EBIB 
Nr 6/2005 (67), Pozazawodowe zainteresowania bibliotekarzy. Wystawa
 Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Przegląd Pasji Twórczych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach 2004


Wystawa "Przegląd pasji twórczych bibliotekarzy 2004" została zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Żarach pod patronatem Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Zielonej Górze. Wystawa była czynna w dn. 7.05 do 25.05 2004 r. Materiał zawarty w poniższej prezentacji został opracowany i wydany w postaci katalogu przez bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach[1].

Zaprosiliśmy bibliotekarzy do publicznego zaprezentowania swojego dorobku twórczego (w różnych dziedzinach) i kolekcjonerskiego na wystawie w żarskiej Galerii Ekslibrisu. Celem tego przeglądu jest ukazanie zainteresowań naszego środowiska zawodowego. Bibliotekarze w codziennym kontakcie z mieszkańcami w swoich miejscowościach dają się poznać głównie poprzez krótkie kontakty wokół książki. Ich realizowane prywatnie pasje twórcze umykają uwadze społecznościom lokalnym. Dlatego też, proponujemy bibliotekarzom i czytelnikom możliwość pełniejszego kontaktu inspirowanego dokonaniami twórczymi, właśnie w postaci wystawy. Wystawa nie była konkursem.

W tym przeglądzie poszukiwaliśmy dorobku twórczego i kolekcjonerskiego w następujących kategoriach:

 1. twórczość literacka - utwory drukowane w wydawnictwach zwartych i czasopismach oraz utwory nie publikowane;
 2. twórczość publicystyczno - naukowa, opublikowana w wydawnictwach zwartych i czasopismach (oryginały lub kserokopie) oraz w postaci maszynopisów itp.:
  1. regionalistyka obejmująca historię, geografię, etnografię, turystykę itd.,
 3. twórczość plastyczna i dziedzin pokrewnych:
  1. malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba;
  2. tkactwo artystyczne;
  3. rękodzieło artystyczne i użytkowe;
  4. modelarstwo w wielu dziedzinach;
  5. fotografia i film;
  6. edytorstwo książek i czasopism;
 4. kolekcjonerstwo - opracowane do prezentacji.
 5. muzyka - możliwość krótkiego koncertu podczas wernisażu wystawy.

Nasze zamierzenia zostały zrealizowane, a katalog pokazuje bibliotekarzy z ich dorobkiem twórczym i kolekcjonerskim.

Jan TyraBronisława Kuczko

HAIKU Tak określa się styl w poezji japońskiej, zapoczątkowany w XVII w. Najkrócej można go określić, iż poeta swoją myśl ma zamknąć w trzech wersach, a ilość sylab nie może przekroczyć magicznej liczby "17" (mniej jest dopuszczalne).

Bronisława Kuczko, bibliotekarka w Lubanicach jest poetką tworzącą w tym stylu. Ponadto śpiewa w "Czerwonej Jarzębinie", pisze scenariusze do widowisk dla miejscowej młodzieży szkolnej, teksty piosenek dla swojego zespołu.

W poezji odnalazła wewnętrzną potrzebę sprawdzenia się, tym bardziej, iż styl haiku narzuca twarde ograniczenia, którym nie wszyscy mogą sprostać. Zafascynowała ją poezja kraju kwitnącej wiśni. Lubi podróżować i wędkować. "Tańczący" spławik na wodzie ją podnieca, weźmie, czy nie? Jej wiersze ukazały się w "Kronice Ziemi Żarskiej" oraz "Almanachu Literackim 2000" wydanym przez ową Kronikę. Tym samym zostawiła ślad, by czas nie zatarł...

(Źródło: Malinowski L., Powiat Żarski w twórczości ludowej wsi. Żary, 2002)

DOTYK CZŁOWIEKA
   (fragment)

Nie ma znaczenia miejsce,
bo wszędzie jedna ziemia
na całej kuli ziemskiej
naród się wciąż wymienia

   Nieważne czyś jest z miasta
   czy ze wsi, bez znaczenia -
   ważne byś wykorzystał
   chwilę istnienia.

I tak zwyczajnie idź przez życie
z szacunkiem dla człowieka
bogactwem podziel się z żebrakiem,
bo miłość jest jak rzeka.

   Doceniaj życia każdy dzień
   i miejsce urodzenia -
   a reszta nieistotna jest,
   reszta jest bez znaczenia.


