ebib 
Nr 5/2008 (96), Wydawcy a biblioteki - problemy. Felieton
  następny artykuł   

 


Dagmara Sawicka
Zuzanna Helis
EBIB

Felieton wstępny


„Interesy” wydawców i bibliotek zazębiają się na wielu płaszczyznach, począwszy od sfery produkcji do zagadnień prawnych i etycznych. Egzemplarz obowiązkowy – kłopotliwy obowiązek dla wydawnictw – dla wielu bibliotek jedno z najważniejszych źródeł uzupełniania zbiorów. Ceny i oferty książek – problem dla bibliotek, dla wydawców źródło zysku. Informacja wydawnicza – tak bardzo przydatna dla bibliotekarzy i tak często ignorowana przez wydawców. Problemy można mnożyć, a jednak wśród polskich bibliotekarzy temat ten poruszany jest niezwykle rzadko, o czym świadczy również bieżący numer „Biuletynu EBIB”.

Być może przyzwyczajamy się powoli do myśli o przyszłości bez papierowych książek, a co za tym idzie do mniejszych konfliktów na linii biblioteka – wydawnictwo. Marek Urbański w swoim artykule E-book, e-papier czy książka tradycyjna? sugeruje, że masowo rozwijające się książki elektroniczne wywołają rewolucję na rynku wydawniczym, gdyż umożliwią autorom samodzielne publikowanie swoich tekstów. Czy zatem już za rok pojawi się numer naszego Biuletynu zatytułowany Autorzy a biblioteki – problemy? Spróbujcie ocenić to Państwo sami po lekturze tego artykułu, a także tekstu Petera Subera, związanego z tematyką praw autorskich.

Zapraszamy również do lektury pozostałych tekstów tego wakacyjnego numeru.

 Początek stronyFelieton wstępny / Dagmara Sawicka, Zuzanna Helis// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska - Nr 5/2008 (96) czerwiec/lipiec. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2010. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2010/96/a.php?felieton96. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187