ebib 
Nr 6/2010 (115), Nowy wymiar zabezpieczania zasobów. Komunikat
 poprzedni artykuł następny artykuł   

 


Alex Ball
Digital Curation Centre, UKOLN, University of Bath

Preservation and Curation in Institutional Repositories


Słowo od redaktora

Preservation and Curation in Institutional Repositories -> pełny tekst Rozmiar: 826 bajtów

Przedstawiam polskim bibliotekarzom raport opracowany w ramach projektu JISC, aby przybliżyć tematykę zabezpieczania kolekcji cyfrowych na przykładzie metod stosowanych w krajach rozwiniętych. W Polsce brakuje podobnych opracowań, musimy zatem korzystać z zagranicznych wzorców. Dotyczy ono wprawdzie repozytoriów, ale polskie biblioteki cyfrowe mają wiele podobnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych, w związku z tym przegląd tych propozycji może być przydatny w naszej praktyce zawodowej.

Alex Ball podkreśla, że repozytoria były pierwotnie przeznaczone do szybkiego, szerokiego udostępniania prac naukowych, ale z czasem stały się archiwami, które musiały zabezpieczyć zgromadzone przez siebie obiekty. Wymagało to przyjęcia szczegółowych zasad oraz narzędzi związanych z ochroną i długotrwałym przechowywaniem. W ciągu dziesięciu lat od udostępnienia pierwszego dedykowanego oprogramowania dla repozytorium instytucjonalnego stworzono wiele narzędzi, których zadaniem jest pomoc w sporządzaniu planów ochrony i konserwacji obiektów cyfrowych, opracowaniu polityki gromadzenia metadanych i plików, budowaniu modułowej architektury czy bezpiecznych miejsc przechowywania danych.

W raporcie przedstawiono w skrócie stan technik budowanych w celu zachowania obiektów w ramach repozytoriów, zwrócono uwagę na aktualne badania rozwojowe w tym zakresie, przedstawiono ciekawe inicjatywy i projekty. Powinien on zainteresować przede wszystkim te instytucje, które tworzą zasoby lub planują to zrobić w najbliższej przyszłości.

Bożena Bednarek-Michalska
EBIB

 Początek stronyPreservation and Curation in Institutional Repositories / Alex Ball// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska - Nr 6/2010 (115) sierpień/wrzesień. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2010. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2010/115/a.php?ball. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187