ebib 
Nr 5/2008 (96), Wydawcy a biblioteki - problemy. Komunikat
 poprzedni artykuł następny artykuł   

 


Gabriela Matyjaszczyk
Akademia Ekonomiczna w Katowicach

Biblioteca de Humanidades w Barcelonie


Rozwój współpracy zagranicznej mojej macierzystej uczelni spowodował wzrost liczby obcokrajowców studiujących w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Liczną, barwną i mocno rozbawioną grupę stanowi młodzież z Hiszpanii. Dzięki uprzejmości znajomych mogłam odwiedzić w tym roku ten piękny kraj. Ponieważ jestem bibliotekarzem nie tylko z zawodu, ale i z powołania, nie mogłam sobie odmówić możliwości zwiedzenia i poznania pracy barcelońskiej biblioteki uniwersyteckiej. Z przyjemnością skorzystałam z zaproszenia do Biblioteca de Humanidades w Barcelonie. Stanowi ona część ogromnego zespołu bibliotek Universitat Autonoma de Barcelona. Kompleks ten jest usytuowany w dwóch kampusach: Bellaterra i Sabadell. Całością włada Zarząd Generalny. Biblioteka Universitat Autonoma de Barcelona należy do Konsorcjum Bibliotek Uniwersyteckich w Katalonii i do Ogólnokrajowej Sieci Bibliotek Uniwersyteckich.

Wejście do głównego budynku biblioteki
Wejście do głównego budynku biblioteki

Sama Biblioteca de Humanidades zajmuje dwa budynki. W pierwszym umieszczono książki, mikrofilmy, CD, DVD itd., czyli wszystkie multimedia z szeroko pojętej tematyki filozoficznej i filologicznej. Studenci mogą swobodnie poruszać się po całym trzypiętrowym budynku. Na każdej kondygnacji znajdują się komputery z dostępem do katalogu elektronicznego, do Internetu i do baz elektronicznych tzw. Biblioteca Digital. Poza tym na każdym piętrze są kabiny do pracy indywidualnej, sala do pracy grupowej, jak również sala de la lectura, czyli czytelnia i oczywiście pomieszczenie, gdzie studenci sami wykonują kserokopie dokumentów. Czytelnicy mają wolny dostęp do całej zgromadzonej literatury. Dopiero przy wyjściu z budynku, na parterze umieszczona jest wypożyczalnia i bramki. Na każdym piętrze dyżuruje jeden bibliotekarz, który głównie udziela pomocy w odnajdywaniu się w labiryncie budynku.

Wypożyczalnia
Wypożyczalnia

W drugim, dwukondygnacyjnym gmachu przechowuje się czasopisma. Tam również znajdują się na obu poziomach czytelnie. Studenci mają wolny dostęp do czasopism, których fragmenty mogą kserować, a także do komputerów, katalogu elektronicznego, baz danych i Internetu.

Czytelnia czasopism
Czytelnia czasopism

Jeśli ktokolwiek czuje się zagubiony czy zdezorientowany, na każdym piętrze znajdzie plany przedstawiające schemat budynków i rozmieszczenia w nich literatury. Jeśli nie ma danej pozycji w bibliotece, student może zlecić jej zakupienie, wypełniając stosowne podanie dostępne na stronie internetowej biblioteki. Ponadto wszystkie swoje pytania i wątpliwości może kierować do biblioteki, wykorzystując w tym celu pocztę elektroniczną.

Bibliotekarze pełnią rolę przewodników. Na stronie internetowej biblioteki można znaleźć formularz będący zgłoszeniem na indywidualne lub grupowe szkolenie. Można umówić się z przewodnikiem na wycieczkę po bibliotece, podczas której czytelnik zapozna się z funkcjonowaniem i działalnością biblioteki oraz zostanie poinstruowany w zakresie posługiwania się katalogami, bazami itd. Tak skrótowo wygląda obraz biblioteki dysponującej 1093 miejscami do pracy. A jest to tylko biblioteka jednego wydziału.

