ebib 
Nr 9/2007 (90), E-czasopisma i serwisy bibliotekarskie w Europie. Sprawozdanie
 poprzedni artykuł   

 


Marta Stąporek
Biblioteka Politechniki Krakowskiej

Książkowy zawrót głowy
Wrażenia z 11. Targów Książki w Krakowie


Od ogółu…

Tegoroczna, jedenasta już, edycja Targów Książki w Krakowie (25-28 października 2007 r.) cieszyła się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród osób zawodowo związanych z szeroko pojętym rynkiem książki, jak i wśród miłośników i koneserów literatury. Krakowskie targi, z roku na rok, stają się coraz bardziej prestiżową imprezą, drugą co do wielkości - po warszawskich - w kraju i porównywalną do targów zachodnioeuropejskich. Fakt ten nie zdziwi nikogo, jeśli przyjrzymy się liczbie wydawców, prezentujących wysoki poziom i dorobek edytorski, liczbie autorów, osobistości i osobowości świata literacko-książkowego, a także ogromowi i różnorodności prelekcji, prezentacji, wywiadów, konferencji i paneli dyskusyjnych oraz wystaw, konkursów i koncertów towarzyszących imprezie.

do szczegółu…

11. Targi Książki zgromadziły 438 wystawców i ponad 230 autorów. Promowali oni nie tylko swoje wydawnictwa, dzieła i konkretne tytuły, ale również w ponad 60. spotkaniach wygłosili wykłady, prelekcje i przeprowadzili warsztaty, dotyczące różnych aspektów książki zarówno w kontekście treści, jak i formy.

Ludzie, książki i nagrody

Znakomitymi gośćmi targów z kraju i z zagranicy byli wielokrotnie doceniani i uznani autorzy. Znany polskiej publiczności czytelniczej amerykański pisarz Jonathan Caroll (Kraina chichów, Poza ciszą) promował swoją nową powieść Zakochany duch. Spoza granic kraju specjalnie na targi przybyli również Karol Colonna Czosnowski (Na łasce losu. Wspomnienia z lat 1939-1999) oraz Philip Vandenberg, niemiecki pisarz (Spisek sykstyński). Z polskich gwiazd pisarskich, które swą obecnością i rozmową zaszczyciły „targowiczów”, nie wypada pominąć Sławomira Mrożka, Jerzego Pilcha, Olgi Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka czy Marcina Świetlickiego. Zabrakło, co prawda, tegorocznej noblistki literackiej Doris Lessing, ale organizatorzy targów zrekompensowali to miłośnikom jej książek, konferencją i promocją powieści noblistki wydanych w Polsce przez Państwowy Instytut Wydawniczy (Piąte dziecko i Podróż Bena).

Targi stały się okazją do rozstrzygnięcia konkursów literackich i innych związanych z branżą wydawniczo-księgarską. W Konkursie im. Jana Długosza (kategoria najlepszej książki humanistycznej) nagrodę główną otrzymał prof. Jerzy Strzelczyk za książkę Zapomniane narody Europy. IV edycję konkursu na najlepszy skrypt lub podręcznik akademicki wygrała Nowa postać świata. Narodziny średniowiecznej cywilizacji autorstwa Lecha Leciejewicza (Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Wrocławskiego). Za najciekawszą prezentację dziennikarską w III edycji Konkursu PIK-owy Laur wyróżniono Piotra Koftę (za prowadzenie działu poświęconego książkom w Dzienniku) i Jerzego Kosińskiego (TVN, za program Wydanie drugie poprawione), zaś nagroda główna przypadła w udziale Jerzemu Kisielewskiemu (TVP1, prezentacja książek w programie Kawa czy herbata?). Rozstrzygnięto również konkurs dla poetów Dżonka 2007, którego laureatem został młody, 19-letni Krakowianin Tomasz Pułka. Jego tomiki Rewers i Paralaksa w weekend zyskały uznanie. Konkurs branży wydawniczo-księgarskiej, w ramach rankingu drukarń 2007, wygrał Zakład Graficzny Colonel zaś Konkurs EDYCJA (arcydzieło edytorskie) album W kręgu arcydzieł. Zbiory sztuki w Polsce (red. Anny Lewickiej-Morawskiej, projekt graficzny Macieja Buszewicza).

