IV Tydzień Otwartej Nauki w Polsce 2013

oaweek_headerTydzień Otwartej Nauki – Open Access Week (OAW) – jest wydarzeniem globalnym. W tym roku mamy 7 jego edycję. Zadaniem imprez organizowanych w ciągu takiego tygodnia jest promocja otwartego dostępu do nauki i edukacji, który staje się powoli normą w świecie. Tegoroczny temat przewodni tygodnia brzmi: „Open Access: redefinicja wzrostu” i będzie trwał od 21 do 27 października.

Tydzień Otwartej Nauki to okazja dla wszystkich członków społeczności akademickiej i nie tylko do podjęcia działań na rzecz wzmocnienie i zachować tego „pędu do przodu”, wzrostu dostępu do wiedzy, który uzyskujemy codziennie w coraz szerszym zakresie. Chodzi o to, żeby nie spoczywać na laurach, bo choć Komisja Europejska i wielkie organizacje międzynarodowe takie jak ONZ czy OECD wspierają otwartość w nauce, to nadal na poziomie krajowym jest wiele do zrobienia.

Idea otwartości przebija się do świadomości akademików i decydentów, ale nie idą za tym uregulowania prawne, na to powinniśmy uzyskać wpływ przez oddolne inicjatywy społeczne i konkretne projekty, które pokazują wpływ otwartości na rozwój kraju.

Uniwersytety, uczelnie, instytuty badawcze, instytucje finansujące naukę, biblioteki i ośrodki analityczne wykorzystują ten czas do pozyskiwania wsparcia dla idei OA oraz podejmowania debat o ekonomicznych korzyściach z zastosowania nowych modeli i organizacyjnych i biznesowych, które poszerzałyby zakres dostępu do wyników badań czy edukacji wyższej.

KOED oraz EBIB po raz kolejny zachęcają do organizowania różnych imprez z tej okazji i przesyłania nam informacji o tych zdarzeniach. Będziemy je promowali w Internecie na stronach polskich organizacji oraz międzynarodowych takich jak SPARC czy EIFL, by pokazać, że Polsce także bliska jest idea otwartości w nauce.

Możecie zorganizować dowolną imprezę, stacjonarną, zdalną, mały wykład, wywiad, nagranie w radio, rozrzucanie ulotek, wlepek – cokolwiek uważacie za interesujące i mogące przyczynić się do promowania otwartości w nauce. Podpowiedzi, przykłady, ulotki, wzory, modele przygotowały jak zwykle organizacje SPARC http://sparc.arl.org/initiatives/openaccessweek i EIFL http://www.eifl.net/news/open-access-week-2013-redefining-impact.

Materiały niezbędne do promocji OA znajdują się na stronach OAW – są na wolnych licencjach, można je pobierać, przetwarzać i wykorzystywać do swoich celów bez ograniczeń.

Koordynatorem OAW w Polsce jest KOED i EBIB a ich przedstawicielem Bożena Bednarek-Michalska – działaczka EBIB, KOED, EIFL i SPARC. Imprezy zgłaszajcie na adres: bozena.michalska@ebib.pl lub jako komentarz do tego wpisu.

