Nr 5/2010 (114), Ścieżki kariery i rozwoju bibliotekarzy. Badania, teorie, wizje |
Barbara Janczak
| |||
Nowoczesne bibliotekarstwo to prężnie rozwijająca się dyscyplina wiedzy. Dlatego też w ostatnich latach w polityce kadrowej bibliotek uczelnianych daje się zauważyć pewną dwutorowość. Z jednej strony jest ona nastawiona na zatrudnianie osób z wyższym wykształceniem w zakresie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, z drugiej zaś na pozyskiwanie bibliotekarzy dziedzinowych. Mimo dobrego przygotowania teoretycznego młodych pracowników zawód bibliotekarza wymaga ciągłego dokształcania. Czynni bibliotekarze mają obecnie do dyspozycji wiele możliwości doskonalenia zawodowego. Oprócz szkoleń w bibliotekach macierzystych, praktyk zawodowych w innych bibliotekach naukowych, warsztatów i konferencji problemowych, mogą wybierać spośród wielu specjalizacji na studiach podyplomowych prowadzonych w uczelniach kształcących bibliotekarzy. Wydaje się, że zwieńczeniem dążeń i ambicji zaangażowanych bibliotekarzy praktyków w zakresie podnoszenia kwalifikacji powinno być przystąpienie do egzaminu na bibliotekarza dyplomowanego. Podjęcie tego wyzwania wiąże się z pewnością z przyjęciem na własne barki sporego obciążenia dodatkową permanentną pracą samokształceniową. Być może jest to powodem dość niepokojącego faktu, że w niektórych bibliotekach akademickich nie ma bibliotekarzy dyplomowanych. Co więcej, mimo zachęty ze strony dyrekcji bibliotek do podnoszenia kwalifikacji, niewielu młodych pracowników zgłasza chęć zdawania egzaminu. Niewątpliwie spełnienie wymagań postępowania kwalifikacyjnego, przygotowanie do egzaminu oraz uzyskanie pozytywnego wyniku, nie jest łatwe. Nie znaczy to jednak, że niewykonalne. Nie jest intencją autorki omawianie formalnych aspektów egzaminu. W wydawnictwach bibliotekarskich z łatwością można odnaleźć kilka opublikowanych ostatnio artykułów temu właśnie poświęconych[1]. Mam jednak nadzieję, że poniższe refleksje i spostrzeżenia oparte na własnym doświadczeniu okażą się choć w części przydatne dla tych, którzy rozważają ewentualność przystąpienia do egzaminu, ale nie potrafią podjąć ostatecznej decyzji, innych zaś skłonią do rozważenia takiej możliwości. Od razu zaznaczmy, że odpowiedź na pytanie - Czy warto zostać dyplomowanym? - może być tylko twierdząca. Oprócz splendoru bycia pracownikiem naukowo-dydaktycznym niebagatelne znaczenie mają: korzystny wymiar urlopu wypoczynkowego (36 dni roboczych), możliwość dalszego awansowania oraz bardzo istotny w tym zawodzie bodziec finansowy. Po podjęciu decyzji stajemy przed drugim ważnym pytaniem: jak przygotować się do egzaminu? Jakkolwiek autorka zdaje sobie sprawę, że każdy ma indywidualny system pracy i własną strategię przygotowań do ważnych zadań, to jednak proponuje uwzględnienie kilku poniższych wskazówek:
Potem już tylko… kwiaty, gratulacje i uznanie kolegów oraz awans na kolejne stanowiska w grupie bibliotekarzy dyplomowanych. A jeśli się nie powiedzie? Nic straconego, po roku można próbować znowu, będąc bogatszym o własne doświadczenie i lepiej przygotowanym, bo z ugruntowaną wiedzą. Na zakończenie należy odnotować, że bibliotekarze dyplomowani stanowią nieliczną grupę około 400 osób na 30 tys. bibliotekarzy w Polsce[3]. Należą więc do elity bibliotekarstwa, piastując funkcje dyrektorów i wicedyrektorów bibliotek oraz kierowników oddziałów. Praca bibliotekarzy dyplomowanych wiąże się też z nowymi zadaniami i obowiązkami. Przykładowo w Bibliotece Głównej AGH zakres ich obowiązków obejmuje m.in.:
Jeśli ten lakoniczny szkic pomoże choć kilku osobom podjąć stosowną decyzję, przygotować się, przystąpić do egzaminu i zdać go, autorka będzie usatysfakcjonowana. Przypisy[1] Zob. też: BEDNAREK-MICHALSKA, B. Nie taki diabeł straszny – egzamin na bibliotekarza dyplomowanego. Biuletyn EBIB [on-line]. 2004, nr 6 [Dostęp 5.05.2010]. Dostępny w World Wide Web: http://ebib.oss.wroc.pl/2004/57/michalska.php; GMITEREK, W. Bibliotekarze dyplomowani – wczoraj, dziś i jutro. W: Biblioteki naukowe w kulturze i cywilizacji: działania i codzienność: Poznań, 15–17 czerwca 2005 [on-line]. Poznań: Biblioteka Główna Politechniki Poznańskiej, 2005 [Dostęp 5.05.2010]. Dostępny w World Wide Web: http://www.ml.put.poznan.pl/2005/referaty.html#41; ŚNIECHOWSKA-KARPIŃSKA, A. „Poradnik” dla kandydatów na bibliotekarza dyplomowanego. Bibliotekarz 2007, nr 11, s. 7–10. [2] Wszystkie podane w tekście odesłania do stron internetowych przedstawiają wersję aktualną w dniu 6.06.2010 roku. [3] Bibliotekarz dyplomowany. W: Wikipedia. Wolna encyklopedia [on-line]. [Dostęp 6.06.2010]. Dostępny w World Wide Web: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bibliotekarz_dyplomowany. |
| |||