Ewa Kusion

Ewa Henryka Kusion urodzona 24.02.1958 r. w Międzyrzeczu Wlkp., od 1967 mieszka w Olbrachtowie. Jest artystką ludową, tworzącą od lat. Bierze czynny udział w wielu imprezach przezeń organizowanych. Coroczne plenery w gościnnych progach Muzeum Etnograficznego (od 1998 r.) tematycznie związane z twórczością ludową: "Ginące zawody i umiejętności ożywiane w skansenie", "Żniwa w skansenie", "Wykopki w skansenie" czy "Winobranie" były miejscem twórczego realizowania się Ewy.

Od 1999 r. corocznie prezentuje swoje prace oraz warsztat podczas AgroTargów w Kalsku, przyciągając liczne rzesze zwiedzających, których zainspirowała malowaniem na szkle czy wykonywanym haftem krzyżykowym na tkaninie. Swoje prace również wystawia na AGRO-TARGACH w Lubniewicach oraz na Wystawie Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego pogranicza polsko - czeskiego w Prudniku (impreza pod patronatem Konsula Generalnego RP w Ostrawie oraz Konsula Generalnego Republiki Czeskiej w Katowicach).

Jej stoisko podczas Jarmarków Magdaleńskich w 2000 i 2002 r. w odległym Pszczewie było promocją Gminy Żary w tamtych stronach. Z powodzeniem zaistniała podczas imprezy o charakterze transgranicznym "Weekend Kultury" w Słubicach w 2001 r. W tym samym roku uczestniczyła w Targach Agroturystyki i Kultury w Krośnie Odrzańskim (wrzesień). Miała też swoje stanowisko robocze (bowiem na oczach widzów wykonywała swoje rękodzieła) podczas Gminnych Dożynek w Olbrachtowie.

Skromny wernisaż jej prac w Galerii "Zaścianek" Żarskiego Domu Kultury w kwietniu 2000 r. pozwolił poznać bliżej jej dotychczasowe życie i twórczość. Była to jej pierwsza indywidualna wystawa. Nieliczni mają jej obrazy w swoich prywatnych zbiorach.

Stale współpracuje od 1997 roku z Muzeum Etnograficznym w Ochli - dzięki tym imprezom organizowanym przez Muzeum jej prace pojechały do Niemiec, Szwecji, Holandii.

Oprócz haftu krzyżykowego oraz ręcznego zdobienia szkła, wykonuje również kompozycje z kwiatów, z suszu oraz innych materiałów.

Od pięciu lat związana jest z UG w Żarach będąc instruktorem ds. świetlic wiejskich. W ramach swej pracy wykonuje okazjonalnie dekoracje, projektuje zaproszenia, itp. Wolny czas poświęca na haftowanie, szycie, aplikacje na odzieży, szydełkowanie i robienie na drutach. Czasami maluje, dla siebie. Inspiracją może być dla niej wszystko. Nie cierpi powielania, jakże modnego, szczególnie w tematyce sakralnej.

Nie pozwala jej na to wrażliwa dusza. W chwilach melancholii gra na akordeonie. W pracy często aranżuje okolicznościowe wystawy, skromnie wspomagając przyjaciół. Ma otwarte i ciepłe serce - i tak ją postrzegam.

(Źródło: Malinowski L., Powiat Żarski w twórczości ludowej wsi. Żary, 2002)


Janina Elżbieta Lorenc

Janina E. Lorenc - urodzona 18 października 1955 r. w Żarach, pod znakiem Wagi. Mieszka wraz z mężem i synem w podżarskiej miejscowości Łaz. Jest absolwentką żarskiego LO im. B. Prusa, studiowała bibliotekoznawstwo i informację naukową na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1976 r. pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach na stanowisku starszego bibliotekarza. W latach 70-tych i 80-tych była związana z grupą literacką "Dziewin-Młodzi" i członkiem Żarskiego Towarzystwa Kultury. Obecnie jest członkiem Klubu Literatów ZLP w Żarach.

(Źródło: Lorenc J.E. Zostałam iluzjonistką. Żary 1997 )


Zamyślenie

nie znam już zapachu wody
i nie słyszę śpiewu kwiatów
w betonowym ogrodzie
odmierzam ślady dni

nikt nie przychodzi
cierpiący odeszli zawstydzeni
hałaśliwi skrzydlacze zastygli
na szkieletach drzew
ślady na parapecie
pokrywa czarny pot kominów

Artykuł 7 Konstytucji

Podkute buty tłuką o kamienie i
znów niejedna pałka pójdzie w ruch.
Bo trzeba ciągle sprawdzać nam sumienie
i leczyć chory na wolność nasz duch.

