EBIB 5/2000 (13) - . : Network Library Program OSI
ebib 
Nr 5/2000 (13), Granty dla bibliotek. Komunikat
 poprzedni artykuł następny artykuł   

 


Network Library Program OSI




Network Library Program (NLP) Open Society Institute w Budapeszcie ogłasza możliwość ubiegania się o dotacje na projekty dotyczące wzbogacenia usług oferowanych przez biblioteki czytelnikom.
Projekty zgłaszać mogą biblioteki publiczne i specjalistyczne (biblioteki dla niewidomych, placówki w ośrodkach dla niepełnosprawnych, w szpitalach, więzieniach).

Biblioteka publiczna powinna służyć wszystkim członkom społeczności: dzieciom, młodzieży, dorosłym, osobom niepełnosprawnym, osobom, które nie mogą opuszczać domów ze względu na swój wiek lub stan zdrowia, osobom pozostającym pod opieką szpitali, osadzonym w domach poprawczych i więzieniach, cudzoziemcom i uchodźcom. NLP zamierza wspierać realizację nowatorskich projektów mających na celu ułatwienie jak najszerszej grupie odbiorców dostępu do biblioteki oraz uatrakcyjnienie oferty i usług biblioteki dla czytelników. Projekty mogą być realizowane wspólnie z władzami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami działającymi na rzecz danej społeczności. Wśród prowadzonych w bibliotece programów mogą się znaleźć na przykład:

Dla dzieci i młodzieży: realizacja programów pozalekcyjnych (np. pomoc w odrabianiu lekcji) i wszelkich wspólnych przedsięwzięć biblioteki i szkoły, prowadzenie klubów zainteresowań, spotkania dyskusyjne, spotkania wolontariuszy i społeczników.

Dla dorosłych: udzielanie informacji, wykłady i spotkania, a także doradztwo i konsultacje dotyczące rynku pracy, ochrony zdrowia i medycyny, zagadnień prawniczych i ekonomicznych, udostępnianie biblioteki na zebrania przedstawicieli lokalnej społeczności i dyskusje o bieżących sprawach.

Dla osób niepełnosprawnych: udostępnianie informacji i usług bibliotecznych, organizowanie dla młodzieży i dzieci niepełnosprawnych wspólnych zajęć z ich zdrowymi rówieśnikami.

Dla cudzoziemców, uchodźców: udzielanie informacji, tworzenie forum dla spotkań i dyskusji.

A także: rozszerzenie usług i programów bibliotek na znajdujące się na ich terenie szpitale, domy dziecka, domy opieki społecznej, obozy dla uchodźców, zakłady karne itp.

NLP będzie dotować projekty na zasadzie "matching funds", czyli podwojenia środków, które zapewnione są przez innych sponsorów: władze lokalne lub inne instytucje, organizacje czy przedsiębiorstwa. Kwota, o jaką można ubiegać się w NLP musi zatem odpowiadać środkom finansowym zagwarantowanym (lub zadeklarowanym) przez innych sponsorów (na zasadzie: 1 złotówka od innych sponsorów + 1 złotówka od NLP).
UWAGA: Fundacja im. Stefana Batorego nie ma możliwości współfinansowania projektów bibliotecznych zgłaszanych do NLP.

Prosimy o przedstawienie projektu w języku polskim, według następującego wzoru:

  1. Streszczenie projektu - 1 strona.
  2. Wstęp: opis grupy odbiorców, do których kierowany jest projekt (charakterystyka, liczebność, problemy), ew. też opis wcześniej realizowanych działań biblioteki dla tej grupy.
  3. Potrzeby: opis proponowanych działań, środki potrzebne do ich realizacji itp.
  4. Cele i sposób działania: metody wdrażania nowych usług, partnerzy projektu, harmonogram, spodziewane wyniki projektu itp.
  5. W jaki sposób odbiorcy zostaną poinformowani o wzbogaconej ofercie biblioteki?
  6. Informacja o realizatorach projektu (z krótkim curriculum vitae poszczególnych osób),
  7. Jak oceniane będzie oddziaływanie projektu i jego wyniki?
  8. Plany na przyszłość: koncepcja dalszego finansowania projektu po wygaśnięciu pomocy NLP, tak, by zagwarantowana była ciągłość działań.

DO OPISU PROJEKTU NALEŻY ZAŁĄCZYĆ:

  1. Listy potwierdzające przyznanie na realizację projektu funduszy z innych źródeł ("matching funds") lub dokumenty potwierdzające ubieganie się o te fundusze (złożone wnioski).
  2. Listy organizacji biorących udział w projekcie, potwierdzające wolę współpracy z wnioskodawcą.
  3. Budżet (na specjalnym formularzu) oraz jednostronicowe uzasadnienie i podział kosztów na kategorie. Wnioski mogą dotyczyć pokrycia kosztów zakupu sprzętu, szkoleń, podróży (krajowych) oraz kosztów programowych (np. honoraria wykładowców, konsultantów itp.).

NLP nie będzie dotował projektów dotyczących budowy i remontów budynków, wynagrodzeń, uzupełniania zbiorów (o ile nie jest to bezpośrednio związane z celem projektu) oraz automatyzacji.

Formularz budżetowy OSI i instrukcja znajdują się w osobnych plikach (budzetfo.xls i budzetin.doc), można je również ściągnąć ze strony: www.batory.org.pl/program/wydawniczy/biblioteki.html.

Wnioski można składać w dwu terminach: do 15 maja lub do 15 sierpnia 2000, na adres: Fundacja im. Stefana Batorego, "NLP - konkurs dla bibliotek", ul. Flory 9, 00-586 Warszawa.
Nie mamy możliwości udzielania informacji telefonicznie.

Procedura rozpatrywania wniosków jest dwustopniowa:

  1. Wnioski, przygotowane w języku polskim, oceniać będzie specjalnie powołana komisja ekspertów, której zadaniem jest selekcja i rekomendacja projektów dla NLP. Autorzy zarekomendowanych projektów będą proszeni o pilne przetłumaczenie ich na język angielski - prosimy o przygotowanie się na taką ewentualność.
  2. Decyzje o udzieleniu dotacji podejmie Rada NLP. O swoich decyzjach NLP powiadomi wnioskodawców listownie.

Dodatkowe zapytania (w języku angielskim) można kierować do koordynatora NLP, Yervanda Shirinyana, e-mail: shirinyan@osi.hu, tel. 00 361 3273100 wewn. 2185, fax 00 361 3273101.


Pierwotny adres: www.oss.wroc.pl/biuletyn/ebib13/infozasa.html
Adres w archiwum: ebib.oss.wroc.pl/arc/e013-10.html

 Początek strony



Network Library Program OSI / // W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. Bożena Bednarek-Michalska - Nr 5/2000 (13) maj. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. KWE, 2001. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2001/13/network.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187