ebib 
Nr 8/2008 (99), Mierniki oceny czasopism i naukowców. Felieton
  następny artykuł   

 


Marzena Marcinek
EBIB

Mierniki, wskaźniki, analizy, rankingi… Czy życie bez nich jest możliwe?


Tytułowe pytanie wydaje się bezzasadne. Oczywiście, że jest możliwe. Życie bibliotekarzy również. Nasza praca nabiera sensu w relacjach z użytkownikami, a tych w przeważającej mierze nie interesują badania bibliometryczne, naukoznawcze, statystyczne ani jakiekolwiek inne. Jednak ich wpływ na nasze życie stopniowo i niepostrzeżenie rośnie. Użytkownik biblioteki nie musi o nich wiedzieć, przynajmniej do czasu. Bibliotekarz powinien, by sprostać wyzwaniom, jakie prędzej czy później przed nim staną.

Na co dzień mamy do czynienia z biblioteczną statystyką i choć nieraz zżymamy się, wypełniając różne rubryczki (na szczęście coraz częściej robią to za nas różnego rodzaju systemy biblioteczne, zliczające użytkowników, wypożyczenia, zapytania, odwiedziny stron WWW itp.), mamy świadomość, że zbierane dane są potrzebne w staraniach o fundusze dla bibliotek, niezależnie od tego, czy pracujemy w bibliotekach małych, wielkich, publicznych, instytutowych, naukowych czy dziecięcych. Liczby, wykazy, analizy i wskaźniki okazują się jednak ważne.

Biblioteki naukowe coraz częściej odczuwają skutki polityki finansowania nauki, co wyraża się nie tylko w kwestiach budżetu samych bibliotek, ale także kategoryzacji uczelni, instytucji naukowych, laboratoriów – słowem, jednostek obsługiwanych przez biblioteki. Władze uczelni i indywidualni pracownicy coraz częściej oczekują bowiem od bibliotek informacji i danych liczbowych obrazujących ich działalność naukową. Coraz częściej też zauważa się i docenia wartość informacji gromadzonych i opracowywanych w bibliotekach od dawna, jak bibliografie publikacji pracowników, wykazy cytowań, indeksy i inne bazy danych.

Obserwując wszakże wykorzystanie dostarczanych przez nas informacji, obawiamy się nadmiernego przywiązywania wagi do zestawień liczbowych i błędnej ich interpretacji. Dlatego zgłębiamy i propagujemy wśród naszych użytkowników wiedzę o narzędziach bibliometrycznych i ich prawidłowym wykorzystaniu. Chciałabym, aby 99. numer „Biuletynu EBIB” okazał się w tym pomocny.

Odchodząc od głównej tematyki numeru, serdecznie polecam Państwa uwadze niezwykle interesujący artykuł o kontrowersjach wokół zbiorów byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej, przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, z informacjami o wojennych losach cennych polskich zbiorów w tle.

A że bibliotekarskie życie może być pełne wrażeń i doświadczeń, zdobywanych także w bibliotekach zagranicznych, zachęcam do przeczytania artykułu o źródłach finansowania wyjazdów studyjnych pt. Ucz się, bibliotekarzu, ucz. Wybiegamy nim nieco w przyszłość, jako że w 2009 r. zamierzamy tematyce bibliotekarskich podróży poświęcić cały numer. Mamy wszakże nadzieję, że do tego czasu niektórzy nasi Czytelnicy skorzystają już z możliwości, o których piszemy, a dodatkową zachętą będzie sprawozdanie z wizyty bibliotekarza w kraju Andersena.

Miłej lektury!
Marzena Marcinek Redaktor numeru 99

 Początek stronyMierniki, wskaźniki, analizy, rankingi… Czy życie bez nich jest możliwe? / Marzena Marcinek// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska - Nr 8/2008 (99) listopad. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2010. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2010/99/a.php?felieton99. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187