EBIB 
Nr 4/2006 (74), Digitalizacja - kierunki działań Europy i Polski. Felieton
  Nastpny artyku   

 


Dagmara Sawicka
Biblioteka Główna
Akademia Rolnicza w Lublinie

Dokąd zmierza digitalizacja? Felieton wstępny


Kwietniowy numer EBIB-u jest niejako naturaln± kontynuacj± numeru marcowego. Po open access musia³a pojawiæ siê digitalizacja, bo tematy te ¶ci¶le ze sob± wspó³graj±, a wiele inicjatyw (jak np. Open Content Alliance) jest wspólnych dla obu dziedzin.

Pytanie, które postawi³am w tytule, jest z zamierzenia nieco przewrotne. Bo czy digitalizacja w ogóle mo¿e zmierzaæ do jakiego¶ punktu? Jest raczej oczywiste, ¿e digitalizacja jako technologia d±¿y do otrzymania cyfrowej postaci dokumentu, który w pierwotnej wersji mia³ formê papierow±, ale nie o to przecie¿ chodzi. Za³o¿eniem kwietniowego numeru Biuletynu EBIB by³o zebranie informacji na temat inicjatyw zwi±zanych z cyfryzacj± w szerszym kontek¶cie... regionów, krajów, konsorcjów itd. Ta próba nie do koñca siê powiod³a. W zakresie digitalizacji dzieje siê w tej chwili tak wiele, choæby w samej Polsce, ¿e przedstawienie wszystkich projektów i koncepcji mog³oby przeraziæ ilo¶ci± nawet najwierniejszych czytelników Biuletynu EBIB. A ¿e swoich czytelników lubimy i szanujemy, wiêc przedstawiamy tylko wybrane elementy, za¶ temat z pewno¶ci± bêdziemy jeszcze kontynuowaæ.

Tymczasem zapraszam Pañstwa do lektury. W "cyfrow±" atmosferê wprowadza filozoficzny nieco artyku³ Remigiusza Lisa, z którego ostatecznie tchnie nadziej± co do przysz³o¶ci bibliotek. Równie optymistycznie Tomasz Kalota marzy o polskim systemie bibliotek rozproszonych, za¶ Joanna Potêga sprowadza nas na ziemiê, prezentuj±c konkretne projekty digitalizacji czasopism, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Ka¿dy bibliotekarz, który przymierza siê do wspó³dzia³ania przy realizacji projektu biblioteki cyfrowej, powinien zajrzeæ do artyku³u Marka Nahotki, który w bardzo uporz±dkowany sposób przedstawia zasady tworzenia bibliotek cyfrowych, a nastêpnie przeczytaæ teksty opisuj±ce konkretne projekty (KPBC, PBC, eBiPol, BCUW).

Przy realizacji ka¿dego przedsiêwziêcia pojawiaj± siê problemy, zatem Maja Wojciechowska proponuje, jak przekonaæ wspó³pracowników lub podw³adnych do zmian, za¶ Ma³gorzata Tarka pokazuje, jak za¿egnaæ potencjalny konflikt. Je¶li zdarzy siê przypadkiem czytelnik, który po lekturze poczuje niedosyt, zawsze mo¿e udaæ siê na forum zatytu³owane Digitalizacja i biblioteki cyfrowe, aby prowadziæ d³ugie i, miejmy nadziejê, efektywne rozmowy o cyfryzacji.

Podczas prac redaktorskich ca³y czas towarzyszy³a mi wiara, ¿e lektura zaprezentowanych artyku³ów zainspiruje bibliotekarzy z kolejnych bibliotek do tworzenia zbiorów w postaci cyfrowej i do budowania nowych bibliotek wirtualnych. Liczê równie¿ na rozwój wspó³pracy pomiêdzy ju¿ istniej±cymi e-bibliotekami, oddaj±c nie¶mia³o swój g³os za budowaniem systemu rozproszonych bibliotek cyfrowych.

Sk³adaj±c na Pañstwa rêce 74 ju¿ numer Biuletynu, chcê przy okazji, w imieniu swoim i wszystkich redaktorów EBIB-u, z³o¿yæ ¿yczenia ¦wi±t ciep³ych i radosnych, wype³nionych nadziej± budz±cej siê do ¿ycia wiosny i wiar± w sens bycia bibliotekarzem, choæby i cyfrowym!

Dagmara Sawicka
Redaktor prowadz±cy numeru

 PoczÄ…tek strony



Dokąd zmierza digitalizacja? Felieton wstępny / Dagmara Sawicka// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 4/2006 (74) kwiecień. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2006. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2006/74/felieton74.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187