|
Każdy temat jest jak rzeka. Można go potraktować ogólnie, można skupić się na jakimś odcinku albo po prostu podzielić się spostrzeżeniami z obserwacji. Jeśli odniesiemy tę metaforę do artykułów zawartych w bieżącym numerze biuletynu to tekst Bogdana Klukowskiego będzie jak spojrzenie geografa, który rysuje mapę i zaznacza na niej rzekę – wprowadza nas w temat.
Stanisław Czajka jako człowiek, który poświęcił wiele lat swego zawodowego życia temu odcinkowi rzeki, który nazywa się Biblioteka Narodowa – podzieli się z nami swymi doświadczeniami, spostrzeżeniami, poglądami. Maria i Piotr Wittowie są jak obserwatorzy, którzy stoją na brzegu, czasem też wchodzą do wody, zaciekawieni innym odcinkiem rzeki – Bibliotheque Nationale de France. Ich obserwacje są różne, dotyczą spraw ważniejszych i mniej ważnych, praktycznych i takich, które można potraktować jak ciekawostki. Grażyna Jaroszewicz w artykule zatytułowanym Wskaźniki funkcjonalności bibliotek narodowych zapoznaje czytelnika z próbami ustalania kryteriów oceny funkcjonowania tych bibliotek – znów więc rzeka jawi nam się jako całość, tym razem poddana próbie uporządkowania jej biegu.
I to tyle przenośni – z tematem bibliotek narodowych spotkamy się w tym numerze biuletynu jeszcze kilkakrotnie: w komunikacie Magdy Krynickiej Biblioteki Narodowe – nowe formy prezentacji i komunikacji omówiono wykorzystanie blogów i portali społecznościowych do promocji bibliotek. Przedstawione tu materiały nie wyczerpują oczywiście tematu zawartego w tytule numeru – będzie jeszcze wiele okazji żeby do niego wrócić.
W bieżącym numerze biuletynu znajdzie czytelnik także kolejny Raport o prawie własności intelektualnej Barbary Szczepańskiej i wpisujący się w cykl artykułów o bibliotekach czeskich tekst Kamili Grzędzińskiej - Portal o bibliotekach dla niebibliotekarzy oraz „zapytaj w bibliotece” – czyli troska o czytelnika po czesku. Bożena Michalska przedstawi Manifest Domeny Publicznej, a M. Czapnik sprawozdanie z konferencji Europejskiego Konsorcjum Bibliotek Naukowych (CERL), która odbyła się w Brukseli 6-7 listopada 2009 r.
Mam nadzieję, że każdy czytelnik znajdzie w tym numerze coś interesującego – życzę więc przyjemnej lektury.
Anna Filipowicz
| |