|
W tym miesi±cu poruszamy w Biuletynie EBIB bardzo wa¿ny temat zwi±zany ze swobodnym dostêpem do wiedzy, a zamykaj±cy siê w ha¶le open access. Za tym terminem stoi ogromny ¶wiatowy ruch Open Access Initative oraz wielu ludzi, którym bliska jest idea budowania nieograniczonego dostêpu do informacji i wiedzy, wielokulturowej wymiany informacji i wspó³pracy. Chodzi nie tylko o zbudowanie nowego modelu komunikacji naukowej, publikowania elektronicznego, ale i zmianê ¶wiadomo¶ci twórców, wydawców i producentów oprogramowania. Wielo¶æ idei i ró¿norodno¶æ tego ruchu odzwierciedlamy nieco w tym numerze. Bêdzie zatem o terminologii przydatnej w rozumieniu nowego zjawiska, darmowym oprogramowaniu koniecznym dla budowania otwartego czasopisma naukowego, o tym, co to jest WIKI i pospolitym ruszeniu encyklopedystów, o standardach dla OA, repozytorium dla bibliotekarzy i inicjatywie Open Content Alliance.
Dodatkowo mamy ciekawe teksty o nowym spojrzeniu na impact factor i o sprawno¶ci intelektualnej, jak± jest czytanie, to dla tych czytelników, którzy lubi± konteksty nieco szersze ni¿ tylko zwi±zane blisko z bibliotekarstwem. Ten pierwszy temat nierozerwalnie ³±czy siê z OA, bo sprawa cytowañ w otwartych zasobach jest tak samo wa¿na, a mo¿e i wa¿niejsza ni¿ w czasopismach tradycyjnych. Okazuje siê, ¿e cytowania dynamicznie rosn±, kiedy opublikuje siê swoje dzie³o w Internecie.
Przypominam tak¿e, ¿e o ruchu Open Access na ³amach Biuletynu EBIB drukowali¶my teksty niejednokrotnie i obiecujemy, ¿e nadal bêdziemy je zamieszczaæ. Poza tym dzia³amy na rzecz budowania otwartych archiwów naukowych na innych polach, nie tylko tworz±c w EBIB serwisy informacyjne, ale i organizuj±c seminaria i wchodz±c w inicjatywy miêdzynarodowe. Bardzo wa¿nym jest to, ¿eby¶cie Pañstwo zwrócili uwagê na tekst o E-LIS, repozytorium zbudowanym specjalnie dla bibliotekarzy. EBIB wszed³ w tê inicjatywê budowania miêdzynarodowego otwartego archiwum tekstów bibliotekarskich jesieni± 2005 roku i jako polscy redaktorzy bêdziemy zachêcali Pañstwa do sk³adowania swoich prac na tej platformie.
Bo¿ena Bednarek-Michalska
Redaktor prowadz±cy numeru
| |