ebib 
Nr 8/2010 (117), Kultura organizacyjna bibliotek. Felieton
  następny artykuł   

 


Felieton kulturalno-organizacyjny


O kulturze organizacyjnej instytucji świadczą panujące w niej zwyczaje, akceptowane wartości, pisane i niepisane normy oraz zasady zachowania. Zależnie od stylu zarządzania kultura organizacyjna może wyzwalać kreatywność, motywować do efektywnej pracy, prowadzić do utożsamiania się pracowników z instytucją, ułatwiać asymilację nowych pracowników. Może również hamować rozwój jednostki, zniechęcać do pracy, prowadzić do niezadowolenia i frustracji pracowników oraz do powstawania subkultur. Ma zatem przemożny wpływ na jakość funkcjonowania instytucji. O kulturze organizacyjnej mówimy najczęściej w kontekście zarządzania procesem zmian w instytucji, a zarządzanie zwykle kojarzy się z dyrekcją lub osobami ze ścisłego kierownictwa. Styl zarządzania ma niewątpliwie ogromny wpływ na kształtowanie kultury organizacyjnej, jednak jej ostateczny kształt jest uzależniony od postawy wszystkich pracowników.

Kultura organizacyjna bibliotek jest przedmiotem rozpraw i monografii, bywa przewodnim motywem konferencji. Aż dziw, że temat ten nie pojawił się dotychczas na łamach Biuletynu EBIB. Mamy nadzieję, że artykuły zamieszczone w listopadowym numerze uwrażliwią Państwa na przejawy panującej w Waszej bibliotece kultury i skłonią do zastanowienia nad ewentualną potrzebą wprowadzania zmian.

Blok artykułów tematycznych rozpoczyna nowatorski wśród polskich publikacji z zakresu organizacji i zarządzania bibliotekami tekst Marii Garczyńskiej, opisujący zjawisko równowagi między pracą zawodową w bibliotece akademickiej a życiem osobistym zatrudnionych w niej osób. Bożena Jaskowska w artykule Kulturowe uwarunkowania procesów motywacyjnych w bibliotekach skupiła się przede wszystkim na analizie wyników ankiety na temat motywatorów do pracy w bibliotece. Warto podkreślić, że ankietę przeprowadzono on-line w ciągu zaledwie 12 dni i uzyskano odpowiedzi od ponad 400 bibliotekarzy. W kolejnym artykule Jolanta Sobielga rozpatruje kulturę organizacyjną biblioteki akademickiej w ujęciu prakseologicznym: przedmiotowym, procesowym oraz jako atrybut ładu i porządku. Jeden z aspektów kultury organizacyjnej – współpracę w grupie na przykładzie konkretnego przedsięwzięcia „Noc w bibliotece” – omawiają Agnieszki Folga i Joanna Kołakowska.

W dziale „Badania, teorie, wizje” prezentujemy wyniki badań ankietowych, przeprowadzonych przez Agnieszkę Strzelecką na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, na rzadko poruszany temat czytelnictwa pracowników naukowych. Numer biuletynu zamyka bardzo bogaty dział „Sprawozdania”, zawierający relacje z pięciu konferencji krajowych i zagranicznych.

Zapraszamy do lektury,
Lidia Derfert-Wolf i Marzena Marcinek

 Początek strony



Felieton kulturalno-organizacyjny / // W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska - Nr 8/2010 (117) listopad. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2010. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2010/117/a.php?felieton117. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187