EBIB 
Nr 2/2002 (31), Jakość w bibliotekarstwie  cz. II. Konfrontacje praktyczne. Artykuł
  Następny artykuł  

 
Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów


Felieton jakościowy II

Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów
Rozmiar: 45 bajtów

Szanowni Państwo!

Łatwo się mówi o jakości. Pięknych i wzniosłych słów się używa, opowiada o ideach. Dużo trudniej, kiedy trzeba któregoś dnia zacząć coś zmieniać w swojej pracy, na lepsze. Wtedy piętrzą się bariery, współpracownicy nie rozumieją naszych "szalonych" pomysłów, brakuje pieniędzy, miejsca, czasu. Zapał twórczy szybko może się wypalić.

Nie warto jednak rezygnować. Artykuły zamieszczone w tym i poprzednim numerze EBIBu pokazują tych, których zapał nie mija, i te projekty, które udaje się realizować. Jak zapowiadaliśmy, stanowią one pokłosie konferencji wigierskiej z września ubiegłego roku pt. "Jakość w bibliotekarstwie". Publikujemy je w przekonaniu, że doświadczenia i wiedzę autorów każdy z Państwa może jakoś wykorzystać w swojej bibliotece. Na pewno nie wszystko, nie wszędzie i nie od razu, ale przecież - nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

Proces wdrażania zasad jakości, a następnie zapewnianie ich, przestrzegania w codziennej pracy stawia organizatorom codziennie mnóstwo pytań. Jeden tylko czynnik np. czas można badać z bardzo wielu różnych punktów widzenia: czas bibliotekarza, czas użytkownika, czas oczekiwania na książkę, czas przetrzymywania książki, czas w kolejce do kserografu, czas spędzony przy katalogach, czas dostępu do Internetu (szerzej - por. M. Górny). Podobnie wiele pytań pojawia się przy analizowaniu szerokiego zagadnienia opracowania rzeczowego dokumentów (por. J. Woźniak). Jak wobec takiej ilości problemów pojawiających się w sferze działalności bibliotecznej zadbać o jakość? Sądzę jednak, że na wszystkie - prędzej czy później - każdy z bibliotekarzy będzie musiał sobie odpowiedzieć.

Mam nadzieję - liczę na to - że zagadnienia jakościowe nie umkną Państwa uwadze. Będą się pojawiać już nie tylko "grupowo", przy okazji specjalnie organizowanych konferencji, ale wypłyną także w dyskusjach na zupełnie inne tematy, staną się przedmiotem wymiany doświadczeń i współpracy, choćby w powstającej pod patronatem EBIBu sieci bibliotek publicznych czy na forum "Biuletynu EBIB" oraz innych naszych czasopismach zawodowych. Gorąco zapraszam do takich dyskusji.

Małgorzata Kisilowska, Warszawa luty 2002

  Na początek
Rozmiar: 45 bajtów
Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtówFelieton jakościowy II [Dokument elektroniczny] / Małgorzata Kisilowska. - Wwa : KWE SBP. - EBIB ;2002 nr 31. - Tryb dostepu : http://www.ebib.pl/2002/31/feliet31.php

 

Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów