Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza na październikowe imprezy

SPOTKANIA AUTORSKIE, PRELEKCJE, WYKŁADY, WYSTAWY, HORROR DAY – DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL GROZY – sprawdź, co ciekawego będzie się działo w Twojej okolicy

SPOTKANIA AUTORSKIE

23 października, godz. 18.00, sala konferencyjna, III piętro

WIECZÓR AUTORSKI ELŻBIETY CHEREZIŃSKIEJ

Spotkanie z Elżbietą Cherezińską, autorką bestsellerowej „Korony śniegu i krwi”, poprowadzi Marta Mizuro, krytyk literacki. Elżbieta Cherezińska pisze głównie powieści historyczne. Od 2009 roku zaczęły się ukazywać kolejne części „Północnej drogi”, która zdobyła dużą popularność i ugruntowała pozycję autorki na polskim rynku literackim. W 2010 roku ukazała się „Gra w kości” – jej pierwsza powieść o Piastach. Akcja bestsellerowej „Korony śniegu i krwi” (2012) jest osadzona w XIII-wiecznej Polsce, w epoce rozbicia dzielnicowego. Opisuje walkę o polski tron i losy Przemysła II. Tłem najnowszej powieści – „Turniej cieni” (wrzesień 2015) – jest rywalizacja Anglików i Rosjan o Afganistan w latach 30. XIX wieku. Nie brakuje w niej, oczywiście, polskich akcentów – bohaterami są m.in. znani polscy zesłańcy – Jan Witkiewicz (Batyr) i Rufin Piotrowski. Wstęp wolny!

24 października, godz. 15.30, Sala konferencyjna, III piętro

SPOTKANIE Z ROBERTEM j. SZMIDTEM

Ten wieczór autorski jest elementem programu Dolnośląskiego Festiwalu Grozy „Horror Day”, organizowanego w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej. Będzie ono okazją do promocji najnowszych książek pisarza „szczury Wrocławia” i „Otchłań”. Robert J Szmidt to pisarz science fiction i fantasy, tłumacz, redaktor oraz dziennikarz i wydawca. Wstęp wolny!

28 października, godz. 18.00, Biblioteka Niemiecka, I piętro

WIECZÓR AUTORSKI GRZEGORZA WALENDY

Grzegorz Walenda to powieściopisarz i krytyk muzyczny. Jako pisarz zadebiutował w 2006 roku. Wydana wówczas powieść sensacyjna „Pomysł zachowam dla siebie” – podpisana pseudonimem G.W. Mackwall – doczekała się wielu pochlebnych recenzji. Jej wielowątkowa akcja rozgrywa się w międzynarodowej scenerii, a finał następuje w Polsce. Jego najnowsza książka, wydana w 2015 r., nosi tytuł „Rozwiązanie Lennona” Jej akcja jest osadzona w świecie ludzi związanych z ruchem wydawniczym, z mediami, choć nie brakuje w niej wątku miłosnego i pewnych elementów poetyki „fantasy”. Wstęp wolny!

———————————–

PRELEKCJE, WYKŁADY

14 października, godz. 16.00, Czytelnia, II piętro

KOBIETA W KULTURZE ROMSKIEJ

Z cyklu „Tradycje wielu kultur”

Z czym kojarzy się większości z nas kobieta romska? Z wróżką, tancerką otoczoną gromadką dzieci, a może nawet ze złodziejką…? Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się czegoś więcej o romskich kobietach zapraszamy na wykład Roksany Stojowskiej, asystentki edukacji romskiej we wrocławskich gimnazjach, uczestniczki spotkań z cyklu „Żywa biblioteka”. Wstęp wolny!

15 października, godz. 19.00, Czytelnia, II piętro

SKRAJNE STANY UMYSŁU – ANALITYCZNE ROZUMIENIE PERWERSJI

Biblioteczne spotkania z psychoanalizą”

Podczas tego spotkania psychoterapeuta Edyta Karolczyk zanalizuje takie stany umysłu, które prowadzą, np. do zachowań perwersyjnych. Temat frapujący, ale budzący u niektórych osób niezdrową ciekawość. Spotkanie na pewno sprowadzi tak dryfujące myśli na właściwy szlak. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Wstęp wolny!

21 października, godz. 16.00, Czytelnia, II piętro

O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI EDWARDA MUNCHA

Z cyklu „Sekrety malarzy”

„Bez śmierci i cierpienia sztuka moja byłaby jak okręt bez steru”. Tragiczne wydarzenia z życia tego malarza znajdują odbicie w jego twórczości. Częstymi tematami jego dzieł był lęk, samotność, zazdrość, choroba. Interesowała go przede wszystkim ludzka figura, rzadko malował pejzaże. Jego obrazy silnie oddziaływały na malarstwo europejskie początków XX wieku, będąc źródłem ekspresjonizmu. O Edvardzie Munchu, znanym norweskim malarzu, opowie Sławomir Ortyl, pracownik Działu Oświatowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wstęp wolny!

HORROR DAY – DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL GROZY

24 października, godz. 11.00 – 20.00

Sala konferencyjna i Biblioteka Romańska, III piętro

W programie – prelekcje, wykłady i prezentacje, które ukażą motywy grozy w literaturze i filmie w najróżniejszych aspektach, a ponadto wystawa rysunków, stalkerski bar itp. Hitem wieczoru będzie z pewnością spotkanie z Robertem J. Szmidtem, autorem powieści „Szczury Wrocławia” i „Otchłań”. Po godz. 20.00 – specjalne, nocne sesje RPG. Wstęp wolny!

———————————–

WYSTAWY

2 października, Galeria pod Plafonem, parter

WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII ŁUKASZA ZAMARO – „SANTA MONICA”

Łukasz Zamaro jest młodym, a już docenionym operatorem filmowym i fotografem. Na wystawie zaprezentuje cykl zdjęć „Santa Monica”, który powstał w 2013 roku podczas dwumiesięcznego pobytu w Los Angeles. Fotografie zostały wykonane przy pomocy aparatu średnioformatowego oraz czarno-białego i barwnego materiału światłoczułego. Autor koncentruje się tu na prostocie kompozycji i relacji pomiędzy pejzażem i portretem przypadkowo napotkanych ludzi. Wstęp na wernisaż jest wolny!

Wystawę będzie można oglądać do 20 października 2015 r.

———————————–

23 października, Galeria pod Plafonem

WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII ANDRZEJA WALKUSZA – „SPOTKANIA”

Andrzej Walkusz – filmowiec i fotografik – urodził się w 1956 r. na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu studiował sztukę filmową. Od 1992 r. pracuje w niemieckiej stacji telewizyjnej WRD w Kolonii jako asystent operatora i reżyser dźwięku.

W jego twórczości fotograficznej dominują portrety – fascynuje go wyjątkowość każdej ludzkiej twarzy, uchwyconej w konkretnej chwili. Umiejętność patrzenia na świat obiektywem pozwala mu wydobywać piękno także z tych twarzy czy obiektów, które przeciętnemu obserwatorowi mogą się wydawać „niefotogeniczne”. Z pewnością potwierdzi to wystawa w Galerii pod Plafonem. Wstęp na wernisaż jest wolny!

Uwaga! Wszystkie wymienione imprezy odbywają się w siedzibie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, czyli pod adresem: Wrocław, Rynek 58. Przy informacji o każdej z nich znajduje się, obok daty, nazwa działu, w którym impreza się odbywa.

———————————–