EBIB 
Nr 10/2003 (50), Mniejszości narodowe a biblioteki. Komunikat
  Poprzedni artykuł   

 


"Ikonka" w województwie łódzkim


O akcji "Ikonka" Ministerstwa Nauki i Informatyzacji wspominaliśmy miesiąc temu w artykule Ikonka do trumienki.
Jak w praktyce przebiega ta akcja?
Wójtowie w województwie łódzkim otrzymali list od podsekretarza stanu w MNiI, Wojciecha Szewko z dnia 27 X 2003 r. w którym określone zostały zasady udziału w "Ikonce" oraz jej zasadniczy cel.

Celem będzie zatem:
"Wyposażenie bibliotek publicznych - szczególnie tych zlokalizowanych w małych miejscowościach - w czytelnie internetowe, daje szansę na zmianę oblicza biblioteki publicznej oraz przywrócenie bibliotekom ich pierwotnej oświeceniowej roli - miejsca kojarzonego z wiedzą, informacją i postępem. Udostępnienie tysiącom nowych użytkowników możliwości korzystania zarówno z zasobów Polskiej Biblioteki Internetowej, jak i z innych zasobów edukacyjnych Internetu stanowi istotny element wyrównywania szans obywateli w dostępie do wiedzy."

Chcąc osiągnąć ten cel Ministerstwo Nauki i Informatyzacji "zapewni bibliotekom sprzęt komputerowy, oprogramowanie oraz przeprowadzenie podstawowych szkoleń informatycznych wśród bibliotekarzy. Każdej wytypowanej przez gminę bibliotece zostanie przekazany następujący sprzęt:(...)

  • co najmniej 3 komputery PC, wyposażone w pakiet typu Office, system operacyjny, program antywirusowy. Czytelnia będzie podłączona do Internetu łączem typu xDSL,
  • bezprzewodowa sieć typu Wi-Fi umożliwiająca łączenie się z internetem w bezpośrednim sąsiedztwie biblioteki,
  • router".

Z drugiej strony - "Samorząd lokalny, aby zostać beneficjentem programu musi zapewnić:

  • odpowiedni lokal - najlepiej bibliotekę; w wyjątkowych sytuacjach, gdy gmina nie będzie dysponowała biblioteką, może wykorzystać inny lokal o podobnym charakterze, np. Gminny Ośrodek Kultury,
  • kompetentną osobę, która zostanie przeszkolona w zakresie wykorzystywania zasobów Internetu oraz będzie odpowiedzialna za prowadzenie punktu dostępu do Internetu (najczęściej jest to bibliotekarz lub pracownik GOK). Nie jest wymagane zatrudnianie nowego pracownika do prowadzenia punktu.
  • pokrycie kosztów podłączenia i korzystania z Interentu, przy czym wybór dostawcy usługi pozostaje w gestii gminy. Miesięczny koszt łącza xDSL, według aktualnych cenników TPSA nie powinien przekraczać 150 zł. Lokalni operatorzy oferują często dostęp do Internetu po cenach konkurencyjnych.
  • Założeniem akcji "Ikonka" jest powszechność dostępu do Internetu - czyli w ramach akcji korzystanie z Internetu powinno być bezpłatne lub odbywać się za symboliczną opłatą uzasadniającą np. częściowe pokrycie kosztów funkcjonowania czytelni internetowej.
  • Szczegółowe zasady korzystania z punktu określą władze gminy lub biblioteki.

Warunkiem wyboru lokalizacji "Ikonki" oraz póżniejszego przekazania sprzętu będzie zobowiązanie władz lokalnych do pokrywania kosztów obsługi punktu (koszt łącza, energia elektryczna, ubezpieczenie). Dostawa sprzętu jest uwarunkowana przesłaniem do MNiS kopii umowy z operatorem komunikacyjnym, na usługę dostępu do Internetu w celu między innymi, określenia konfiguracji przekazywanego sprzętu. "

Pisemne zgłoszenia pocztą lub faxem przyjmuje do dnia 21 listopada 2003 r.
Departament Społeczeństwa Informacyjnego
Ministerstwo Nauki i Informatyzacji
ul. Wspólna 1/3
00-529 Warszawa
tel: (22) 5292589
fax: (22) 5292585

Choć "darowanemu koniowi... itd." to nie możemy się oprzeć wrażeniu, że Ministerstwo Nauki i Informatyzacji bierze na siebie najłatwiejszą (i prawdopodobnie najtańszą) część całego przedsięwzięcia. Zarówno komputery PC, jak i akcesoria pozwalające na uruchomienie bezprzewodowej sieci lokalnej są łatwe do nabycia i pozostają w zasięgu możliwości finansowych jeśli nie biblioteki to na pewno gminy.

Prawdziwym problemem jest dostarczenie do miejsc, które zamierza objąć "Ikonka" szerokopasmowego łącza z Internetem. To jak się okazuje jest problemem samorządu i operatorów telekomunikacyjnych...
Może niesłusznie, ale oczekiwaliśmy od Ministerstwa odwrotnyh priorytetów - wsparcia dla małych miejscowości w zakresie budowy infrastruktury telekomunikacyjnej, lub co najmniej refundację opłat za łącza.

Mamy nadzieję, że biblioteki i samorządy, które zdecydują się na udział w akcji, podzielą się z czytelnikami EBIB swoimi doświadczeniami.

Komunikat opracował: Aleksander Radwański

 Początek strony



"Ikonka" w województwie łódzkim// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 10/2003 (50) listopad. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2003. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2003/50/ikonka.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187