EBIB 2/2001 (20) - A. Wajda: Onet.pl dla bibliotekarzy
ebib 
Nr 2/2001 (20), Polityka państwa a biblioteki. Komunikat
 poprzedni artykuł następny artykuł   

 


Agata Wajda
Onet.pl

Onet.pl dla bibliotekarzy
Skatalogowanie znacznych zasobów polskiego Internetu, pozwoliło portalowi Onet.pl na podjęcie decyzji o udostępnieniu ich określonym grupom użytkowników. W pierwszej kolejności zwróciliśmy się z naszą propozycją do bibliotekarzy - jako fachowców w wyszukiwaniu, pozyskiwaniu i udostępnianiu informacji. Nasz katalog "Wirtualni bibliotekarze" nie jest serwisem specjalistycznym, zawierającym zasoby wyłącznie o charakterze naukowym, opracowywane przez instytucje naukowe, aczkolwiek i takich stron jest u nas sporo.

Bibliotekarze.katalog.onet.pl - to część katalogu polskich stron (http://www.katalog.onet.pl), powstała w wyniku selekcji adresów stron WWW pod kątem użyteczności, zarówno bibliotekarza - dokumentalisty, prasoznawcy, jak i czytelnika. Naszym zamiarem jest zbieranie, dla tej grupy odbiorców, stron poświęconych nauce polskiej, dlatego serwis posiada kilka kategorii, dotyczących: poszczególnych dyscyplin naukowych, badań, działalności naukowej instytucji, zarówno naukowych, jak i kulturalnych oraz akademickich. Storny jakie zostały umieszczone w poszczególnych kategoriach są dwojakiego rodzaju; mogą mieć charakter typowo naukowy, ale są też i hobbystyczne (niejednokrotnie jednak w pełni wyczerpujące temat).

Cechą wyróżniającą nasz serwis jest również comiesięczna "dawka" nowości, które zostały umieszczone w ostatnim czasie w katalogu. Newsletter - rozyłany e-mailem - jest formą, jaka przyjęliśmy w celu informowania poszczególnych bibliotek o nowościach. Biblioteka, która chce otrzymywać tego typu informacje, otrzymuje je wraz z objaśnieniem gdzie znaleźć i czego dotyczą. W styczniu biblioteki otrzymały informację o naszym pomyśle i ci, którzy wyrazili chęć otrzymywnaia "gazetki", już w lutym znajdą w swoich skrzynkach pocztowych kolejny numer newslettera. Ci, którzy chcieliby zapisać się na listę subskrybentów, mogą to uczynić na stronach serwisu bibliotekarzy.

Jeszcze nie wiadomo, jak serwis będzie się rozwijał, ale czekamy na współpracę, pomoc i sugestie bibliotekarzy, osób udzielających informacji, co dla nich może być pomocne, potrzebne oraz łatwiejsze do wyszukiwania. Czekamy też na te biblioteki, które nie mają jeszcze stron w sieci, albo nie dodali ich do naszego katalogu (http://www.katalog.onet.pl). Zapewniamy, że można to zrobić w każdej chwili, zgłaszając stronę przez DODAJ/ZMIEŃ ADRES na stronach katalogu.


Pierwotny adres: http://ebib.oss.wroc.pl/2001/20/wajda.html

 Początek stronyOnet.pl dla bibliotekarzy / Agata Wajda// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. Bożena Bednarek-Michalska - Nr 2/2001 (20) luty. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. KWE, 2001. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2001/20/wajda.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187