By ktoś w swojej daczy mógł spokojnie spać,
inny po cichu zaciągać znów dług:
trzeba od czasu do czasu kogoś lać,
połamać parę żeber, rąk i nóg.

A gdy się ktoś odezwać głośniej raczy,
kilka maleńkich trybów pójdzie w ruch.
Kilka donosów wyślą na gęgaczy
i prokurator wsadzi jednego czy dwóch.

Kapitalizmem się trochę postraszy,
nędzą i głodem i biciem Murzynów.
Niech oglądają się te ciemne masy
nie na Monte Carlo ale na Cassino.


Magdalena Rutkowska

Moja biografia
Nazywam się Magdalena Maria Rutkowska. Urodziłam się 24 maja 1975 roku w Lubsku. Jestem spod znaku Bliźniąt. Wychowałam się i nadal mieszkam we wsi Mierków, z którą wiążę kolejne moje lata życia. Posiadam wykształcenie wyższe pedagogiczne z zakresu pracy socjalnej. Obecnie jestem pracownikiem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku, w której rozbudziły się moje zainteresowania plastyką. Moje zainteresowania to: malarstwo, muzyka, moda. Uwielbiam dzieci, zwierzęta i roślinność. Nie znoszę sztucznych kwiatów, białych bluzek, skarpetek w klapkach, plotek, nieszczerości, nachalności, zdrady i osób, które maltretują fizycznie i psychicznie. Niedługo wstąpię w związek małżeński i spodziewam się dziecka. Jestem bardzo szczęśliwa!
Barbara Szałęga

Barbara Szałęga urodzona 20.08.1964 roku. Mieszka w Olbrachtowie. Pracuje w Gminnej Bibliotece Publicznej Filia w Olbrachtowie od 1 stycznia 1998 r. W 2003 roku ukończyła Uniwersytet Zielonogórski, Wydział Nauk Ścisłych. W międzyczasie ukończyła Pomaturalne Studium Bibliotekarskie przy WiMBP w Zielonej Górze.

Haftem i malowaniem pisanek zajmuje się od najmłodszych lat. Umiejętność tę przekazała jej mama. Swoimi pracami obdarowuje swoich bliskich i przyjaciół. W ostatnim okresie swoje prace wysyła na Konkursy regionalne organizowane przez Urząd Gminy.


Jan Wiktor Tyra

Urodzony w 1952 r. w Gryfinie (Pomorze Zachodnie). Absolwent UAM Poznań. Obecne swoje powinności zawodowe wykonuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach.

W sferze jego zainteresowań twórczych, począwszy od lat szkolnych była plastyka, radioamatorstwo i fotografia.

W tej odsłonie pasji twórczych bibliotekarzy prezentuje ciekawsze jego zdaniem prace:

 • Rezultat pasji do techniki radiowej - w postaci współautorstwa poradnika o budowie domowych systemów antenowych (poradnik miał trzy wydania)
 • Z dużego dorobku fotograficznego, ciekawe z powodu rangi wydarzenia, jak i specyfiki ich wykonania - zdjęcia ekranu telewizyjnego z transmisji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w roku 1979.

Pasje plastyczne w dwóch kategoriach: - ekslibrisy wykonane dla przyjaciół i znajomych; - opracowania graficzne wydawnictwa eMBePe, w tym grafiki ilustrujące tomik poezji Romana Rysia Zanim umilknie las (Żary 2003).Andrzej Żubrycki

Andrzej Żubrycki urodził się 10 sierpnia 1952 r. w Pile. Debiutował wierszem i prozą w 1978 r. Swoje utwory publikował w pismach lokalnych i regionalnych: "Kronika Ziemi Żarskiej", "Nadodrzu" oraz w almanachach. Należy do Klubu Literackiego. Opublikował książki: Miedziany grosik (1998) oraz Trzy marzenia (2001). Pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubsku jako dyrektor. Mieszka w Żarach.

(Źródło: Dopowiadanie zieleni. Antologia poetów żarskich. Zielona Góra, 2002)

Kawiarenka

W kawiarence za rogiem
pusty stolik i krzesła
jakby cienie obłoków pamięci
parasolka usnęła
taka chwilka
taka mała
pod przymknięte powieki
z serca odeszła
tylko stolik pusty
i krzesła


Przypisy

[1] XLI wystawa w Galerii Exlibrisu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach, Żary: Miejska Biblioteka Publiczna 2004. ISBN: 83-88846-13-2.

 Początek stronyPrzegląd Pasji Twórczych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach 2004 / // W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 6/2005 (67) czerwiec/lipiec. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2005. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2005/67/zary.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187