18-19.10

21.10

  • NINATEKA – biblioteka audiowizualna kultury polskiej. Odkryj z nami perły z lamusa otwarte w sieci.  Wykład otwarty w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40,  godz.10.00, sala 82. Prowadzi: mgr Żaneta Szerksznis, kustosz dyplomowany.
  • Otwarty dostęp do publikacji naukowych. Kwestie prawne – wykład dla pracowników naukowych, doktorantów i bibliotekarzy wygłosi dr Krzysztof Siewicz z Centrum Otwartej Nauki Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Organizator: Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku. Spotkanie odbędzie się o godz. 12.30 przy ul. Curie-Skłodowskiej 14a.
  • Punkt konsultacyjno-informacyjny w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie  w godz. 11.00-14.00. Będzie można się nim dowiedzieć: Czym jest Open Access? Dlaczego powstają otwarte repozytoria i czasopisma? Jak opublikować swoją pracę naukową w Internecie i zwiększyć swoje cytowania? Jak zindeksować artykuł w Google Scholar? Czym są licencje Creative Commons?
  • Biblioteka Jagiellońska organizuje w ramach Tygodnia Open Access wykład zatytułowany: „Open Access w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej”  o godz. 12.00, sala konferencyjna BJ, prowadzenie: Łukasz Mesek, kierownik Oddziału Dokumentów Audiowizualnych.
  • Biblioteka Główna i OINT Politechniki Wrocławskiej organizuje seminarium otwarte „Jak promować badania naukowe z wykorzystaniem otwartych repozytoriów?”,  które  odbyło się 21 października, w sali Senatu PWr (bud. A-1, p. 241). Jest już film z tego wydarzenia. Dołączyć do wydarzenia na Facebooku : https://www.facebook.com/events/642881035733718/.
  • Koło Naukowe Politologów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu zaprasza na otwarte spotkanie z okazji Open Access Week 2013 do Instytutu Nauk Społecznych, ul. Hrubieszowska 24, s. 11, 21 października 2013 r., godz. 12.00. W programie spotkania prezentacje członków i członkiń Koła oraz dyskusja: Lila Pietrusiewicz – Ruch Open Access alternatywą dla produkcji komercyjnej. Angelika Dąbrowska – Domena publiczna. Kamil Zając – Wolne licencje w nauce. Monika Kalita – Otwarty dostęp do treści naukowych a prawa autorskie. Tomasz Srokowski – Otwarte Zasoby Edukacyjne OZE. Koordynacja: dr Ewa Pogorzała.
  • Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej przygotowała seminarium dla redaktorów wydziałowych wprowadzających dane i publikacje do Bazy Wiedzy PW pt „Open Access Week 2013. Uwolnij wiedzę, pokaż światu swoje osiągnięcia”. Ponadto na stronie www Biblioteki w zakładce aktualności jest przygotowana notatka na ten temat . Biblioteka także prowadzi akcje informacyjną za
    pośrednictwem ulotek i plakatów które zostaną rozdane na Senacie Politechniki Warszawskiej, oraz użytkownikom we wszystkich Bibliotekach Systemu Biblioteczno Informacyjnego.

22.10.

  • Co otwarty dostęp mógłby zmienić w funkcjonowaniu systemów raportowania? Przypadek systemu POL-index – wykład Wojciecha Fenricha. Spotkanie propagujące ideę otwartego dostępu organizowane jest przez Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego już po raz czwarty. Spotkanie będzie transmitowane na żywo w Internecie. Więcej informacji na stronie biblioteki.
  • Stowarzyszenie EBIB przygotowało webinarium zatytułowane: Projekty otwartej nauki w Polsce –  prezentację dla chętnych naukowców, doktorantów i bibliotekarzy poprowadzi Karolina Grodecka z AGH i KOED. Sprawdź dokładny termin i zasady wejścia do webinarium.
  • Warsztaty Centrum Otwartej Nauki – ICM UW włącza się z tegoroczne obchody Open Access Week , w godzinach 11.00-15.00. Ramowy program oraz formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie CEON.
  • Biblioteka Politechniki Poznańskiej organizuje warsztaty pt. „Publikowanie cyfrowe w repozytorium naukowym i nie tylko…. w świetle prawa autorskiego”.  Warsztaty poprowadzi pani Barbara Szczepańska. Miejsce: Biblioteka Politechniki Poznańskiej, godz. 10:00–13:30 (z przerwą na kawę), sala 122. Więcej informacji.
  • Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w ramach Tygodnia Open Access zaprasza 22.10 na godz. 11.30 do Czytelni Głównej na  spotkanie pt. „Otwarte repozytoria”.   Oddział Informacji Naukowej przygotował prezentację multimedialną dla studentów informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz wszystkich zainteresowanych. Zostaną przypomniane ogólne założenia idei Open Access oraz zaprezentowane wszystkie rodzaje repozytoriów, poparte konkretnymi przykładami ze świata i z Polski. W wykładzie zostały także uwzględnione niektóre biblioteki cyfrowe, spełniające rolę repozytoriów instytucjonalnych.
  • W ramach obchodów Międzynarodowego Tygodnia Open Access Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej organizuje dla pracowników, doktorantów i studentów warsztaty nt. „Otwarta nauka i otwarty dostęp”. Warsztaty odbędą się w dniu 22 października 2013 w godzinach 9:00–11:00, 12:00–14:00, 14:00–16:00 w Czytelni Ogólnej, Czytelni Czasopism i Czytelni Zbiorów Specjalnych Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej.

