ebib 
Nr 8/2007 (89), Selekcja zbiorów bibliotecznych. Felieton
  następny artykuł   

 


Dorota Lipińska
Biblioteka Politechniki Krakowskiej
EBIB

Felieton prowadzącego


Oddajemy w Państwa ręce nowy numer Biuletynu EBIB. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej zagadnieniom związanym z selekcją zbiorów. Systematyczne selekcjonowanie księgozbioru jest integralną częścią polityki gromadzenia i profilowania zbiorów bibliotek. I choć odpowiedni dobór materiałów bibliotecznych nie jest łatwy, to i sztuka pozbywania się ich wcale nie jest taka prosta. Przeprowadzenie prawidłowej selekcji wymaga m. in. zmian w organizacji pracy w bibliotece, opracowania kryteriów kwalifikacji dokumentów do selekcji, a także podjęcia współpracy z ekspertami spoza biblioteki. Nie bez znaczenia jest też przełamywanie barier psychologicznych bibliotekarzy i pracowników naukowych związanych z bezpowrotnym usuwaniem książek z kolekcji.

Zachęcam do zapoznania się z zastosowanymi procedurami i rozwiązaniami problemów związanych z selekcją zbiorów nieprzydatnych w różnego typu bibliotekach. Zaczynamy od zaprezentowania praktyki działalności selekcyjnej w bibliotekach sieci uczelnianej AGH. W kolejnych artykułach mamy okazje przyjrzeć się działaniom związanym z zarządzaniem zbiorami w Bibliotece Politechniki Łódzkiej oraz w bibliotekach uniwersyteckich w Poznaniu i Toruniu. Dwa ostatnie artykuły przenoszą nas do bibliotek mniejszych, instytutowej i wydziałowej, gdzie problem selekcji wcale nie staje się tym samym mniejszy.

Jak co miesiąc polecamy też artykuły w dziale Badania, wizje, teorie. Autorzy pierwszego z nich S. i A. Miszczak traktują o nowym zjawisku jakim są blooki, czyli blogi wydane jako książki. Natomiast B. Rosinska przybliża nam specyfikę pracy bibliotekarza klinicznego, którego głównym celem jest dostarczanie lekarzom potrzebnych im informacji w ich miejscu pracy. Biuletyn kończymy komunikatem o konserwacji dwóch cennych zabytków z kolekcji Biblioteki Głównej UMK w Toruniu.

Zapraszam do lektury
Dorota Lipińska
Redaktor prowadzący numeru

 Początek stronyFelieton prowadzącego / Dorota Lipińska// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska - Nr 8/2007 (89) październik. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2010. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2010/89/a.php?felieton89. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187