EBIB 1/2001 (19) - A. Filipowicz: Projekt CrossRef i Swets Blackwell
ebib 
Nr 1/2001 (19), Czasopisma elektroniczne. Warto wiedzieć
 poprzedni artykuł następny artykuł   

 


Anna Filipowicz
Biblioteka Narodowa

Projekt CrossRef i Swets Blackwell
Swets Blackwell GmbH

Agencja subskrypcyjna Swets Blackwell jako jedyna otrzymała możliwość partycypowania w projekcie CrossRef. Projekt ten, porozumienie 60 czołowych wydawców, dotyczy połączenia publikacji dostępnych on-line za pomocą linków, co daje możliwość przechodzenia z pełnego tekstu artykułu w czasopiśmie A (wydawcy X) do pełnego tekstu artykułu w czasopiśmie B (wydawcy Y).

Przykłady znaleźć można na stronach projektu CrossRef.

W najbliższym czasie nastąpi połączenie zasobów objętych projektem z serwisem SwetsnetNavigator, co oznacza znaczne rozszerzenie ilości dostępnych tytułów o publikacje takich wydawców jak Elsevier, Willey i ACS, które dotychczas nie były dostępne poprzez agencje subskrypcyjne.

Podobnie jak w latach ubiegłych firma Swets (obecnie Swets Blackwell GmbH)proponuje dostęp do serwisu SwetsnetNavigator na zasadzie konsorcjum. Projekt nosi nazwę SwetsnetNavigator - Baza Spisów Treści 2001.
Serwis SwetsnetNavigator umożliwia dostęp on-line do spisów treści prawie 16.000 najważniejszych czasopism ze wszystkich dziedzin nauki.

  • Dostęp do bazy odbywa się poprzez kontrolę IP komputerów dla dowolnej ilości użytkowników w ramach instytucji (również symultanicznych).
  • Aktualizacja danych odbywa się co tydzień.
  • Baza jest wyposażona w wygodny interfejs i profile wyszukiwawcze dostosowane do indywidualnych poptrzeb, umożliwiające przesyłanie rezultatów przeszukiwań na adres e-mail (SDI - Selektywna dystrybucja informacji).
  • Dstępna jest usługa o nazwie ALERT - wysyłanie spisów treści na podany adres e-mail.
  • Możliwe jest także (na osobnych warunkach) korzystanie z pełnotekstowych czasopism on-line.

Konsorcjum SwetsnetNavigator - Baza Spisów Treści 2001 jest kontynuacją Konsorcjów z lat 1999 i 2000. W przypadku zgłoszenia (jak w latach ubiegłych) co najmniej 6 instytucji firma gwarantuje dostęp na wyjątkowo korzystnych warunkach za oplatą DM 4.350 (to znaczy z 45% rabatem).

Dodatkowe informacje na temat projektów można uzyskać od p. Jarosława Burczyka przedstawiciela firmy Swets Blackwell GmbH.


Pierwotny adres: http://ebib.oss.wroc.pl/2001/19/konsorcja2.html

 Początek stronyProjekt CrossRef i Swets Blackwell / Anna Filipowicz// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. Bożena Bednarek-Michalska - Nr 1/2001 (19) styczeń. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. KWE, 2001. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2001/19/filipowicz3.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187