  • W ramach Tygodnia Open Access w Bibliotece Głównej Politechniki Sląskiej w dn. 22.10.2013 r. w godz. 13.00-14.00 odbędzie się spotkanie Autorstwo 3.0 czyli pozwól korzystać innym. Mgr Urszula Długaj przedstawi zagadnienia archiwizowania oraz wolnego dostępu do publikacji naukowych na przykładzie repozytorium Repolis  tworzonego w Bibliotece. Na spotkanie zapraszamy pracowników i studentów Politechniki.

23.10

  • Punkt konsultacyjno-informacyjny w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie  w godz. 11.00-14.00. Będzie można się nim dowiedzieć: Czym jest Open Access? Dlaczego powstają otwarte repozytoria i czasopisma? Jak opublikować swoją pracę naukową w Internecie i zwiększyć swoje cytowania? Jak zindeksować artykuł w Google Scholar? Czym są licencje Creative Commons?

24.10.

  • Prezentacja na temat Open Access i Repozytorium UW, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie o godz. 16.00, sali 256.
  • Biblioteka Politechniki Śląskiej organizuje sesję zatytułowaną Ekosystem otwartej nauki w ramach szersze konferencji Biblioteka akademicka: infrastruktura – uczelnia – otoczenie.

25.10

  • Punkt konsultacyjno-informacyjny w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie  w godz. 11.00-14.00. Będzie można się nim dowiedzieć: Czym jest Open Access? Dlaczego powstają otwarte repozytoria i czasopisma? Jak opublikować swoją pracę naukową w Internecie i zwiększyć swoje cytowania? Jak zindeksować artykuł w Google Scholar? Czym są licencje Creative Commons?

28.10.

  • EBIB, KOED i Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu organizują spotkanie nowych członków instytucji naukowych (Biblioteki UMK, Biblioteki UAM i Instytutu Slawistyki PAN), którzy zdecydowali się podpisać porozumienie z KOED i współpracować na rzecz promowania modeli open access w Polsce.

Całotygodniowe:

  • Open Cafe w Bibliotece Politechniki Gdańskiej – miejsce, gdzie przez cały tydzień w wyznaczonych godzinach będzie można przyjść, napić się herbaty i zadać pytania dotyczące OA i Otwartych Zasobów Edukacyjnych. Konsultacji będą udzielali pracownicy Informacji Naukowej – Magda Szuflita i Janusz Waluszko. Dodatkowo przewidziane są spotkania ze specjalistą do spraw związanych z prawem autorskim – Michałem Kontkiem, a kwestie związane z oprogramowaniem Open Source wyjaśni  Zastępca dyrektora ds. rozwoju e-biblioteki Paweł Baniel. Biblioteka PG przygotowuje także akcję plakatowo-informacyjną oraz ulotki z podstawowymi informacjami na temat OA, które zostaną rozdane wszystkim chętnym.
  • Centrum Cyfrowe zamierza promować idę otwartego dostępu przez cały tydzień prezentując możliwości Biblioteki Otwartej Nauki. Koordynator przedsięwzięcia Klaudia Grabowska. Szczegóły na stronie Centrum.

Publikacje:

Stowarzyszenie EBIB opublikowało i roześle do polskich uczelni 4 broszury informacyjne o open access zatytułowane:

Wszystkie są dostępne online na wolnej licencji CC BY-SA.

 


 

 

Dodaj komentarz