|
Dajemy Państwu tym razem numer Biuletynu EBIB, który ma tytuł bardzo pojemny i można w nim zmieścić wszystko, co się chce i co jest ciekawe w sieci, oczywiście według uznania redaktora prowadzącego numer. A zatem jest to bardzo indywidualny wybór.
Moim pierwotnym zamiarem jednak było, żeby w ramach tego numeru rozpocząć wśród bibliotekarzy dyskusję, jaka toczy się już od jakiegoś czasu na świecie, na temat inicjatyw zwanych Open Archives Initiative (OAI), po polsku tłumaczymy to jako: inicjatywy budowania wolnego dostępu do wiedzy czy budowania darmowych archiwów elektronicznych (na wzór repozytoriów preprintów, np. w Los Alamos). Chodzi o to, że dostęp do wiedzy naukowej staje się coraz droższy na całym świecie (por. opłaty dla Elseviera, Springera, Kluvera i in.), wiele ośrodków naukowych, nawet tych bardzo bogatych, nie stać na kupowanie dostępu do czasopism on-line czy subskrybowanie tradycyjnych tytułów. Produkcja wiedzy została zawłaszczona przez wielkie korporacje wydawnicze, które windują ceny do niewiarygodnych poziomów. Niestety, z przyczyn pozamerytorycznych nie udało mi się przygotować artykułu wprowadzającego do tematu, ale mam dla Państwa niespodziankę na wakacje, a mianowicie drukujemy dla was artykuł napisany przez Davida Schulenburgera z University of Kansas. Obiecuję także, że do tematu wrócimy na łamach Biuletynu EBIB, bo jest to temat, którego nie wolno nam pominąć.
Poruszamy także inny ważny dla bibliotek publicznych aspekt związany z informacją sieciową i tworzeniem Biuletynów Informacji Publicznej. Pani Agnieszka Strojek opisuje dokładnie, jak powinna wyglądać strona BIP biblioteki, co powinna zawierać, a także omawia strony, które już w sieci są. Mam nadzieję, że ten tekst ułatwi bibliotekarzom prace nad swoimi BIP-ami, które muszą zgodnie z ustawą o informacji publicznej powstać.
Prezentujemy także tekst Dagmary Sawickiej Do Unii przez biblioteczne WWW, w którym autorka dokonuje analizy jakości informacji o UE, znajdującej się na stronach bibliotek polskich. Temat bardzo na czasie nie tylko w związku z niedawnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, ale także dlatego, że jesteśmy już wszyscy członkami Unii.
W ramach nowej współpracy EBIB ze znanym angielskim czasopismem elektronicznym ARIADNE zapraszamy Państwa do przeczytania przedruku artykułu z tegoż czasopisma Britty Woldering o nowym projekcie UE, nazwanym Biblioteka Europejska, który ma stworzyć zintegrowany dostęp do europejskich bibliotek narodowych. Raz na jakiś czas będziemy w Biuletynie EBIB tłumaczyć dla Państwa artykuły z ARIADNE, żeby przybliżyć ciekawe pomysły, jakie pojawiają się w Anglii i Europie. Redaktor naczelny tego czasopisma, Richard Waller, przyjrzy się także naszym artykułom i być może któryś z polskich autorów będzie mógł zaistnieć w ARIADNE. Planujemy także współpracę międzynarodową ze Słowakami i Czechami.
Informacja w sieci to przede wszystkim informacja dziedzinowa, dobrze byłoby, by specjaliści od informacji od czasu do czasu dostali duży zastrzyk wiedzy na temat nowych dziedzinowych serwisów pojawiających się w Internecie. Pani Lidia Derfert-Wolf, która znana jest z niezwykle precyzyjnego budowania tekstów i pogłębionej analizy jakościowej informacji elektronicznej, opracowała dla was świetny wybór z tego zakresu – pisze o bazach danych tzw. Subject gateways.
W dziale Badania, teorie, wizje mamy dwa teksty dotyczące kształcenia zdalnego opracowane przez panie Magdalenę Midurę i Annę Wołodko. Nie muszę Państwu wyjaśniać, jak ważny w dzisiejszej Europie jest e-learning i jakie ma przynieść korzyści. Zarówno Strategia Lizbońska, dotycząca rozwoju edukacji na naszym kontynencie, jak i strategie eEurope oraz ePolska mocno akcentują ten model kształcenia, który ma pomóc dotrzeć do wszystkich grup odbiorców i wzmocnić edukację ustawiczną.
Mam nadzieję, że wakacyjny, podwójny numer Biuletynu EBIB przypadnie Państwu do gustu i nie będzie zbyt męczący, wszystkim nam się należą miłe wakacje i relaks. Czego życzę naszym miłym czytelnikom od całego zespołu EBIB.
Zespół EBIB rozpoczyna wakacje pracowicie od zebrania (tradycyjnie zwoływanego raz w roku na początku lipca), nie wirtualnego wreszcie, na którym będzie opracowywana strategia działania na rok 2005 i podsumowanie mijających miesięcy. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Biblioteki Raczyńskich z Poznania, zebranie odbędzie w cudownym pałacyku letnim w Sapowicach.
Życzę państwu inspirujących wakacji i do zobaczenia we wrześniu.
Redaktor prowadząca numer czerwcowo-lipcowy
Bożena Bednarek-Michalska
| |