez konieczności osobistego stawiania się służb informatycznych. Wystarczy, że użytkownik połączy sie ze stacją osoby odpowiedzialnej za udzielenie pomocy i na swoim komputerze udostępni w oknie Windows sesję DOS wraz opcją zezwalającą na przejęcie sterowania przez drugą stronę. Zezwolenie na pracę w sesji DOS zdalnemu użytkownikowi uprawnia go do wykonania wszystkich możliwych operacji systemowych i dyskowych. Może on swobodnie przeglądać, modyfikować i kasować pliki, uruchamiać programy. Tym samym może korzystać z programów narzędziowych pakietu MAK, zapisanych na lokalnym dysku lub dysku sieciowym. Przeglądanie dysków sieciowych i dostęp do zasobów sieci lokalnej zapewnia komenda login, czyli zalogowanie się na wybrane konto (także administratora), wydana z poziomu linii poleceń, pod warunkiem, że komputer pracuje w sieci Novell. Tą drogą operator wykona niezbędne czynności testowe i w miarę potrzeb przeprowadzi rekonfigurację programów lub odbuduje i zindeksuje bazy danych utrzymywane w systemie MAK. Dalej, może dokonywać archiwizacji niezbędnych plików, odzyskiwać dane utracone w wyniku skasowania, demonstrować obsługę programów i udzielać praktycznych wskazówek przy wykonaniu złożonych zadań.

Pakiety Windows 95/98 nie zawierają w zestawach instalacyjnych programu Netmeeting, ale można go bezpłatnie ściągnąć w wersji 2.1 z witryny Microsoftu (http://www.microsoft.com/windows/ie_intl/pl/netmeeting/) lub odnaleźć w komponentach instalacyjnych przeglądarki Internet Explorer.

W ostatnim czasie pojawiła się w Internecie najnowsza wersja programu - Netmeeting 3.0 beta, którą najłatwiej zlokalizować do pobrania korzystając z usługi Archie (http://archie.icm.edu.pl/) w węźle SunSITE (http://sunsite.icm.edu.pl/), w jednym z największych i najciekawszych węzłów polskiego Internetu - Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na Uniwersytecie Warszawskim (ICM). Jako wyrażenie wyszukiwawcze należy wpisać nazwę pliku nm30.exe (Netmetting 3.0) lub plnm21.exe (Netmeeting 2.1) [zob. rys. 1] . W odpowiedzi zostanie wyświetlona lista serwerów ftp posiadających w archiwach poszukiwany zasób [zob. rys. 2] . Zanim przystąpimy do operacji kopiowania programu warto pamiętać o zasadzie korzystania z najbliżej położonego serwera ftp, co znacznie przyspiesza transfer danych.

Instalacja programu Netmeeting 3.0 przebiega szybko i sprawnie. Wymaga od użytkownika, oprócz zaakceptowania warunków licencji, odpowiedzi na pytanie, w którym katalogu na dysku komputera umieścić niezbędne pliki (system proponuje katalog C:\Program Files\Netmeeting). Po zainstalowaniu plików w menu START pojawia się ikona Netmeeting i skrót do programu [zob. rys. 3]. Po uaktywnieniu skrótu włącza się właściwy instalator Netmeeting, który steruje procesem konfiguracji, informując na początku o podstawowych funkcjach programu [zob. rys. 4]:

  • tekstowa i/lub głosowa rozmowa z uczestnikami konferencji,
  • odbiór lub przekaz obrazu wideo,
  • demonstracja lokalnych zasobów komputera (plików i programów) bez możliwości sterowania nimi przez innych uczestników spotkania,
  • współdzielenie plików i programów - kontrolowana współpraca w udostępnionych aplikacjach,
  • wielokierunkowa transmisja plików,
  • wspólne rysowanie obrazków w graficznym programie Whiteboard, który w obsłudze i intrefejsie identyczny jest z narzędziem Microsoft Paint,
  • wysyłanie elektronicznych listów do uczestników konferencji lub innych użytkowników Netmeeting.