Imprezy główne i towarzyszące

Nie sposób wymienić wszystkie imprezy, wykłady i konferencje, zatem zainteresowanych szczegółowym programem, a w nim informacją, co ewentualnie stracili bądź, co mogą zyskać poprzez skontaktowanie się z prelegentami, odsyłam do archiwum targów[1]. Bibliotekarzom zaś warto przypomnieć o tych spotkaniach, które pozostawały w tematycznym związku z wykonywanym przez nas zawodem. I tak Kancelaria Adwokacka Lassota i Partnerzy przygotowała konferencję prawniczą poświęconą prawu autorskiemu pt. Co wolno wydawać bez zgody lub wynagrodzenia autora? Przygotowano także spotkania ze specjalistami prawa autorskiego, którzy rozstrzygali wątpliwości w ww. zakresie. Stosunkowo dużo miejsca poświęcono nowej i wciąż rozwijającej się tematyce książki elektronicznej i związanemu z nią e-rynkowi. Przedstawiciel Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, dr Władysław Marek Kolasa, poprowadził ciekawe seminarium dla bibliotekarzy E-literatura, e-książki, e-biblioteki. Konsultacji na temat internetowego marketingu książki oraz tworzenia e-księgarń udzielał wystawca Prekursor NT, zaś International Publishing Service zorganizował spotkanie poświęcone nowym trendom na rynku zagranicznych publikacji elektronicznych.

Targom towarzyszyły ponadto wystawy, liczne spotkania autorskie, koncerty i konkursy dla publiczności. Podziwiać można było m.in. fotograficzny cykl Jan Paweł II. Święty aż po krańce ziemi, w którym zgromadzono dzieła znanych i cenionych fotografików – Adama Bujaka, Grzegorza Gałązki, Arturo Marii, Ryszarda Rzepeckiego. Tematycznie związana z targami była seria zdjęć autorstwa Marzeny Mróz Przyłapani na czytaniu, prezentująca fotosy sławnych i popularnych polskich osobistości świata literacko-dziennikarskiego i aktorskiego, uwiecznionych z ulubionymi przez nich lekturami.

Przy okazji targów już po raz drugi Gazeta Wyborcza zorganizowała szczytną akcję Książka za książkę. Dzięki niej zasilone zostaną publiczne biblioteki powiatu krakowskiego. Akcja zorganizowana została w myśl amerykańskiej zasady win-to-win, gdzie korzystają zarówno darczyńcy książek (osoby, które ofiarowały książkę dostały w zamian kupon zniżkowy na zakup nowej), jak i biblioteki (wzbogacą się o nowe-stare zbiory). Gazeta Wyborcza poprzez taką akcję buduje swój pozytywny wizerunek, staje się też prekursorem i promotorem tego typu akcji w polskiej rzeczywistości.

Warto zaznaczyć, że krakowskie targi, zorganizowane z rozmachem, pomysłowością i udziałem środowisk literackich, artystycznych, naukowych i medialnych „wyszły” do miasta. Nie ograniczyły się już tylko do hali wystawienniczej przy ulicy Centralnej 41a, lecz swoim zasięgiem objęły różne części Krakowa. Spotkania autorskie odbyły się na starym mieście (w Klubie Imbir z Mariuszem Wilkiem Tropami rena, w Instytucie Goethego z Felicitas Hoppe Pigafetta) i na krakowskim Kazimierzu (w Centrum Kultury Żydowskiej z Jerzym Korczakiem Oswajanie strachu). Elitarna „Piwnica pod Baranami” nietypowo promowała książkę Świat jest pełen mężczyzn; nietypowo, bo recitalem piosenki autorskiej Barbary Szczepańskiej pod takim samym tytułem. Organizatorzy nie zapomnieli również o milusińskich, sprawiając im frajdę w postaci „bajkowozu”, czyli tramwaju mknącego ulicami miasta, w którym dzieci mogły nie tylko wysłuchać bajek, wziąć udział w czarodziejskich konkursach, ale i zdobyć autografy autorów literatury dziecięcej.

Gratulujemy wszystkim!

Ja tam też byłam
kawę „Pożegnanie z Afryką” piłam
łakocie wydawnicze chrupałam
kalendarzyki, foldery, ulotki porwałam
mądrych ludzi słuchałam
wizytówki wymieniłam
kilka książek zakupiłam…

[1] Szczegółowy program jest dostępny w: Targi w Krakowie [on-line]. [Dostęp 5 listopada 2007]. Dostępny w World Wide Web: http://www.targi.krakow.pl/pl,targi,11_Targi_Ksiazki_w_Krakowie,Program_towarzyszacy_355.html

 Początek strony



Książkowy zawrót głowy
Wrażenia z 11. Targów Książki w Krakowie / Marta Stąporek // W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska - Nr 9/2007 (90) listopad. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2010. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2010/90/a.php?staporek. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187