EBIB 4/2000 (12) - B. Szczepańska : Jak redagowany jest serwis "Czasopisma bibliotekarskie"
ebib 
Nr 4/2000 (12), Numer jubileuszowy. Artykuł jubileuszowy
 poprzedni artykuł następny artykuł   

 


Barbara Szczepańska
Redaktor działu "Czasopisma bibliotekarskie"
Warszawa, CMS Cameron McKenna

Jak redagowany jest serwis "Czasopisma bibliotekarskie"




Na inauguracyjnym spotkaniu redakcji "Elektronicznego Biuletynu Informacyjnego Bibliotekarzy" ustalono, że jednym z serwisów prowadzonych regularnie na stronach WWW Biuletynu będą "Czasopisma bibliotekarskie". Zamierzeniem redakcji było zgromadzenie w jednym miejscu podstawowych informacji o wszystkich ważnych polskich czasopismach bibliotekarskich oraz zamieszczanie spisów treści kolejnych numerów tychże tytułów, zanim jeszcze pojawią się w druku. Strona zawierać miała również odnośniki do światowych elektronicznych czasopism bibliotekarskich oraz do stron zawierających spisy takich czasopism.

Przy tworzeniu części serwisu - porządkującego zasoby zagraniczne - w dużej mierze wykorzystane zostały odnośniki znajdujące się w Digitarium, autorskim serwisie Aleksandra Radwańskiego (obecnie strona ta nie istnieje). Stworzenie podobnego zbioru, dotyczącego czasopism polskich było przedsięwzięciem pionierskim, gdyż dotychczas w sieci Internet nie istniało żadne zestawienie, porządkujące polskie periodyki z zakresu szeroko rozumianego bibliotekoznawstwa i nauki o książce. Co prawda, na stronach WWW Biblioteki Narodowej znajduje się baza "Czasopisma polskie nowe", która zawiera podstawowe dane o wszystkich ukazujących się w Polsce czasopismach ( w tym także bibliotekarskich), nie jest to natomiast serwis poświęcony wyłącznie tego rodzaju czasopismom. Pomysłodawcą projektu i pierwszym redaktorem była Bożena Bednarek-Michalska - obecnie sekretarz redakcji EBIB-u, następnie odpowiedzialność za redagowanie strony przejęła autorka niniejszego tekstu.

Prace nad stworzeniem serwisu przebiegały wielotorowo. Najłatwiej było zredagować część dotyczącą czasopism zagranicznych, z powodów, o których wspomniałam wcześniej, a również dlatego, że w pajęczynie WWW znaleźć można wiele uporządkowanych katalogów, zawierających odnośniki do zasobów bibliotekarskich, w tym także wykazy czasopism (elektronicznych lub elektronicznych wersji czasopism wydawanych w tradycyjnej, papierowej formie). Obecnie na tę część składają się następujące strony: Library Link, angielski serwis przedstawiający internetowe zasoby bibliotekarskie, zawierający odnośniki do wielu czasopism; IFLA Selection Newsletters; odnośnik do bazy danych ISSN a także odnośnik do publikacji UK Office for Library and Information Networking.

Nieco trudniej przebiegały prace nad redakcją polskiej części. Niestety, poza "Elektronicznym Biuletynem Informacyjnym dla Bibliotekarzy", który nota bene nie istnieje w wersji papierowej, żadne tradycyjnie wydawane fachowe czasopismo bibliotekarskie nie ma swojego odpowiednika w wersji elektronicznej. Już na wstępie należało wykluczyć sposób pracy zastosowany przy redagowaniu "serwisu zagranicznego". Zdecydowano się na stworzenie dwóch wykazów: uporządkowanego alfabetycznie spisu tytułów, zawierającego na dzień dzisiejszy 27 pozycji oraz listę zawierającą pełne dane czasopisma wraz ze spisami treści poszczególnych numerów (ten wykaz zawiera zaledwie 9 tytułów). W początkowej fazie projektu skoncentrowano się na stworzeniu bazy zawartości najważniejszych, ukazujących się regularnie czasopism, stąd różnica w ilości pozycji znajdujących się na każdym z wykazów. Oczywiście, założeniem była baza jak najbardziej kompletna, dlatego nie zamierzaliśmy tworzyć żadnych ograniczeń, liczyliśmy nawet, że czasopisma mniejsze, zachęcone przykładem znanych tytułów same zwrócą się do nas z ofertą publikacji ich spisów treści.

Aby serwis mógł ruszyć należało zdobyć zgodę na współpracę poszczególnych redakcji oraz uzyskać od nich zapewnienie, że redaktor odpowiedzialny za opracowanie strony będzie otrzymywał spisy treści zanim ukaże się kolejny numer (jest to niezwykle istotne, ponieważ celem naszym było i jest redagowanie serwisu prospektywnego, zapowiadającego zawartość numeru, nie zależało nam natomiast na przepisywaniu spisu treści z numeru już opublikowanego). Pierwszy redaktor strony przygotował i rozesłał do wielu redakcji pismo, przedstawiające EBIB oraz zachęcające do współpracy w tworzeniu elektronicznej bazy danych o zawartości polskich czasopism bibliotekarskich, równocześnie rozpoczęta została promocja EBIB-u jako pierwszego bibliotekarskiego czasopisma elektronicznego. W rezultacie otrzymaliśmy zgodę i obietnicę współpracy od 6 redakcji, które rozpoczęły przysyłanie plików ze spisami treści. Niestety, obecnie zaledwie dwie redakcje: "Bibliotekarza" oraz "Poradnika Bibliotekarza" regularnie wywiązują się ze złożonej obietnicy współpracy, z czego mam nadzieję, są zadowolone równie mocno jak ja. Wielka jednak szkoda, że pozostałe czasopisma nie kontynuują, bądź też nie nawiązały z nami współpracy. Dopóki nie powstaną ich elektroniczne odpowiedniki, dopóty informacja o nich nie będzie docierać do wielu użytkowników Internetu na całym świecie. Zainteresowanie polskim bibliotekarstwem jest na świecie wcale nie małe i mam tego dowody. Trafiają do mnie bowiem listy osób, z całego świata, zadowolonych, że chociaż tyle mogą "wyciągnąć" z WWW. Oczywiście, żałują, że nie ma dostępu do pełnych tekstów, co znacznie ułatwiłoby orientację we współczesnym bibliotekarstwie polskim np. Polakowi, studentowi Szkoły Bibliotekarstwa w Rzymie.

Pozostaję z nadzieją, że z czasem sytuacja się zmieni, a na razie rozpoczynam ponowną akcję rozsyłania propozycji współpracy. Liczę, również na to, że powyższy tekst zmieni nastawienie redaktorów i zechcą oni przyłączyć się do współredagowania serwisu "Czasopisma". Wystarczy tylko odpowiednio wcześnie przesłać na adres bsz@cmck.com plik w formacie Word, resztą zajmę się redakcja EBIB-u. Nakład pracy mały, a jaki ogromny zysk.


Pierwotny adres: www.oss.wroc.pl/biuletyn/ebib12/szczepanska.html
Adres w archiwum: ebib.oss.wroc.pl/arc/e012-04.html

 Początek strony



Jak redagowany jest serwis "Czasopisma bibliotekarskie" / Barbara Szczepańska // W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. Bożena Bednarek-Michalska - Nr 4/2000 (12) kwiecień. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. KWE, 2001. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2001/12/szczepanska.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187