Następny krok [zob. rys. 5] to wypełnienie pól formularza danych osobowych: imię, nazwisko, adres email, lokalizacja, komentarz. Wprowadzone informacje będą - bądź nie - publicznie dostępne w katalogach serwerów grupujących użytkowników programu Netmeeting, o czym decydujemy w następnej fazie konfiguracji [zob. rys. 6] . System proponuje, po włączeniu programu Netmeeting, podłączenie się do serwera o nazwie Microsoft Internet Directory. W tym miejscu można wpisać adres jednego z polskich serwerów, do których przyłączają się polskojęzyczni internauci (np. ils.tpnet.pl lub uls.tpnet.pl), co z pewnością ułatwi nawiązywanie nowych znajomości. Następnie podajemy rodzaj połączenia z Internetem (modem, technologia ISDN, LAN) [zob. rys. 7] i decydujemy o umieszczeniu na pulpicie i pasku narzędzi Windows skrótów do programu [zob. rys. 8] . Kolejne okienko konfiguracyjne instalatora w zależności od tego, czy w zasobach sprzętowych wykryto kartę dźwiękową czy też nie, wyświetla informację o uruchomieniu kreatora strojenia dźwięku [zob. rys. 10] lub informację o braku możliwości korzystania z funkcji audio w programie [zob. rys. 11] . Aby optymalnie korzystać z właściwości audio, warto zaopatrzyć się w dobrą kartę dźwiękową (np. SoundBlaster 64), ponieważ zalecane karty dźwiękowe pracujące w standardzie SoundBlaster 16 generują zbyt niską jakość dźwięku - praktycznie uniemożliwiającą zrozumienie słów w przekazie głosowym. Proces strojenia poziomu dźwięku w głośnikach [zob. rys. 12] i poziomu czułości mikrofonu wzbogacony o wizualne formy prezentacji pozimu natężenia [zob. rys. 13], nie przysparza żadnych problemów i w konsekwencji kończy czynności konfiguracyjne, co jest akcentowane komunikatem o możliwościach ponownej rekonfiguracji ustawień audio [zob. rys. 14]. Ekran główny programu Netmeeting 3.0 przedstawia rys. 15, a w tabeli poniżej omówiono znaczenie ikon sterujących, które w znaczny sposób upraszczają obsługę:
 
Sterowanie połączeniem
- połącz - rozłącz - znajdź rozmówcę
Sterowanie audio i wideo
- włącz/wyłącz wideo - obraz w obrazie - regulacja mikrofonu i głośników - przełącznik do listy uczestników konferencji
Sterowanie przekazem
- pokaż/udostępnij aplikacje - przekazywanie komunikatów tekstowych - graficzna tablica - transfer plików

Instalując Netmeeting na poszczególnych stacjach w sieci bibliotecznej należy zadbać o to, by wszędzie była wykorzystywana ta sama wersja programu. W przeciwnym razie mogą występować nieprawidłowości uniemożliwiające nawiązanie połączenia z użytkownikiem posiadajacym niższą wersję programu lub - w przeciwnym przypadku - zablokowanie niektórych funkcji programu (np. przesłanie komunikatu do wybranej osoby, a nie do wszystkich uczestników zebrania).

Posumowując należy stwierdzić, że darmowy system konferencyjny zintegrowany z przeglądarką Internet Explorer oferuje kompleksowe narzędzia do multimedialnej komunikacji. Można go wykorzystać do usprawnienia zarządzania siecią biblioteczną i komunikacji z użytkownikami biblioteki. Zastosowania mogą być różne, w zależności od potrzeb pracowników i czytelników. W oddziałach informacji naukowej i katalogowej może stanowić doskonały środek do przekazywania informacji bibliograficznych, faktograficznych i rzeczowych poprzez sieć komputerową, natomiast wewnątrz organizacji - służyć do dystrubucji komunikatów służbowych, co maksymalnie skraca czas obiegu informacji. Najważniejszą zaletą programu Netmeeting jest idea realizacji zbiorowych projektów przez grupę osób w tym samym czasie, która stanowi tanią metodę prowadzenia roboczych spotkań i imprez szkoleniowych.

Wybrane źródła informacji w Internecie poświęcone programowi Netmeeting:

  1. Jan Ozer: Narzędzia do współpracy,
    http://home3.pol.pl/news._p/pcmag/pc-1_97/za1.htm
  2. Michał Szafrański: Okno zamiast telefonu,
    http://www.computerworld.com.pl/online/1999/15/numer/Okno_zamiast_telefonu.asp
  3. Funkcje programu NetMeeting 2.0,
    http://www.rem.tpnet.pl/videokonf.htm
  4. Microsoft NetMeeting,
    http://www2.ids.pl/msie/net.html
  5. Microsoft NetMeeting - informacje ogólne,
    http://www.gembara.pl/netmeeting/NM_info.html
  6. Strona główna programu NetMeeting (Microsoft),
    http://www.microsoft.com/windows/ie_intl/pl/netmeeting/
  7. Wideoterminale pokojowe, biurkowe, serwery wideokonferencyjne,
    http://www.rwttp.com.pl/vid_pok.htm

Pierwotny adres: http://www.oss.wroc.pl/biuletyn/ebib04/puszkiewicz.html
Adres w archiwum: ebib.oss.wroc.pl/arc/e004-08.html

 Początek strony



NETMEETING - nie tylko pogawędki w sieci / Urszula Puszkiewicz // W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. Bożena Bednarek-Michalska - Nr 4/1999 (4) lipiec-sierpień. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. KWE, 2001. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2001/4/puszkiewicz.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187