Wszystko działa niezwykle sprawnie, szybko i w ciszy. Studenci, choć hałaśliwi na zewnątrz, potrafią dostosować się do charakteru tego miejsca wymagającego skupienia. Biblioteka zapewnia im wszystkie potrzebne materiały do studiowania, idealne warunki do pracy samodzielnej i w grupie. Niebagatelną rzeczą jest też jej przystosowanie do obsługi osób niepełnosprawnych. Student praktycznie nie musi wychodzić z budynku: na każdym piętrze są toalety, na parterze bar. Biblioteka stanowi świetnie działający organizm.

Mimo ogólnie pozytywnego wrażenia, pozwolę sobie na kilka słów krytyki. Futurystyczne wnętrze sprawia wrażenie centrum komercyjnego. Klient porusza się swobodnie, załatwia sprawunki, aby w końcu dojść do kas – w tym przypadku do wypożyczalni i wyjść przez zabezpieczający system bramek. Do tego zamierzona prostota dekoracji i surowa biel ścian potęgują brak ciepła i przytulności...

Kabina do pracy indywidualnej
Kabina do pracy indywidualnej

Nowością dla nas jest 24-godzinna praca biblioteki w okresie sesji. Sądzę, że wynika to z przyzwyczajenia do sjesty, popołudniowego odpoczynku. Hiszpanie żyją innym rytmem dnia i nocy. Grubo po północy, zwłaszcza latem, można spotkać rodziny z dziećmi spacerujące po ulicach Barcelony... Do 24-godzinnego trybu pracy jest przystosowana jedna z czytelni w mniejszym budynku, w którym przechowywane są czasopisma. Rozmawiałam z bibliotekarzami, którzy potwierdzili, że młodzież chętnie, zwłaszcza w sesji letniej, korzysta z tego udogodnienia. Dlatego też studenci rzadko uczą się w domu czy gdzieś poza uczelnią. Jeśli czytelnik wypożyczy i przetrzymuje książkę zbyt długo, nie ponosi kary finansowej, za to przez określoną liczbę dni nie może wypożyczać z żadnej biblioteki uniwersyteckiej – działa centralny system elektroniczny. I kolejna nowość, można wypożyczać CD, DVD i kasety VHS, czego nie praktykuje się u nas.

Bibliotekarze byli bardzo otwarci i sympatyczni. Ich sympatia wynikała też z tego, że w tym regionie Hiszpanii bardzo lubią nas Polaków. Mało kto wie, że Katalończycy mówią o sobie czasami „el Polaco”, porównując nasze dążenia i walkę o niepodległość w ubiegłych stuleciach do swoich zmagań w okresie dyktatury Franco. Bibliotekarze stanowią szanowaną grupę zawodową, która jest całkiem nieźle uposażona. Nie chciałam być wścibska, ale dali mi do zrozumienia, że jest to wyżej niż tzw. średnia krajowa. Ma to niebagatelne znaczenie dla jakości pracy, dla służby w bibliotece.

I na koniec podsumowanie: można tylko życzyć nam bibliotekarzom takich warunków pracy i czytelnikom takich warunków do zdobywania wiedzy i wykształcenia. Myślę jednak, że i u nas zachodzą powoli pozytywne zmiany.

Wejście do budynku czasopism
Wejście do budynku czasopism

Zainteresowanych tematyką zapraszam na stronę internetową Biblioteca de Humanidades, gdzie w języku kastylijskim, katalońskim i angielskim można zdobyć więcej wiadomości (http://www.uab.cat/bib). Pragnę podziękować mojej katalońskiej przyjaciółce Marie-Belle za zorganizowanie wizyty i wykonanie fotografii.

 Początek stronyBiblioteca de Humanidades w Barcelonie / Gabriela Matyjaszczyk// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska - Nr 5/2008 (96) czerwiec/lipiec. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2010. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2010/96/a.php?matyjaszczyk. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187